Jak zachránit život staré knize? Restaurátor ji hýčká i dva měsíce

Téměř sedmdesát tisíc starých svazků knih má ve svých sbírkách brněnská Moravská zemská knihovna. Některé z nich jsou léty velmi poškozené. Než se dostanou zpátky do půjčoven, i když už třeba jenom do těch pro odborníky, projdou většinou rukama knihovního restaurátora Svatopluka Ryšky. Na záchraně jedné knihy pracuje obvykle čtrnáct dní, někdy ale i dva měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravská Zemská Knihovna v Brně | Foto: Khalil Baalbaki

Velké množství starých knih má ve svých skladech Moravská zemská knihovna.

Svatopluk Ryška je tu jediným restaurátorem. Před sebou má velkou poničenou latinskou knihu z 15. století. Jsou na ní stopy bláta, stránky jsou slepené nebo potrhané. „Zásah začíná od čištění, přes opravu jednotlivých poškozených složek, přes dolití papírovinou, vyčištění potahu a poté si přidají desky a potah se vrátí zpět,“ popisuje.

„Naším úkolem je knihu zachránit, ochránit ji pro budoucí časy a snažit se zachovat stejnou technologii výroby, jakou kniha byla kdysi svázána,“ popisuje restaurátor.

Ryška dlouhé dny pracuje na jedné knize. Sám ale neví, co v nich je napsáno. „To bych musel umět starou němčinu, latinsky, řecky, francouzsky. I kdybych je uměl, tak bych ale neměl čas si to přečíst. I když to jsou jistě zajímavé informace. Spíš by mě to zdržovalo," vysvětluje.

Knihy jsou nejčastěji poničené na hřbetě. Za rok jich restaurátor opraví na 200. Po opravě některé z nich putují to studovny, kde si je mohou návštěvníci prohlédnout.

Václav Benda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme