Sokol si připomíná Památný den, 8. října 1941 gestapo zatklo na 1500 jeho členů

Před 75 lety nacisté v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava rozpustili tělovýchovnou organizaci Sokol. Příkaz podepsal zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, jen 10 dnů poté, co se stal jeho neomezeným vládcem. Předcházela tomu rozsáhlá razie, při které gestapo v noci na 8. října 1941 pozatýkalo 1500 sokolských činovníků. Němci je uvěznili v Terezíně a odtud většinu deportovali do Osvětimi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce při příležitosti výročí okupace 1968, Český rozhlas, sokolové, sokol

Vzpomínková akce při příležitosti výročí okupace 1968, Český rozhlas, sokolové, sokol | Foto: Martin Svozílek

Na sletu v roce 1938 sokolové vyjádřili odhodlání bránit vlast proti nacistickému Německu. Slavná prostná s názvem Přísaha republice cvičilo najednou na strahovském stadionu 30 tisíc mužů.

Spousta z nich se opravdu zapojila do odbojové činnosti. Mezi nimi i Karel Evald.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sokolka Dagmar Evaldová vzpomíná na svého otce, který se aktivně zapojoval do odbojové činnosti

„Byl 8. říjen a zatýkali sokoly. Samozřejmě si pro tátu zase přišli. A pak se nějakým zázrakem stalo, že propustili pár sokolských vězňů z Terezína a on byl mezi nimi. To bylo takové nadšení, že je táta doma,“ vzpomíná jeho dcera, Dagmar Evaldová.

„I když zavřeli Sokol, tak on měl družstvo dorostenců. Ti k němu chodili a to se se zavřeli v tátově pokoji, a kdyby se někdo ptal, tak to jsou moji kamarádi a slavíme něčí narozeniny. Nějakou takovou blbost jsem měla říct,“ vypráví.

Celkem třikrát gestapo Karla Evalda zatklo a propustilo, po čtvrté se už ale nevrátil.

„Táta říkal, tentokrát se nevrátím před koncem války. A kdybych se nevrátil vůbec, tak nezapomeň, že jsem z tebe chtěl mít opravdovou sokolku,“ dodává Dagmar Evaldová.

Sinfonietta, cvičení i vztahy. Před 90 lety měli sokolové slet prvně na stadionu na Strahově

Číst článek

Tak, jak slíbila svému otci, zůstala paní Evaldová Sokolu věrná. Přihlásila se k němu hned po válce a znovu v roce 1990, kdy se podílela na obnově Sokola, zakázaného na začátku 50. let komunistickým režimem.

„Sokol není jenom tělocvik, pro nás je mementem Masarykovo. Nebýt Sokola, nebylo by legií, nebýt legií, nebylo by republiky. Je to něco zavazujícího, musíte všechno dělat pro to, aby myšlenka nezahynula.“

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme