online přenos Kanada - Švédsko, 21. května 2017 20:45, LANXESS arena, Kolín nad Rýnem (kapacita: 18 537 míst)

Kanada

Švédsko

1 : 2

(0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

 • Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.
 • Sportu zdar a hokeji zvlášť! Krásný nedělní večer z Kolína nad Rýnem přeji všem hokejovým fanynkám a fanouškům, vítejte při sledování textového online přenosu z finále Mistrovství světa 2017 v ledním hokeji. Světový šampionát po šestnácti dnech vrcholí a o titul mistrů světa se utkají Kanada a Švédsko. Kanaďané útočí na zlatý hattrick, Švédové by zlaté medaili získali znovu po čtyřech letech.

  Kanada prošla základní skupinou v naprosté pohodě a byť jednou prohrála po prodloužení, postoupila z prvního místa. Ve čtvrtfinále zdolala domácí Němce a v semifinále otočila nepříznivě se vyvíjející utkání proti Rusku. Švédové skončili ve skupině až třetí a na cestě do finále museli porazit Švýcary a Finy. S oběma soupeři se lehce poradili a se silným mužstvem tvořeným především hráči z NHL věří, že jsou schopni konkurovat Kanadě. Finále začíná ve 20:45, přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
 • MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

  Šampionát pořádaly po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hrála v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži.

  Němci dokázali postoupit ze skupiny a ve čtvrtfinále podlehli Kanadě. Francii zůstala brána pro osm nejlepších týmů zavřená. Sestupujícími se stala znovu mužstva Itálie a Slovinska, tedy nováčci v elitní skupině MS.

  Kanaďané mají skvěle nakročeno k zisku zlatého hattricku, stejně jako měli v roce 2005 ve Vídni. Tehdy jim v tom strážci z Česka zabránili, nyní leží tato úloha na Švédech. Český tým totiž ve čtvrtfinále nestačil na Rusko.


 • KANADA

  Kanadští hokejisté zdá se v posledních letech změnili přístup ke světovým šampionátům a už je neberou pouze jako příjemný výlet po Evropě. V Praze před dvěma lety neprohráli jediné utkání a pro mistrovský titul si suverénně došli také před rokem v Rusku. Letos dostal mužstvo na starost trenér Jon Cooper a znovu poskládal kádr s mnoha útočnými esy. Otazník se vznášel nad poněkud nezkušenou obranou, ale i s ní to Kanada zvládla a postoupila do finále. V průběhu turnaje přišla o beka Barrieho, kterého však nahradili Lee s Paraykem.

  Kanada zahájila turnaj v pařížské skupině soubojem proti Česku. Češi nedokázali favoritovi vzdorovat a prohráli jasně 1:4. V dalších zápasech byla převaha Kanady ještě výraznější, Slovince rozstříleli 7:2, Bělorusy 6:0. První problémy přišly v utkání s domácí Francií, kterou Kanaďané udolali 3:2, ale čelili v závěru velkému tlaku. Jediné dva body ztratili porážkou se Švýcary 2:3 po prodloužení, ale na konci skupiny si spravili chuť. Setřásli Nory 5:0 a s Finskem si poradili v poměru 5:2.

  Přestože Kanada ovládla pařížskou skupinu, musela se na čtvrtfinále stěhovat do Kolína nad Rýnem. A to kvůli postupu domácích Němců. Kanaďané trpělivě překonávali odpor srdnatě bojujícího Německa a po gólech Scheifeleho se Skinnerem ve čtvrtfinále zvítězili 2:1. Předčasné finále pak sehráli s Rusy. Zápas tradičních rivalů nabídl skvělý hokej, Rusové vedli 0:2, ale ve třetí části o finále přišli. Scheifele snížil, MacKinnon se štěstím vyrovnal a O'Reilly tři minuty před koncem otočil. Výhru korunoval trefou do prázdné branky Couturier. 4:2.

  Semifinále, sobota 20. května, 16:15, Kolín:
  Kanada – Rusko 4:2 (0:0, 0:2, 4:0)
  Branky a asistence: 41. Scheifele (MacKinnon, Parayko), 56. MacKinnon (Konecny), 57. R. O'Reilly (Matheson), 59. Couturier (R. O'Reilly, Parayko) – 33. Kuzněcov (Panarin, Kučerov), 35. N. Gusev (Šipačov, Panarin). Diváci: 16 469 (89 % celkové kapacity).

  Kanada: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic, Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux, R. O'Reilly – Duchene, Couturier, Killorn – B. Schenn, Konecny, Marner – Point. Trenér: Cooper.

  Nejproduktivnější hráči Kanady:
  Nathan MacKinnon (5+7)
  Mitch Marner (4+6)
  Jeff Skinner (3+5)

  Tři nejlepší hráči Kanady na turnaji:
  Mitch Marner (4+6)
  Mark Scheifele (1+4)
  Ryan O'Reilly (4+1)

  Brankáři:
  Calvin Pickard (6 utkání, 93,38 %, 1,48, 1 SO)
  Chad Johnson (3 utkání, 91,67 %, 1,33, 1 SO)


 • ŠVÉDSKO

  Švédové patří mezi tradiční favority světových šampionátů a poslední mistrovský titul získali na domácím ledě v roce 2013. O rok později porazili Švédové v boji o třetí místo Čechy a získali bronz. Jenže v Praze ani Moskvě do semifinále vůbec nepronikli. Ve čtvrtfinále shořeli jejich naděje na Rusech, respektive Kanaďanech. Trenér Rikard Grönborg proto sestavil před letošním MS extrémně silný kádr s mnoha posilami z NHL. Zdálo se, že už by Švédové skoro nemohli být silnější, ale v průběhu turnaje doplnili jejich soupisku ještě brankář Lundqvist a útočník Bäckström.

  Švédové nastoupili k prvnímu utkání základní skupiny v Kolíně proti Rusku. Se sbornou sice vedli, ale nakonec ztratili utkání v poměru 1:2 po prodloužení. Ve druhém zápase porazila reprezentace Tre Kronor domácí Němce 7:2, ale na Američany v parádním utkání nestačila – 3:4. Od té doby se ale švédská mašina rozjela naplno a ani jednou nezaváhala. Porazila Lotyšsko (2:0), Itálii (8:1), Dánsko (4:2) a Slovensko (také 4:2). Ve skupině však skončili Švédové třetí až za týmy USA a Ruska.

  Situace se seběhla tak, že se Švédové na čtvrtfinále přesouvali do Paříže. Hráči to jako komplikaci nebrali a byli rádi, že poznají další kus Evropy. Soupeřem jim bylo Švýcarsko. Bäckström otevřel skóre, ale Švýcaři srovnali. Na další branky Nylandera a Edlera už ale odpověď nenašli. Švédové měli zápas pod kontrolou a zvítězili 3:1. Semifinále už hráli zpět v Kolíně proti Finsku. Severské derby nabídlo na úvod rychle dva góly a stav byl nerozhodný. Ve druhé části rozhodli Švédové v přesilovkách a v závěru pečetili postup. Góly stříleli Edler, Klingberg, Nylander a Nordström – 4:1.

  Semifinále, sobota 20. května, 20:15, Kolín:
  Švédsko – Finsko 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
  Branky a asistence: 2. Edler (Bäckström), 25. J. Klingberg (Ekman-Larsson, W. Nylander), 35. W. Nylander (Bäckström), 54. Nordström (Krüger) – 5. Kemppainen (J. Aaltonen).
  Diváci: 11 242 (61 % celkové kapacity).

  Švédsko: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Nordström, W. Karlsson – Krüger, J. Lundqvist (C), Eriksson Ek – Söderberg. Trenér: Grönborg.

  Nejproduktivnější hráči Švédska:
  William Nylander (5+5)
  Elias Lindholm (5+2)
  Victor Rask (2+5)

  Tři nejlepší hráči Švédska na turnaji:
  Victor Hedman (1+2)
  William Nylander (5+5)
  Gabriel Landeskog (2+3)

  Brankáři:
  Henrik Lundqvist (4 utkání, 93,02 %, 1,5, 0 SO)
  Viktor Fasth (4 utkání, 90,62 %, 2,21, 0 SO)
  Eddie Läck (1 utkání, 100 %, 0, 1 SO)
 • VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

  Obě mužstva patří po celou historii hokeje do světové špičky, a proto se na velkých turnajích potkávají bez ustání. Poslední vzájemný zápas odehrála před rokem, ve čtvrtfinále v Petrohradu. Kanaďané doslova zesměšnili Švédy výhrou 6:0. Kanada zvítězila také v roce 2015 v Praze, ve skupině tehdy Tre Kronor přestřílela v poměru 6:4. Bod dokázali sebrat Švédové Kanadě ve skupině v Minsku, ale nakonec prohráli 2:3 po prodloužení. Kanada porazila Švédsko v posledních zápasech už čtyřikrát v řadě.

  Poslední švédská výhra nad Kanadou se datuje do roku 2013. Ve čtvrtfinále uspěli Švédové 3:2 po nájezdech a nakonec slavili titul. Ve finálových bojích se ale Švédům proti Kanadě nedaří. Prohráli ve finále mistrovství světa 2003 (2:3 po prodloužení), 2004 (3:5) i ve finále olympiády v Soči 2014 (0:3).
 • Pokud máte nějaké dotazy či připomínky k utkání mezi Kanadou a Švédskem, směřujte je na Twitter. Svůj příspěvek pak označte takto: @VondraZoubek. Já se budu snažit na vaše dotazy odpovídat. Zároveň můžete připojit hashtagy #IIHFWorlds a #CANvsSWE.
 • Úvodní sestavy:

  Kanada: Pickard (Ch. Johnson) – Parayko, Vlasic (A), Demers, de Haan, Morrissey, Matheson, Lee – MacKinnon, Skinner, Scheifele – Simmonds, Giroux (C), R. O'Reilly (A) – Duchene, Couturier, Killorn – Konecny, Marner, Point – B. Schenn.
  Trenér: Jon Cooper.

  Švédsko: Lundqvist (Fasth) – Strålman, Hedman (A), Ekman-Larsson, Brodin, J. Klingberg, Edler, Holm – E. Lindholm, V. Rask, Landeskog (A) – Lindberg, Bäckström, W. Nylander – Everberg, Nordström, W. Karlsson – J. Lundqvist (C), Eriksson Ek, Krüger – Söderberg. Trenér: Rikard Grönborg.

  Rozhodčí: Antonín Jeřábek (CZE), Daniel Stricker (SUI) – Alexander Otmachov (RUS), Sakari Suominen (FIN).
 • Kanadský trenér Cooper udělal v sestavě oproti včerejšímu duelu proti Rusku jedinou drobnou změnu. Point nastoupí ve čtvrtém útoku s Konecným a Marnerem, na pozici třináctého útočníka ho vystřídá Schenn. Javorové listy budou hrát ve finále v kompletním složení.
 • Totožnou změnu provedl ve své sestavě také švédský kouč Grönborg. Třináctým útočníkem bude ve finále Krüger, šanci ve čtvrté formaci po boku J. Lundqvista a Erikssona Eka by měl dostat Söderberg. Na soupisku se nevešli útočníci Carl Klingberg ani Linus Omark.
 • Kanaďané se s příchodem na rozbruslení trochu zdrželi, ale už jsou na ledě. Finále odehrají v červených dresech. Švédové ve žlutém už se nějakou tu chvilku rozehrávají.
 • Český hokej bude mít ve finále zastoupení v podobě hlavního rozhodčího Antonína Jeřábka. Ten bude po letech 2012 a 2013 řídit třetí utkání o titul mistra světa. Jeřábek s Hribikem rozhodovali už včerejší semifinále mezi Švédskem a Finskem.
 • Před finálovým utkáním sledují diváci vystoupení německé zpěvačky Cascady, autorky oficiální hymny šampionátu, singlu Playground.
 • Hlediště se solidně zaplňuje a Cascada přidává další písničku. Utkání by mělo začít za necelou čtvrthodinku.
 • Na ledovou plochu přicházejí oba maskoti, Asterix a Obelix. Více než dva týdny bavili diváky svými kousky, nyní se je snaží rozproudit před závěrečným zápasem.
 • Po rozhodčích nastupují jako první Kanaďané.
 • Mezi diváky ale mají převahu rozhodně Švédové, a proto se oni dočkali mnohem vřelejšího přivítání na ledě LANXESS areny. Show začíná.
 • Utkání právě začalo.
 • Finále odstartovalo a po vhazování získali puk Švédové. Landeskog přihrál na modrou čáru Hedmanovi, jehož nahození minulo branku.
 • Švédové zablokovali střelu Parayka, ale obránce St. Louis pak nepustil po křídle Raska. Kanaďané zakládají útočnou akci.
 • Lundqvist si připisuje první úspěšný zákrok proti pokusu Couturiera. Vhazuje se po levé ruce brankáře Rangers.
 • Skinnerovo nahození odehrál Lundqvist k mantinelu. Kanadský útočník pokračuje v napadání švédské rozehrávky.
 • Nordström se přes kanadskou obranu neprosadil ke střele, rána J. Klingberga byla sražena mimo Pickardovu bránu.
 • Couturier srazil Hedmanovo nahození do rohu kluziště, kam spěchá de Haan. Švédové mu jsou v zádech.
 • J. Lundqvist uvolnil na pravém křídle Erikssona Eka, a ten se dostal do první zajímavější šance. Pickard zasáhl betonem.
 • Lundqvist si poradil se střelou Mathesona od modré čáry. Rask na druhé straně narazil pouze na kanadské obránce.
 • Diváci jsou na začátku utkání poněkud chladní a čekají na výraznější momenty na ledě. S pukem hrají Kanaďané.
 • Couturierovu střelu vyrazil Lundqvist před sebe a Parayko se pokoušel o dorážku. Puk se nicméně odrazil k hrazení.
 • Everberg se zjevil před Pickardovou brankou a v hledišti to jen zašumělo. Kanadský brankář si dobře pokryl levou tyčku.
 • Už dlouho se hraje bez přerušení. Švédové odevzdali puk, Brodin našel nepřesnou rozehrávkou pouze de Haana.
 • Trest
  Lindholm našlápl k úniku po pravém křídle a Pickard vyrazil jeho střelu betonem. Švéd byl ale faulován Mikem Mathesonem (CAN), který si odsedí dvě minuty za podražení. První přesilovka pro Tre Kronor.
 • J. Klingberg zavezl puk do pásma, ale pak jej odevzdal Vlasicovi. Ten vyhodil ze třetiny, zatímco rozhodčímu Jeřábkovi podjely brusle.
 • Důležité
  Nylander střílel z mezikruží těsně vedle a našel si také odražený puk. Okolo Parayka se dostal až před Pickarda, ale překonat ho nedokázal!
 • Až na Nylanderovu šanci se zatím Kanaďané brání velmi dobře. Švédové se usazují v útočné třetině a kombinují.
 • Dlouhou mezihru ukončil Hedman ranou z vrcholu levého kruhu. Pickard měl dobrý výhled a kotouč udržel.
 • Javorové listy jsou kompletní a vyrážejí do útoku. Po nepřesné přihrávce J. Klingberga nahazuje puk po mantinelu Schenn.
 • Nordströmovu střelu z mezikruží zablokoval Vlasic. Puk se odrazil mimo Pickardovu branku. Kanaďané zastavili také další švédský útok.
 • Důležité
  Scheifele se protáhl na pravou stranu a ostře vypálil! Lundqvist nestihl zareagovat, ale zachránila ho spojnice horní a pravé tyče.
 • Na konci desáté minuty se z hlediště ozývá ruský pokřik, což ostatní diváci hromadně odmítají pískotem.
 • Finále je zatím velmi vyrovnané, viděli jsme po jedné šanci na každé straně. Marner s Demersem překonávají útočnou modrou čáru.
 • Hra sice plyne takřka bez přerušování, ale žádné zběsilé tempo nemá. Bäckström zastavil kanadské nahození.
 • Obě mužstva zatím skvěle brání a pomáhají brankářům mnoha bloky. Švédové znovu nedokázali prověřit Pickarda.
 • Edler srazil Simmondsovu střelu z levé strany do ochranné sítě. Po komerční přestávce se bude pokračovat před Lundqvistem.
 • Po zakázaném uvolnění Švédska se vrací hra do útočné třetiny Kanady. Na buly zkříží hole Krüger a Scheifele.
 • Skandinávci získali puk a přešli do útočné akce. MacKinnon však vložil hůl do střely Erikssona Eka a odrazil puk do ochranné sítě.
 • Trest
  Švédové si zahrají také druhou přesilovku. Alex Killorn (CAN) je vyloučen na dvě minuty za sekání v souboji s Nylanderem. Hrát se začne po další úpravě ledu, předtím na ni totiž kvůli plynulosti hry nebyl prostor.
 • Bäckströmovi se nepovedlo zpracování puku a musel opustit útočnou třetinu. Kanadské vyhození pak těsně nezachytil ani J. Klingberg.
 • Ekman-Larsson s J. Klingbergem si vyměnili puk na modré čáře a druhý jmenovaný střílel. Point ale kotouč na Pickarda nepustil.
 • Důležité
  O'Reilly získal puk na levém křídle a Lundqvist jeho střelu vyrazil jen k Duchenovi! Ten však po bekhendové kličce nezakončil, objel branku, a bylo po šanci.
 • Kanada přečkala bez obtíží i druhé oslabení. Pickard přikryl odražený puk a vhazuje se po jeho levici.
 • Simmonds se otočil kolem J. Klingberga a vystřelil. Lundqvist na poslední chvíli vykopl kotouč betonem.
 • Point ukázal šikovné ruce a proháčkoval se na levém křídle ke střele. Prudká rána prolétla kolem Brodina a skončila v Lundqvistově výstroji.
 • Konecny narazil na Strålmana, a ten mu nedovolil vystřelit. Pickard rozehrává švédské nahození na obránce de Haana.
 • Konecny vyhodil puk z obranné třetiny mimo hrací plochu, ale vylučovat se nebude. Rozhodčí po krátké domluvě usoudili, že byl puk ještě tečován někým ze Švédů.
 • Švédové zatlačili na Kanaďany v pravý moment a získali puk. Střelu Ekmana-Larssona však ukryl Pickard v lapačce, přestože těsně před ním přejížděl Eriksson Ek.
 • De Haan oslovil na pravé straně Girouxe, který mu šikovnou přihrávkou pod nohama Edlera kotouč vracel před branku. Lundqvist zasáhl betonem.
 • Konecny obešel na modré čáře Hedmana a přihrával po středové ose Pointovi. S ním se ale důsledně vrátil Eriksson Ek.
 • Brodinovu střelu vyrazil Pickard před sebe a napodruhé se mu nepovedlo puk zkrotit. Po dorážce Everberga zpoza brány už to ale dokázal.
 • Rask si zpracoval těžkou přihrávku od Lindholma, jenomže potom mu kotouč uskočil. Zdá se, že v první třetině už se nic nestane.
 • První třetina skončila.
 • Další třetina začne přibližně v 21:32.
 • Střely na branku: 10 – 12.
 • První třetina finálového souboje je minulostí, na první branku diváci v Kolíně stále čekají. Švédové zahrozili poprvé během přesilové hry, ale Pickard si nadvakrát se zakončením Nylandera poradil. V polovině první části pak Scheifele střílel do brankové konstrukce. Hra plynula bez častých přerušení, ale obě mužstva hrála opatrně a rozhodně ještě neukázala to nejlepší.

  Také druhým vyloučeným hráčem byl Kanaďan, ale ani tuto přesilovku nedokázali Švédové zhodnotit. Ba naopak, dobrou šanci si vytvořila Kanada. Po O'Reillyho střele mohl dorážet Duchene, ale prováhal střeleckou pozici a za brankou jeho akce skončila. Je to zatím takové klasické finále, první branka by zápasu nesporně velmi pomohla.
 • Začala druhá třetina.
 • Finále pokračuje, Švédové se po vhazování nahrnuli do útočného pásma. Lindholm přestřelil branku, trefil tvrzené sklo za Pickardem.
 • Trest
  Nicklas Bäckström (SWE) si přebral dlouhou přihrávku od Hedmana, ale následně se provinil faulem proti Vlasicovi. Dvě minuty za držení protihráče.
 • Kanada hraje první přesilovku a Skinner pálil od modré čáry. Kotouč nejspíš trefil vycpávku těsně vedle pravé tyčky.
 • Krügerovi se podařilo vyhodit z obranné třetiny. A to poté, co Švédové zablokovali další pokus od Skinnera.
 • Marner posunul puk na pravý kruh Scheifelemu, a ten pohotově vypálil. Lundqvist byl připraven a vykopl puk betonem.
 • Důležité
  Švédové už jsou v plném počtu, ale přesto si Kanada stihla vypracovat gólovou šanci. Lundqvist po přihrávce od MacKinnona vychytal zblízka O'Reillyho!
 • Couturier předal puk MacKinnonova, jenž zkusil štěstí bekhendovou střelou. Lundqvist znovu nezaváhal.
 • Landeskog přímo pod kanadskou střídačkou tvrdě, ale čistě dohrál Morrisseyho. V útočné třetině ale pokračuje Kanada.
 • Vlasic napřáhl na modré čáře a Lundqvist vytěsnil kotouč vyrážečkou. Kanaďané jsou zatím ve druhé části aktivnější.
 • Po nepřesné rozehrávce Parayka a zakázaném uvolnění se ale hra stěhuje před Pickarda. Vhazování po jeho levici.
 • Na ledě se začíná přiostřovat, což naposled ucítil J. Klingberg po hitu od MacKinnona. Kanada se znovu usazuje v útočné třetině.
 • MacKinnonova střela od modré čáry neprošla přes chumel hráčů. Švédové ale pouze odevzdali a musejí vystřídat.
 • Eriksson Ek nahazoval kotouč zprava před branku, avšak trefil Mathesona do brusle. Kanaďané okamžitě otáčejí hru.
 • Duchene se snažil po objetí branky zasunout puk za čáru, ale na Lundqvista nevyzrál. Pokračovat se bude po komerční pauze.
 • Střely na branku ve druhé třetině: 9 – 1.
 • Důležité
  Konecny získal puk na úkor Strålmana a přihrál Marnerovi. Po jeho nepřesné zakončení se ještě pokoušel o dorážku, ale puk za Strålmana s Lundqvistem neprocpal.
 • Marner zablokoval Edlerovu střelu od modré čáry. Vlasic poté obloučkem vyhodil kotouč do středního pásma.
 • Landeskog vypálil z levého křídla a Pickard našel kotouč v lapačce. Švédové vyrovnávají hru, Kanada rozehrála jen na zakázané uvolnění.
 • Nylander nabral rychlost ve středním pásmu, ale v tom útočném se ke střele nedostal. Demers ho překřížil a odvezl k mantinelu.
 • Scheifele nahazoval puk od hrazení a před brankou se o teč pokoušel MacKinnon. Lundqvist se Strålmanem mu v tom zabránili.
 • Důležité
  MacKinnon nabil na levé straně Mathesonovi, jehož dělovka prolétla těsně vedle tyče! Lundqvist pak měl trochu štěstí, že si odražený puk nesrazil do branky.
 • Trest
  Josh Morrissey (CAN) se provinil nedovoleným zákrokem proti Krügerovi. Obránce Winnipegu je potrestán dvěma minutami za držení protihráče.
 • Švédové sice uspěli na vhazování, ale v útočném pásmu se dlouho neudrželi. O'Reilly si našel volný puk a vyhodil jej ven.
 • Důležité
  Střela Ekmana-Larssona těsně minula branku, z ještě nebezpečnější pozice ale zakončoval po přihrávce od Bäckströma J. Klingberg. Pickard ránu vyrazil.
 • Landeskog nabil na modrou čáru Strålmanovi, jehož střelu ukryl Pickard ve výstroji. Švédové svírají v přesilovce svého soupeře.
 • Kanaďané jsou v plném počtu, útočnou akci Simmondse a Morrisseyho ale zastavil ofsajd. Komerční přestávka.
 • Edler přečetl MacKinnonovu kličku a nepustil Kanaďana ke střele. Giroux si pak na modré čáře počkal na Nordströma a sestřelil ho ukázkovým hitem.
 • Strålman ubránil O'Reillyho a po rozehrávce od Lundqvista pokračuje ve hře Hedman. Má dost času a prostoru.
 • Nicméně puk získali Kanaďané a chvíli ohrožovali švédskou branku. Eriksson Ek bolestivě zablokoval nohou de Haanův pokus.
 • Zato Konecny se Brodinově bombě vyhnul, a tak musel zasahovat Pickard. Udržel puk, před koncem druhé části trvá bezbrankové skóre.
 • Vlasicova střela našla Paraykovu hůl, od níž šel puk do ochranné sítě. Kanaďané jsou vykázáni z útočného pásma.
 • Couturier se protáhl útočnou třetinou a přihrál Leemu. Jenže střela obránce Magnitogorsku na branku neprošla.
 • Scheifele uvolnil v útočném pásmu Mathesona, jehož střela byla ale doslova lahůdkou pro Lundqvista. Kotouč skončil v lapačce zkušeného Švéda.
 • Důležité
  Landeskog trefil v útočné třetině Scheifeleho, ale oba se rychle otřepali a pokračovali ve hře. Matheson objel branku a vracel puk na brankoviště, Švédové si však poradili.
 • Švédové si poradili a přešli do bleskového protiútoku. Hedman přihrál na pravý kruh Landeskogovi, Pickard jeho střelu z prvního doteku vyrazil.
 • O'Reilly neměl dostatečnou rychlost, aby ujel švédským obráncům. Ti ho o puk obrali a dostali hru znovu pod kontrolu.
 • Trest
  Nicklas Bäckström (SWE) je podruhé v zápase vyloučen a Kanada si podruhé zahraje přesilovku. Menší trest za sekání pro hvězdu Washingtonu.
 • Gól
  Švédsko právě vstřelilo branku!
  Švédové trestají chybu Kanady v rozehrávce a v oslabení střílejí první finálovou branku! Parayko ztratil puk v obranné třetině a VICTOR HEDMAN jej bekhendem nahodil před branku! Tam byli připraveni Krüger s J. Lundqvistem, nicméně nikdo z nich se puku nedotkl. Kotouč i tak prošel mezi betony Pickarda – 0:1! Bez asistence.
 • Druhá třetina skončila.
 • Další třetina začne přibližně v 22:20.
 • Střely na branku: 22 – 18.
 • Druhou třetinu načala přesilovka Kanady, kterou zvládli Švédové ubránit. Lundqvist vychytal střelu O'Reillyho z bezprostřední blízkosti. Stejně tak si poradil se skrumáží po zakončeních Marnera a Konecného. Mathesonova dělovka jeho branku pro změnu minula. První polovina prostředního dějství patřila bezesporu Kanadě, jenže bez gólového efektu.

  Při švédské přesilovce musel Pickard zasahovat proti ráně z voleje v podání J. Klingberga, na druhé straně měli Švédové štěstí, že nikdo z Kanaďanů nezakončil po Mathesonově akci. V poslední minutě byl vyloučen Bäckström a Švédové zaznamenali v oslabení první finálový zásah. Hedmanova žabka prošla kvůli švédské cloně Pickardovi mezi betony až do sítě.
 • Začala třetí třetina.
 • Třetí třetina odstartovala a Kanada dohrává více než minutu přesilovky. Zatím se pokouší dostat do útočného pásma.
 • O'Reilly přihrával před branku Scheifelemu, ale puk se odrazil k MacKinnonovi. Lundqvist se rychle přesunul a dokázal zakončení coloradského útočníka zpacifikovat.
 • Švédové přečkali bez problémů zbytek oslabení a jsou kompletní. Krüger nahodil po mantinelu a odjel vystřídat.
 • Trest
  Jenže severské mužstvo musí znovu do čtyř. Elias Lindholm (SWE) si odpyká dvě minuty za vysokou hůl. Kanada dostává šanci na vyrovnání.
 • Gól
  Kanada právě vstřelila branku!
  Kanaďané přesilovku bleskově využívají a srovnávají stav utkání! Křižná přihrávka na Marnera prošla, a tak mohl mladík z Toronta střílet. Lundqvist vyrazil střelu před sebe, RYAN O'REILLY uplatnil důraz na brankovišti a dostrkal kotouč za čáru – 1:1! Asistence: Mitch Marner, Nathan MacKinnon.
 • Stejně jako ve včerejším semifinále dokázala Kanada na startu třetí části zhodnotit přesilovku. Uvidíme, co to udělá se zápasem dnes.
 • Krüger přihrál za branku Erikssonovi Ekovi a vyrazil mu na pomoc. O kotouč se bojuje u mantinelu za Pickardem.
 • Pickard vyrazil střelu Švédů zprava a poradil si také s prudkou dorážkou od Erikssona Eka. Zasáhl betony.
 • Důležité
  Na opačné straně musel dvakrát zasahovat Lundqvist. Nejprve proti MacKinnonovi, o chvilku později proti rozjetému O'Reillymu, který si stáhl puk před Edlerem.
 • Brodinova střela byla tečovaná a Pickard měl plné ruce práce. Poradil si a vyrážečkou poslal nepříjemný puk k mantinelu.
 • Parayko přihrál po mantinelu na Konecného, jemu už ale předávka na Pointa nevyšla. Do útoku mohou zase Švédové.
 • Rask přihrál na levé křídlo Hedmanovi, po němž pokračoval ve hře Landeskog. Bránícího Mathesona však neprostřelil.
 • De Haanův pokus byl sražen mimo branku, nepřesně střílel od modré čáry Giroux. Každopádně se ve třetí třetině hraje z obou stran velmi aktivně.
 • Nordström se dostal v útočném pásmu k odraženému puku a okamžitě střílel. Jeho ránu ale zpomalil Matheson a Pickard měl o něco lehčí práci. Komerční pauza.
 • Švédové se po vhazování neusadili v útočné třetině, to se naopak daří Kanaďanům. Killorn nahazuje puk na Schenna.
 • Vlasicova rána od modré čáry se stala Lundqvistovou kořistí. Puk zůstal ve výstroji Švéda, rozhodčí rychle uklidnil situaci před brankou.
 • Hedman přihrával na modré čáře Strålmanovi a nechybělo mnoho, aby přihrávku vypíchl Konecny. Jel by sám na branku, ale nestalo se.
 • De Haan zpomalil přechod Nordströma do útočného pásma a přitlačil ho na mantinel. Kanaďané získali odražený puk.
 • Lindholm zachytil vyhození od de Haana, ale nedokázal kotouč nahodit před branku. Hraje se ve středním pásmu.
 • Rozběhla se poslední desetiminutovka třetí části a znovu jde znát větší opatrnost na obou stranách. Švédové jen odevzdali puk po hrazení.
 • Nakonec se dostali až před Pickarda a donutili ho přerušit hru. Na vhazování jdou Couturier a Nylander.
 • Bäckström vložil hůl do nahození od Ekmana-Larssona, ale neusměrnil puk na branku. Po Vlasicově nepřesnosti hraje Edler.
 • Poněkud divočejší střídání Švédů se obešlo bez trestu. Hedman dal svým spoluhráčům čas nahozením po mantinelu.
 • Matheson nepustil Karlssona do žádné šance a přitlačil ho na sklo. Přesto Švédové zůstávají v útočném pásmu.
 • V posledních minutách diváci dlouho čekají na jakoukoliv příležitost. Jde poznat, že utkání skutečně vrcholí.
 • Hraje se především u mantinelu, je to tuhý boj. Ekman-Larsson dal přednost opuštění útočného pásma, než aby přišel o puk.
 • Strålman zachytil kanadské vyhození a nahodil puk od mantinelu. Pickard byl připraven, přerušil hru a následuje komerční přestávka.
 • Důležité
  Lindholm vyzrál na de Haana a natahoval ke střele. Jen naznačil, objel branku, ale nedokázal zasunout puk za čáru!
 • Strålman dohrál u mantinelu Mathesona a zklidnil potlesk fanoušků. Paraykova rána od modré čáry minula branku.
 • Finálové utkání sleduje 17 363 diváků.
 • Nordström zakončoval z mezikruží těsně nad branku. Na opačnou stranu spěchá Skinner a získává čas v útočné třetině.
 • Trest
  Rozhodčí Jeřábek chvilku přemýšlel, ale nakonec zdvihl pravici. Mike Matheson (CAN) je vyloučen na dvě minuty za podražení Nordströma. Obrovská šance pro Švédsko.
 • J. Klingberg nahazoval před bránu, kde byl připravený Everberg. Pickard vyrazil, puk si ale našli znovu Švédové.
 • Další dobrá šance Švédů. Ekman-Larsson si přebral puk na levém kruhu a Pickard musel zasahovat vyrážečkou. Poslal kotouč do ochranné sítě.
 • Strålmanova raketa po vhazování prosvištěla okolo branky do zadního mantinelu. Později se Vlasicovi povedlo vyhodit.
 • Do návratu Mathesona zbývá už jen sedmnáct sekund, navíc Švédové rozehráli na zakázané uvolnění. Vhazuje se před Lundqvistem.
 • Trest
  Tohle může hodně mrzet. Švédové hráli v šesti a za šest sekund začne kanadská přesilovka. Menší trest za příliš mnoho hráčů na ledě odpyká William Nylander (SWE).
 • O'Reilly si nezpracoval Paraykovu přihrávku a musel se pro puk vrátit do středního pásma. Kanada už je v plném počtu.
 • O'Reilly nedokázal zakončit na brankovišti, střely Marnera a Parayka byly sraženy vedle. Švédové se brání zuby nehty.
 • Třetí třetina skončila.
 • Prodloužení začne přibližně v 23:09.
 • Střely na branku: 33 – 30.
 • Švédové na startu třetí třetiny ubránili zbytek oslabení, ale po faulu Lindholma museli znovu do čtyř. Tuto přesilovku už Kanaďané využili, O'Reilly se štěstím dorazili Marnerovu střelu a vyrovnal. Lundqvist musel vzápětí zasahovat také proti MacKinnonovi nebo dalšímu pokusu O'Reillyho.

  Zvládl to a postupem času se obě mužstva znovu uchýlila k opatrnému pojetí hry. Lindholm objel de Haana i kanadskou branku, ale puk zasunout nedokázal. Švédové před koncem nevyužili přesilovku a sami byli kvůli hře v šesti vyloučeni. Kanada bude proto na začátku prodloužení dohrávat sedmatřicet sekund v početní výhodě.
 • Dvacetiminutové prodloužení se bude hrát s pěti hráči v poli. Kdo vstřelí gól, získá titul mistra světa. Pokud se skóre ani po dvaceti minutách nezmění, rozhodnou samostatné nájezdy.
 • Naposled rozhodovalo prodloužení ve finále mistrovství světa v roce 2008 v Kanadě. Ve třetí minutě nastaveného času vystřelil Rusku titul mistrů světa Kovalčuk. Sborná porazila Kanadu 5:4.
 • Začalo prodloužení.
 • Prodloužení odstartovalo, Kanada dohrává přesilovku. MacKinnon a Parayko se ale nedokázali usadit v útočné třetině.
 • Švédové zvládli zbytek oslabení v naprosté pohodě. Lundqvist přenechává za brankou puk Strålmanovi.
 • Couturier objel Brodina, ale ten se do souboje vrátil a přitlačil soupeře na mantinel. Puk přesto vydolovali Kanaďané.
 • Nylander trochu krkolomně, ale přeci prošel do útočného pásma. Bäckströmovo nahození odrazil Pickard vyrážečkou.
 • Na druhé straně zasáhl Lundqvist a puk mu zůstal ve výstroji. Autorem střeleckého pokusu byl Vlasic.
 • Závar před švédskou brankou přerušil hvizd rozhodčího, Krüger následně odtlačil Pointa. Vhazuje se po levici Lundqvista.
 • Scheifelemu se nepovedlo stáhnout si kotouč před Hedmanem, na druhé straně Nordström v souboji s Morrisseym vůbec nevystřelil.
 • J. Klingberg vystřelil z pravého křídla a Pickard musel zasáhnout betonem. Poslední okamžiky patří Švédům.
 • Marner sebral volný puk a pronikl po levém křídle do útočného pásma. Obstřelil Brodina, ale Lundqvist vyrazil puk vyrážečkou.
 • Vlasic sroloval na zadním mantinelu, který odjíždí na střídačku jen velmi stěží. Mezitím Švédové obrali Kanaďany o puk.
 • Pohotová střela Lindholma kolem bránícího Demerse Pickarda nepřekvapila. Kanadský brankář srazil kotouč k mantinelu.
 • Důležité
  De Haan nahodil puk před branku a Lundqvist si poradil s tečí Duchena! Odkrytou bránu pak při pokusu o dorážku přestřelil Killorn.
 • Lundqvistovi vypadl puk po Girouxově nahození z lapačky, ale spadl ke švédským obráncům. Reprezentace Tre Kronor jde dopředu.
 • Hedmanovu střelu zablokoval MacKinnon a při troše štěstí mohl jet sám na branku. Ale rukavicí si nesklepl puk dobře.
 • Karlsson zachytil přihrávku po mantinelu a nahrával před bránu Landeskogovi. Kanaďané ho do zakončení nepustili.
 • Demers zachytil švédské vyhození a nahodil puk od modré čáry. Trefil ale jen spoluhráče de Haana, k dorážce se Kanada nedostala.
 • Nylander přihrál z pravého kruhu Lindbergovi, ale ten se ani nadvakrát ke střele nedostal. Teď je to skvělý a napínavý hokej.
 • Trest
  Je tady první vyloučení v prodloužení. Sean Couturier (CAN) odjíždí na trestnou lavici na dvě minuty za podražení. Švédové mají jedinečnou příležitost vstřelit zlatý gól.
 • Nylander přihrál do skvělé střelecké pozice Ekmanu-Larssonovi, ale Pickard dokázal puk vyrazit. Vzápětí Kanaďané vyhodili.
 • Killorn obral o puk Bäckströma a vyhodil z obranného pásma. Švédové jsou při přesilovce trochu svázaní.
 • O'Reilly našetřil další čas dokonce v útočné třetině. Švédům se tato důležitá přesilovka vůbec nedaří.
 • Kanada je v plném počtu a až nyní se Švédové usazují před Pickardem. Lindbergovi se nepovedlo tečovat Nylanderovu střelu.
 • Scheifele si nepřebral Morrisseyho přihrávku a nahození J. Klingberga bylo tečováno. Zakázané uvolnění se tak nepíská.
 • Důležité
  Kanaďané se usadili před Lundqvistem a vlastní střelu dorážel ze vzduchu MacKinnon! Jen těsně minul odkrytou branku.
 • Tečovaný pokus od Marnera skončil mimo bránu. Švédští fanoušci si prožili krušné chvilky, nyní už mají Tre Kronor puk v moci.
 • Nylander netečoval Hedmanovo nahození, a tak se hra vrátila před Lundqvista. Kanaďané získávají útočné pásmo.
 • Lundqvist vytřepal Killornovu střelu a stihl odehrát kotouč pryč holí. Na druhé straně zasáhl proti Brodinově střele Pickard.
 • Po střele Couturiera z levého kruhu bylo jakékoliv vzrušení zbytečné. Lundqvist puk vyrazil, navíc bylo odpískáno postavení Schenna v brankovišti.
 • Důležité
  Před J. Klingbergem se na pravé straně otevřelo spoustu prostoru, a tak vyrazil do přečíslení. Přihrál mezi kruhy Krügerovi, ale ten ve skvělé pozici netrefil branku!
 • Bäckström se výborně vrátil před vlastní branku a přečetl Vlasicovu přihrávku na teč. V opačném případě by Švédům hrozilo velké nebezpečí.
 • Scheifele se zbavil Ekmana-Larssona i Brodina, ale střela mu nejlépe nesedla. Lundqvist vytěsnil puk vyrážečkou.
 • De Haan zatáhl puk do útočného pásma a nahodil po mantinelu. Švédové se zamknout nenechali a sami vyrážejí dopředu.
 • MacKinnon rozčísl švédskou obranu jako blesk a zprava se natlačil před Lundqvista. Švédský brankář ucpal prostor u pravé tyčky.
 • Puk skončil na kanadské střídačce, vhazovat se bude ve středním pásmu. Proti sobě stojí Rask s Pointem.
 • Zbývá odehrát poslední minutu prodloužení. J. Klingberg neriskoval, neútočil, jen nahodil puk po mantinelu.
 • Pickard nadvakrát zkrotil Lindbergovu střelu z levé strany a přerušil hru. Za bránou se ještě Lindberg pošťuchoval s Demersem.
 • Švédové si před vhazováním v útočné třetině vybrali oddechový čas. Mají poslední šanci před nájezdy.
 • Prodloužení skončilo.
 • V prodloužení gól nepadl, a tak rozhodnou po úpravě ledové plochy samostatné nájezdy. V prodloužení měli první dobrou šanci Kanaďané, ale po Duchenově zakončení přestřelil z dorážky branku Killorn. Švédové pak nevyužili přesilovku a vzápětí mohli inkasovat. MacKinnon však ze vzduchu dorazil vlastní střelu jen těsně vedle. Největší švédskou příležitost v prodloužení spálil nepřesnou ranou z mezikruží Krüger.
 • Švédové zahájí samostatné nájezdy.
 • Střely na branku: 43 – 41.
 • Ve finále rozhoduje formát s pěti nájezdy na každé straně. Od šesté série výše je to náhlá smrt.
 • Samostatné nájezdy začínají.
 • William Nylander zahájil samostatné nájezdy. Pickard si ale s jeho střeleckým pokusem poradil betonem.
 • Ani Nathan MacKinnon se neprosadil. Také jeho střelu vyrazil Lundqvist betonem.
 • Nicklas Bäckström je první úspěšným střelcem! Rána washingtonského útočníka přešla přes pravý Pickardův beton do sítě.
 • Švédové jsou na tom po prvních dvou sériích lépe. Brayden Point se rozjel velmi rychle, ale Lundqvist jeho střelu zastavil.
 • Oliver Ekman-Larsson naznačil střelu, ještě si puk posunul směrem do forhendu a šťastnou střelou o Pickardovu hůl navýšil náskok.
 • Ryan O'Reilly mířil až příliš přesně. Jeho střelu zastavila pravá tyčka. Smůla pro Kanaďany.
 • Gabriel Landeskog minul Pickardovu branku. Švédové tedy první mečbol nevyužili.
 • Mitch Marner nevyzrál na Lundqvista. Ten jeho střelu vyrazil nad branku, zvedá ruce a Švédsko slaví mistrovský titul!
 • Gól
  V samostatných nájezdech zvítězil tým Švédsko.
  Švédsko získává po čtyřech letech titul mistrů světa, Kanadě útok na zlatý hattrick znovu nevyšel! V nájezdech rozhodla trefa NICKLASE BÄCKSTRÖMA, prosadil se také Ekman-Larsson. Naproti tomu ani jeden z Kanaďanů recept na Lundqvista nenašel – 1:2!
 • Konec zápasu.
 • Nejlepší hráči turnaje:

  Brankář: Andrej Vasilevskij – RUS

  Obránce: Dennis Seidenberg – GER

  Útočníci: Artěmij Panarin – RUS
 • All-stars výběr podle médií:

  Brankář: Andrej Vasilevskij – RUS

  Obránci: Colton Parayko – CAN
  Dennis Seidenberg – GER

  Útočníci: Artěmij Panarin – RUS
  William Nylander – SWE
  Nathan MacKinnon – CAN
 • Nejlepší hráči finálového utkání:

  Calvin Pickard – CAN (41 úspěšných zákroků)

  Henrik Lundqvist – SWE (42 úspěšných zákroků)
 • Oceněna byla čtveřice rozhodčích, která rozhodovala finále mezi Kanadou a Švédskem. Potřetí v kariéře toto prestižní utkání řídil také Čech Antonín Jeřábek.
 • Nejužitečnější hráč turnaje:

  William Nylander – SWE (7+7)
 • Kanaďané přebírají stříbrné medaile a potřásají si rukama se Švédy. Krásné a vyrovnané finále vyvrcholilo dovedností disciplínou, ve které měli více štěstí reprezentanti Tre Kronor.
 • Claude Giroux převzal trofej pro poraženého finalistu a odvezl ji na střídačku. Nyní už se budou předávat zlaté medaile.
 • Švédové mají na krku zlaté medaile a poslechnou si národní hymnu.
 • René Fasel za malou chvíli předá mistrovský pohár Joelu Lundqvistovi. Zkušený útočník Frölundy se stal mistrem světa již potřetí v bohaté kariéře.
 • Švédští hokejisté slaví pod záplavou zlatých konfet. Našlapaný výběr s hráči NHL to dokázal. Po třetím místě ve skupině zvládl v pohodě čtvrtfinále i semifinále. A v boji o titul zdolal kanadského obra.
 • René Fasel ukončil svým projevem mistrovství světa, poděkoval oběma pořadatelským městům a připomenul příští šampionát, který se uskuteční v Dánsku.
 • Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Švédové získali titul a v neposlední řadě pomohli českému hokeji uchovat unikát zlatého hattricku. Loučím se s vámi z kolínské LANXESS areny a přeji dobrou noc. Doufám, že jste byli s přenosy z mistrovství světa spokojeni. Na počtenou!