Reprezentační trenér Jarolím nehodlá proti favoritům jen bránit. Systém ‚autobus‘ odmítá

Nechtěl na hřiště poslat předem poražený tým a snažil se ho naočkovat fotbalovou odvahou. Jenže ani to české reprezentaci v Hamburku nepomohlo, možná spíš naopak. Mistrům světa Němcům tam v zápase světové kvalifikace podlehli čeští hráči 0:3, a trenér Karel Jarolím tak neprožívá ideální začátek svého angažmá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Jarolím | Foto: ČTK

„Je to těžké, samozřejmě je to zkušenost i pro mě, protože jsem byl sám zvědavý, co to udělá v takhle těžkém zápase. Jsem pevně přesvědčený, že se z toho ponaučím i já.“

Karlu Jarolímovi na tomhle zápase opravdu záleželo. Proti mistrům světa, navíc v Hamburku, kde jeho příjmení díky synovi Davidovi málem uctívají. Nepovedlo se, český tým náladu ani náznakem nepokazil Němcům, zato svému trenérovi ano.

Zadání bylo hrát s fotbalovým Goliášem s kuráží, jenže v praxi se odvaha často měnila v naivitu, díky které si Němci užívali útoků do otevřené obrany a Müller tenhle nezvyklý luxus využil už ve 13. minutě k první a rozhodující brance.

„Očekával bych spíš, že taková situace se narodí opačně. Ono to pak je tak rychlé a pramení to z toho, že tam dojde k laciné ztrátě a hned tam přijde rychlý protiútok. Oni to umí bleskově, hned šla přihrávka směrem dopředu a bohužel to potrestali.“

Dočkal po zápase s Německem: Odhodlání jsme měli, ale Němci potvrdili svoji kvalitu

Číst článek

Češi letos proti velmocím zkusili všechno, nejdřív pod Pavlem Vrbou, teď už s Karlem Jarolímem. V červnu na Euru proti Španělům bránili zuby nehty, fotbalovým slangem zaparkovali před svou brankou autobus, jenže gól stejně dostali.

Pod dojmem téhle porážky a kritiky za sportovní zbabělost chtěli v Hamburku ukázat jinou tvář. Ale chvílemi to vypadalo, že neodhadli, co je ještě statečnost a kde už začíná fotbalové harakiri.

„Právě proto, že to bylo takhle a ten dojem z toho celého Eura byla takový. Chtěli jsme do těch hráčů od začátku dostat, aby neměli v hlavách, že to je jenom obranná fáze. Samozřejmě jsme si to třeba v některých chvílích představovali trošku jinak, ale chceme jít nějakou cestou tak, abychom hráli odvážně, útočně a věřím, že ta cesta je dobrá. Nic to nemůže změnit, ani to, že jsme prohráli.“

Trenér Karel Jarolím tedy plánuje zdokonalovat odvážné pojetí hry než se vracet k systému „autobus“. „Nechci autobus, autobus prosím nechci,“ říká Jarolím, jak je mu urputné bránění u vlastního týmu protivné. Ale je docela možné, že jeden takový autobus najde už v úterý před soupeřovou brankou - při dalším kvalifikačním zápase v Ostravě, kde se Česko utká s Ázerbájdžánem.

Jan Kaliba, Nikola Šrámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru