Reprezentační trenér Jarolím nehodlá proti favoritům jen bránit. Systém ‚autobus‘ odmítá

Nechtěl na hřiště poslat předem poražený tým a snažil se ho naočkovat fotbalovou odvahou. Jenže ani to české reprezentaci v Hamburku nepomohlo, možná spíš naopak. Mistrům světa Němcům tam v zápase světové kvalifikace podlehli čeští hráči 0:3, a trenér Karel Jarolím tak neprožívá ideální začátek svého angažmá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím | Zdroj: ČTK

„Je to těžké, samozřejmě je to zkušenost i pro mě, protože jsem byl sám zvědavý, co to udělá v takhle těžkém zápase. Jsem pevně přesvědčený, že se z toho ponaučím i já.“

Karlu Jarolímovi na tomhle zápase opravdu záleželo. Proti mistrům světa, navíc v Hamburku, kde jeho příjmení díky synovi Davidovi málem uctívají. Nepovedlo se, český tým náladu ani náznakem nepokazil Němcům, zato svému trenérovi ano.

Zadání bylo hrát s fotbalovým Goliášem s kuráží, jenže v praxi se odvaha často měnila v naivitu, díky které si Němci užívali útoků do otevřené obrany a Müller tenhle nezvyklý luxus využil už ve 13. minutě k první a rozhodující brance.

„Očekával bych spíš, že taková situace se narodí opačně. Ono to pak je tak rychlé a pramení to z toho, že tam dojde k laciné ztrátě a hned tam přijde rychlý protiútok. Oni to umí bleskově, hned šla přihrávka směrem dopředu a bohužel to potrestali.“

Dočkal po zápase s Německem: Odhodlání jsme měli, ale Němci potvrdili svoji kvalitu

Číst článek

Češi letos proti velmocím zkusili všechno, nejdřív pod Pavlem Vrbou, teď už s Karlem Jarolímem. V červnu na Euru proti Španělům bránili zuby nehty, fotbalovým slangem zaparkovali před svou brankou autobus, jenže gól stejně dostali.

Pod dojmem téhle porážky a kritiky za sportovní zbabělost chtěli v Hamburku ukázat jinou tvář. Ale chvílemi to vypadalo, že neodhadli, co je ještě statečnost a kde už začíná fotbalové harakiri.

„Právě proto, že to bylo takhle a ten dojem z toho celého Eura byla takový. Chtěli jsme do těch hráčů od začátku dostat, aby neměli v hlavách, že to je jenom obranná fáze. Samozřejmě jsme si to třeba v některých chvílích představovali trošku jinak, ale chceme jít nějakou cestou tak, abychom hráli odvážně, útočně a věřím, že ta cesta je dobrá. Nic to nemůže změnit, ani to, že jsme prohráli.“

Trenér Karel Jarolím tedy plánuje zdokonalovat odvážné pojetí hry než se vracet k systému „autobus“. „Nechci autobus, autobus prosím nechci,“ říká Jarolím, jak je mu urputné bránění u vlastního týmu protivné. Ale je docela možné, že jeden takový autobus najde už v úterý před soupeřovou brankou - při dalším kvalifikačním zápase v Ostravě, kde se Česko utká s Ázerbájdžánem.

Jan Kaliba, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme