V Londýně zveřejní nepřístupné dokumenty OSN o holokaustu. Budou se přepisovat dějiny

Sedmdesát let byly nepřístupné veřejnosti, ale už brzy v nich půjde bádat přes internet. Řeč je o archivech OSN s dokumenty mapujícími holocaust. Soubor odtajněných dokumentů má v tomto týdnu zveřejnit londýnská knihovna Wiener. A jak píše list Guardian, historici předpokládají, že se budou přepisovat dějiny.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koncentrační tábor v Osvětimi

Koncentrační tábor v Osvětimi | Foto: Dáša Kubíková | Zdroj: Český rozhlas

Někteří historici a odborníci mohli do archivů nahlížet už dříve. Celé bádání ale bylo dost komplikované. Přístup získali pouze s oficiálním úředním povolením, které dostali ve svých vlastních zemích a také se souhlasem generálního tajemníka OSN.

Při práci s dokumenty navíc měli povoleno pouze číst, přísně zakázané bylo pořizovat si kopie, nebo si dokonce dělat poznámky. Badatelé tak sice už dávno mají představu, co složka obsahuje, ale dosud neměli k dispozici žádné použitelné důkazy pro to, aby mohli vydávat nějaké zásadní práce na téma holokaustu.

Jako mladík přežil holokaust, teď o tom vydal knihu. Skvělá čeština a detaily, chválí ji Topol

Číst článek

Odborníků, kteří se o zveřejnění dokumentů zasadili, bylo více. Jedním z nich byl například profesor Dan Plesch z Londýnské univerzity. I on je podle listu The Guardian přesvědčen, že po zveřejnění dokumentů můžeme očekávat změny v historických knihách. O zpřístupnění ale bojovala také třeba bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Samantha Powerová.

Podle Plesche jsou v archivech například záznamy o přípravě obžaloby Adofla Hiltera a jeho spolupracovníků z válečných zločinů. Součástí složky jsou i důkazy proti Adolfu Hitlerovi a na řadě z nich se podle Guardianu podílela československá exilová vláda.

Z dokumentů by také mělo vyplývat, že spojenecké státy věděly o holokaustu o dva roky dříve, než historici předpokládali. Tedy už v roce 1942. Informace prý spojenci měli například od polské exilové vlády, která jim tajně dodávala detailní popisy koncentračních táborů, jako byla Treblinka nebo Osvětim.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme