Za slávisty přijeli fanoušci Celticu, uctili památku legendárního trenéra

Pro fotbalovou Slavii nebyl uplynulý víkend významný jen ligovým derby, ve kterém její tým remizoval 1:1 se Spartou. Do Prahy také přijeli členové spolku Celtic Graves, který pečuje o památku klubových legend Celtiku Glasgow. Jednou z nich je i John Madden, který v roce 1905 odešel do Prahy a stal se i uctívanou osobností Slavie, kterou dlouhá léta trénoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Slavie a Celticu ucitli památku Johna Maddena | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Za branou Olšanského hřbitova se za dudákova hudebního doprovodu mísily červenobílá kombinace Slavie s tou zelenobílou, kterou vyznávají návštěvníci ze Skotska. Procesí minulo hrob Jana Palacha a zastavilo tam, kde odpočívá John Madden. Skot, který se velmi zasloužil o rozvoj fotbalu v českých zemích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceremoniál na Olšanském hřbitově navštívil i reportér Jan Kaliba

„Jeho příchod způsobil revoluci v českém fotbale,“ řekl během projevu Maddenův český životopisec Petr Nosálek. I proto fanouškům Slavie a Celticu stojí za to připomínat si tohoto útočníka, kouče a manažera ještě teď, skoro 70 let po jeho smrti.


Brendan Sweeney se vrátil hlavně k Maddenově mládí v Celticu Glasgow a stranou pak chválil slávisty za to, v jak fantastickém stavu udržují Maddenův hrob s velkou červenou hvězdou.

Kromě toho se usmívá, že partě z Glasgowa stačil jediný den, aby zjistila, proč si slavný krajan Prahu kdysi zamiloval, oženil se tu a zůstal až do své smrti krátce po komunistickém převratu v roce 1948. Brendan Sweeney děkuje za pohostinnost a troufá si i na krkolomnou výslovnost Odboru přátel Slavie.

Za ten přebral dary od Celtiku Glasgow Miroslav Pomikal. „Jsem stará hysterka, takže mám rozbouřené emoce a uronil jsem kroupu,“ usmívá se.

„Madden tu strávil většinu života a stál před složitým rozhodnutím. Vyměnil Skotsko, kde měl kořeny a jel do Čech, které tehdy nebyly ani na mapě. Vydal se do neznáma,“ vysvětluje fanoušek sešívaných.

Fanoušci Celticu patří mezi evropskou špičku, učí se od nich i slávisté, kteří se zase mohou spolehnout na nejlépe organizovanou podporu v Čechách. „Oni jsou někde dál. Ty jejich chorály, třeba Depeche Mode po gólu. Vyřazuje z nich ještě větší hrdost než z nás,“ dodává Pomikal.

Jan Kaliba, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme