Sparta po třech zápasech naplno bodovala. Zlín prohrál v Jablonci a na ligové vítězství čeká devět kol

Fotbalisté Sparty porazili ve 23. kole první ligy Brno 3:2 a po třech zápasech konečně naplno bodovali. V tabulce ztrácí na druhou Slavii devět a na první Plzeň deset bodů. Zlín prohrál v Jablonci 0:2 a čekání na prvoligové vítězství prodloužil na devět zápasů. Prosadili se Ondřej Mihálik a Bosňan Mirzad Mehanovič.

Brněnský Musefiu Olasunkanmi v souboji s Matějem Hybšem (vlevo)

Brněnský Musefiu Olasunkanmi v souboji s Matějem Hybšem (vlevo) | Zdroj: ČTK

O výhře domácích rozhodli dvěma góly David Lafata a Michal Kadlec, za hosty se prosadil Jan Polák a vlastní branku si dal stoper Mario Holek. Zbrojovka tak alespoň po čtyřech remízách 0:0 ukončila střelecký půst.

V útoku Sparty tak dostal poprvé od začátku prosince šanci Pulkrab. V sestavě domácích nechyběl ani Josef Šural, který tak nastoupil proti svému bratrovi Jakubovi.

Zbrojovka byla v prvním poločase překvapivě aktivnější, ale do vedení šla Sparta. V šesté minutě se o to po rohu postaral Michal Kadlec. „Místo, aby nám to pomohlo, tak jsme ještě víc znervózněli. Je to škoda, mohli jsme hrát klidněji. Brno hrálo velice dobře a nepříjemně, ale musím říct, že jsme jim to vlastními chybami darovali. Pozitivum je to, že jsme vyhráli,“ komentoval střelec první branky Michal Kadlec a divil se, že rychlý gól týmu příliš nepomohl.

Vyrovnat mohl Taščij, s jeho ránou si ale domácí gólman Koubek poradil, stejně jako se sólem Řezníčka. Zazářil také brankář Brna Melichárek, když ve stoprocentní šanci vychytal zblízka Pulkraba.

„Trochu nás zaskočil první gól, ale pak jsme byli minimálně do padesáté minuty lepším týmem. Co jsme dneska ale byli schopní zahodit, to bylo trestuhodné,“ uvedl kouč Brna Svatopluk Habanec. „Musím říct, že dneska jsme měli šest, sedm šancí a mohli jsme tady i vyhrát,“ dodal.

Vyrovnání se hosté dočkali po půlhodině hry, kdy po rohu propadl míč k Polákovi. Radost však hostům dlouho nevydržela. Lafata ve 41. minutě na hraně ofsajdu nadvakrát překonal Melichárka.

Po přestávce Sparta skórovala v 54. minutě, kdy Kijanskas fauloval Šurala a nařízenou penaltu proměnil Lafata. Letenský kapitán se tak se 13 brankami dotáhl na vedoucího střelce ligy Milana Škodu ze Slavie.

Sparta ale vzápětí potvrdila, že stále není v úplné pohodě. Ashiru se prosadil přes Hybše a střelu Taščiho tečoval do branky stoper Holek.

V tabulce pátí "Ševci" nenavázali na středeční vítězné čtvrtfinále domácího poháru v Liberci a ztrácejí tři body na čtvrtou Mladou Boleslav. Jablonec vyhrál třetí z posledních čtyř zápasů a zůstal sedmý.

„Byl to těžký zápas, hrálo se na obě strany, Zlín nebránil a divákům se to muselo líbit. Vstřelili jsme dvě branky, takže jsme asi vyhráli zaslouženě,“ řekl na tiskové konferenci trenér Jablonce Zdeněk Klucký.

Severočeši odolali úvodnímu zlínskému náporu a v šesté minutě otevřeli skóre. Pospíšil nacentroval do šestnáctky, kde dostal hodně prostoru Mihálik a hlavou překonal brankáře Švengera. Nejlepší střelec Jablonce si připsal sedmý ligový zásah v sezoně.

Do první větší šanci druhé půle se v 51. minutě dostal hostující Vukadinovič, jehož ránu z úhlu vyrazil gólman Hrubý. Na druhé straně měl na hlavě druhou branku střídající Mehanovič, ale zamířil do tyče. Náskok Jablonce mohl v 70. minutě po rohu navýšit Beneš, ale jeho hlavičku zneškodnil Švenger.

Zlínští v závěru zariskovali a na rohový kop poslali i svého brankáře. Míč se však dostal k Benešovi, který vyslal do sóla Mehanoviče a ten ve třetí minutě nastavení s míčem v poklidu doběhl až do prázdné branky. Jablonec tak v nejvyšší soutěži se Zlínem neprohrál pošesté za sebou.

FK Jablonec - Fastav Zlín 2:0 (1:0)
Branky: 6. Mihálik, 90.+3 Mehanovič. Rozhodčí: Proske - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Janíček, Diop (oba Zlín). Diváci: 3122.

Sparta Praha - Zbrojovka Brno 3.2 (2:1)
Branky: 41. a 54. z pen. Lafata, 6. M. Kadlec,- 30. Polák, 58. vlastní Holek. Rozhodčí: Jílek - Dobrovolný, Myška. ŽK: M. Kadlec, Mareček, Sáček, Lafata - Zavadil, Jakub Šural, Melichárek. Diváci: 8997.