Archeologové našli pozůstatky římského tábora. Je nejsevernější na našem území

V oblasti Jevíčka v druhém století přechodně pobývalo římské vojsko. Ukazují to nálezy hrotitého příkopu i cenné keramiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlomky římské keramiky tzv. terra sigilata | Foto: Ondřej Wolf | Zdroj: Český rozhlas

Archeologové z Regionálního muzea v Litomyšli objevili u Jevíčka zbytky pochodového tábora římské legie. Podle nich jde o nejseverněji položený opěrný bod římské moci na našem území. Totožné nálezy jsou známé taky z Olomoucka a Jižní Moravy, staré jsou skoro dva tisíce let.

Z tábora je v současnosti odhalena jenom část. „Leží spíš pod zastavěnou plochou, takže už nemáme příliš možností zachytit ho celý, ale myslím, že z jednotlivých kousků to půjde poskládat,“ říká archeoložka Jana Němcová.

Archeologové našli pod budoucí dálnicí rozsáhlá archeologická naleziště. A to nejlepší je teprve čeká

Číst článek

Lehčí vojenské ležení v táboře chránil asi metr a půl hluboký hrotitý příkop. Společně s nálezy tzv. terry sigilaty, tedy luxusní římské keramiky, jde podle Němcové o jasný důkaz přítomnosti římských vojsk hluboko v germánském území.

Oblast Jevíčka podle archeoložky náležela do operačního prostoru římské armády zřejmě ve druhém století našeho letopočtu v době tzv. markomanských válek.

Profil hrotitého příkopu římského tábora, autorem fotky pracovník muzea v Litomyšli Pavel Kejval.JPG | Foto: Pracovník muzea v Litomyšli Pavel Kejval

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme