MS hokej 2018 - online přenos Švédsko - Lotyšsko, 17. května 2018 20:15, Royal Arena, Kodaň, Dánsko (kapacita: 12 490 míst)

Švédsko

Lotyšsko

3 : 2

(0:0, 1:1, 2:1)

• Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.

8. Jižní Korea – 0 (sestup)
  • Hezký večer přeji všem příznivcům hokeje. Mistrovství světa jde pomalu do finále a na řadě jsou už čtvrtfinálová utkání. Švédsko si v posledním zápase skupiny A zajistilo výhrou nad Ruskem první místo. V souboji o semifinále hráči Tre Kronor tak změří síly s Lotyšskem, které skončilo čtvrté ve skupině B. Zápasem Vás provede Vendula Zdražilová.
  • Švédsko

Švédští hokejisté odstartovali turnaj velmi dobře, když v základní skupině ani jednou neprohráli. Postupně získali skalpy všech svých soupeřů a spanilou jízdu zakončili triumfem nad ruskou sbornou, která jim zajistila celkové prvenství. Z týmů Švédy potrápili pouze Slováci, již Seveřanům sebrali bod. Jinak Švédsko dominovalo. Bělorusům nadělilo nepopulární „pětku“ a Rakušany rozstřílelo dokonce sedmi brankami. Bodově mužstvo táhli především Rakell a Zibanejad, již zapsali dohromady 21 kanadských bodů. Velkou oporou byl i brankář Magnáš Hellberg, jenž deptal soky ve skupině výbornými zákroky.

• Lotyšsko

Ani Lotyši si ve své skupině nevedli špatně. S Kanadou hráli 1:1 a o vítězi muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém se ke smůle Lotyšska radovaly „javorové listy“. Lotyši si ale spravili chuť proti Německu a Koreji. Té dokonce vsítili sedm branek. Skvělou partii odehráli i s Američany, s nimiž stejně jako s Kanadou ztratili body až v prodloužení. Jediný protivník, jenž lotyšský celek výrazně přehrál, bylo Finsko, které zvítězilo vysoko 7:1. I přes dobré výsledky však Lotyši až do poslední chvíle bojovali o postupovou příčku. Tu nakonec získali v posledním duelu skupiny, kdy se v přímé bitvě utkali s Dánskem. Pořádající zemi šampionátu porazili hubeným výsledkem 1:0 a mohli se radovat z úspěchu. Zatopí nakonec také suverénnímu Švédsku? Nebo čeká semifinále papírového favorita?

• Vzájemná utkání

Oba celky se spolu naposledy utkaly na loňském šampionátu a tehdy bylo úspěšnější Švédsko. V rámci skupiny porazilo Lotyše 2:0 a potvrdilo tak roli favorita. Jak tomu bude dnes ve čtvrtfinále? To se musíme nechat překvapit.
  • Ze zápasu je pro Vás připraven online přenos, kterým Vás mile ráda provedu. Takže o nejdůležitější momenty tak rozhodně nepřijdete. Přeji tedy všem příjemnou počtenou.
  • Úvodní sestavy:

Švédsko: A. Nilsson (Hellberg) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg (A), H. Lindholm, Ekholm, Wikstrand – Janmark, Rakell, Zibanejad – Backlund (C), Nyquist, Hörnqvist – Kempe, Arvidsson, F. Forsberg – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Everberg, L. Andersson.

Lotyšsko: Merzlikins (Gudlevskis) – Cibulskis, Galvinš, Siksna, Freibergs, Sotnieks, Rubins, Zile – M. Redlihs (A), Džerinš (A), Indrašis – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts (C) – Abols, Balcers, Keninš – Razgals, Pavlovs, Meija – Jevpalovs.

Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rusko) – Kohlmüller (Německo), Otmachov (Rusko).
  • K utkání je vše připraveno, oba celky jsou na ledové ploše včetně rozhodčích a za malý okamžik jdeme na to.
  • Utkání právě začalo.
  • Švédi jsou jako první u kotouče a hned po vhazování se vrhli do útočného pásma. Elvis Merzlikins hned musel za branku, aby sebral nahozený puk.
  • Ovšem Švédi se stále drží v útočném pásmu, kde střílel nenápadně Rakell, ale brankář Lotyšů byl pozorný a raději pak přerušil hru.
  • A nyní jsou u kotouče Lotyši a míří vůbec do prvního útoku zápasu. Zatím ale bojují v rohu kluziště.
  • Následně pak se znovu na puk dostali Švédi a hned s ním unikli směrem dopředu, do útočné třetiny se ale nedostali.
  • Lotyšská obrana byla ve svém teritoriu znovu pozorná a nedopustila, aby se hráči Tre Kronor dostali před Elvise Merzlikinse.
  • Na druhé straně se do dobré střely dostali hráči lotyšského národního týmu, ale Anders Nilsson také ukázal svůj um a podržel zákrokem svůj tým.
  • Gints Meija vystihl rozehrávku švédského týmu a hned po zisku kotouče s ním zamířil pryč z vlastního pásma. Jeho tým tak může znovu do útoku.
  • Rodrigo Abols si nabruslil do útočného pásma, kde prošel přes obránce Švédů, ale dále se už nedostal. Nicméně Lotyši jsou zatím hodně houževnatí a zejména v obraně hrají zodpovědně.
  • Patric Hörnqvist držel puk v rohu kluziště v útočném pásmu, ale nakonec ho vybojovali opět Lotyši. A míří zase směrem ke švédské svatyni.
  • Jenže jejich snahu zastavili zase hráči ve žlutých dresech, kteří se bleskově vrátili zpět před lotyšskou branku.
  • Švédi zatím působí velmi chladně, zatím si nevytvořili větší šanci, což rozhodně do karet hraje Lotyšům. Ti jsou naopak aktivní a hýří i dobrou náladou.
  • Džerinš spadl ve středním pásmu. Forsberg pak jel směrem k brance Lotyšů, ale ke střele před ní se vůbec nedostal.
  • Až nyní to zkusil Kempe, jenž ale byl hodně nepřesný...
  • Rudolfs Balcers se napřáhl ke střele od modré čáry. Anders Nilsson puk jistil pohledem a nakonec nemusel zasahovat. Skončil totiž jen vedle jeho branky.
  • Lotyšská obrana hodně pomáhá Elvisu Merzlikinsovi, který tak má v bráně větší jistotu. Na druhé straně ujel jeho tým a střílel Mikelis Redlilhs, ale Nilsson byl pozorný.
  • Lotyši vystřídali a na ledě tak mají čerstvé síly. Nyní znovu čelí útočné akci Švédů, ti zatím na branku Elvise Merzlikinse nevyslali ani jednu střelu. Zatímco Lotyši už mají jednu střelu.
  • Nyní následuje komerční přestávka.
  • Lotyši pak vyhráli vhazování ve středním pásmu a natlačili se do útočné třetiny. Jenže obrana Tre Kronor je znovu zastavila.
  • Forsberg ve středním pásmu nezpracoval puk, ten sebral jeden z Lotyšů a nahodil ho směrem před Nilssonovu branku.
  • Freibergs byl pozorný a zastavil další pokus švédského týmu, který se před ním opět neprosadil.
  • Čas rychle plyne, jsme za polovinou první třetiny a stav je stále bezbrankový. Na úvodní gól tohoto čtvrtfinále si tak musíme ještě počkat.
  • Mika Zibanejad střílel z pravé strany a vypadalo to, že puk by mohl zamířit na branku Lotyšů, ale nakonec skončil jen vedle pravé tyče Merzlikinsovy brány.
  • Následuje další komerční přestávka.
  • Ralfs Freibergs posla ze středního pásma puk do toho útočného, ale nikoho ze spoluhráčů tam neměl. Lotyši se tak musí vracet zpět do obrany, do útoku míří hráči ve žlutém.
  • Švédi zakombinovali před brankou Lotyšů, jejich přihrávky ale byly příliš časté. O puk následně pak také přišli.
  • Anders Nilsson jistil kotouč za vlastní brankou, poté ho poslal obráncům Švédska a ti poté začínají další útok.
  • Galvinš zastavil Rakella, který unikal do předbrankového prostoru lotyšského týmu a hned na to jeho spoluhráči míří znovu do útočné akce.
  • Švédi se vrátili zpět před vlastní branku a odtud pak zakládají další útok, který se jim před malou chvílí nepovedl.
  • Ale ani nyní to tedy žádná sláva nebyla. Hráči Tre Kronor jsou zatím stále za očekáváním a znovu se nedokázali prosadit.
  • Roberts Bukarts dostal přihrávku od svého bratra a poté z prostoru mezi kruhy střílel na švédskou branku. Anders Nilsson ale jeho ránu vytěsnil mimo.
  • Arvidsson při snaze získat puk, na něj nakonec nedosáhl a je tu další možnost pro Lotyše, kteří rychle otáčejí hru na druhou stranu.
  • Další špatná švédská rozehrávka skončila pukem ve střední třetině a znovu se tak musejí švédští hokejisté vracet zase zpátky.
  • Na řadě je další komerční pauza.
  • Rickard Rakell napálil puk z levého kruhu a poprvé ve větší šanci ohrozil lotyšskou branku. Elvis Merzlikins ale vytasil přesný zákrok a po něm hru přerušil.
  • Pavlovs přenechal kotouč Jevpalovsovi, druhý jmenovaný ho ale nezachytil. Následně pak končí další akce Lotyšů.
  • Arvidsson byl u další šance Švédů, jeho následná střela ale zamířila jen do boční sítě lotyšské klece.
  • Hraje se poslední minuta první třetiny.
  • Janmark to zkoušel z levé strany, jeho střele ale chyběla větší razance a puk skončil jen na pravém betonu lotyšského brankáře.
  • A znovu Arvidsson, jenž v samotném závěru první třetiny ještě operoval před brankou Lotyšska, ale nebyl přesný.
  • První třetina skončila.
  • První třetina je za námi a neviděli jsme ani jednu branku. Na ukazateli skóre tak svítí stále takový stav, jaký byl před tímto duelem. Kdo čekal, že Švédi nad lotyšským týmem budou dominovat, musí být zklamaný. Lotyši s velkým favoritem nehrají vůbec špatnou partii a jsou mu více než rovnocenným soupeřem. Je na nich vidět obrovské odhodlání pokusit se vyřadit jednoho z největších favoritů na medailové umístění. Uvidíme, co nám nabídne druhá třetina, která začne přibližně ve 21:00.
  • Střely na branku: 4 – 3
  • Začala druhá třetina.
  • Švédi se v úvodu druhé třetiny dostali do útoku a hned hrozí před lotyšskou brankou.
  • Rakell střílel z pravého kruhu a Elvis Merzlikins chytil puk na svou hruď, poté mu vypadl a poslal ho do bezpečí.
  • Švédi znovu zahrozili před brankou Lotyšů a byl z toho další zákrok brankáře, který poté raději přerušuje hru.
  • John Klingberg dostal přihrávku na modrou čáru a poté svou střelou donutil lotyšského gólmana k dalšímu zákroku a přerušení hry.
  • Zajímají vás reakce českých hráčů na vyřazení ve čtvrtfinále?
  • Elvis Merzlikins si připisuje další zákrok, tentokráte na něho střílel z pravého kruhu Filip Forsberg, ale brankář Lotyšů vytasil efektní semafor.
  • Úvod druhého dějství patří Švédům, kteří jsou hodně aktivní. Na Elvise Merzlikinse šla další střela Filipa Forsberga.
  • Lotyši čelili další akci Švédska, ale dokázali se ubránit. Na druhé straně z mezikruží střílel Keninš, ale také Nilsson byl pozorný.
  • Bratři Bukartsové zaměstnali znovu obranu i brankáře Švédska, ovšem jejich souhra přesná nebyla.
  • Důležité
    Gustav Nyquist byl ve velké šanci před lotyšskou brankou, ale Elvis Merzlikins dokázal včas zareagovat, ve svém brankovišti se notně roztáhl a podržel svůj tým. Hra je přerušena.
  • Lotyšský brankář má problém s betonem a bude potřeba úpravy. Chvilku se tedy hrát nebude.
  • Zibanejad sebral skákavý kotouč a hned ho poslal na lotyšskou klec. V cestě puku ale stála znovu obrany lotyšského celku.
  • A další zákrok lotyšského brankáře, který vychytal Arvidssona. Nicméně Švédi jsou stále v pásmu Lotyšů.
  • Gól
    Švédsko právě vstřelilo branku!
    Švédský celek se nakonec ujímá vedení. Ve velkém tlaku před lotyšským brankářem střílel FILIP FORSBERG, který ho svou střelou prostřelil nad jeho pravým betonem – 1:0. Kouč Lotyšů si ale vzal ještě trenérskou výzvu a chce překontrolovat na videu nedovolené bránění gólmana Lotyšska. Takže si musím ještě počkat na potvrzení branky. Asistence: Adrian Kempe a Oliver Ekman-Larsson.
  • Důležité
    Gól platí. Videorozhodčí neshledal žádný problém při švédském gólu a lotyšská lavička tak přichází o oddechový čas.
  • Hra je znovu přerušena, puk se ocitl v hledišti a hra je tak vykázána do středního pásma, kde se bude vhazovat.
  • Trest
    Vyloučení v týmu Švédsko (2 min. pro hráčskou lavici – příliš mnoho hráčů). Trest odpyká Mika Zibanejad.
  • Švédi se ve vlastním oslabení zatím dobře brání a vyhazují puky do bezpečí.
  • Znovu se ale Lotyši vrátili zpět do útočného pásma a snažili se o střelu, ta ale nepřišla. Další osvobození Švédů.
  • Švédsko je už v plném počtu.
  • Švédi jsou stále více aktivní, ale další brankou to zatím nepotvrdili. Nyní je na řadě další komerční přestávka.
  • Důležité
    Galvinš mohl být v dobré šanci, ovšem přesnou přihrávku od spoluhráče minul a do zakončení se nakonec nedostal.
  • Gól
    Lotyšsko právě vstřelilo branku!
    Ovšem Lotyši si to za malou chvilku vynahrazují a je vyrovnáno. Po ztrátě puku na švédské straně ujeli do přečíslení Lotyši a z levého kruhu pak TEODORS BLUGERS propálil Nilssona, který na jeho projektil nedosáhl – 1:1. Asistence: Rihards Bukarts.
  • A je tu pořádná zápletka. Švédi nedokázali svému soupeři odskočit na větší rozdíl a místo toho je vyrovnáno. Začíná se tak znovu od začátku, u puku jsou Lotyši.
  • Vyrovnávací lotyšský gól:
  • Trest
    Vyloučení v týmu Švédsko (Gustav Nyquist – 2 min., podražení).
  • Trest
    Vyloučení v týmu Švédsko (Oliver Ekman-Larsson – 2 min., vysoká hůl).
  • Důležité
    A pozor, přichází další vyloučení Švédů, Ekman-Larsson dostává dvě minuty za vysokou hůl a Lotyši mají před sebou dlouhou přesilovku pět na tři.
  • Švédi se hned po vhazování ve vlastním obranném pásmu dostali ke kotouči a ten odpálili až před lotyšskou klec.
  • Nyní už kombinují Lotyši před švédskou brankou, Nilsson čelil dvěma střelám, ale ani jedna za jeho zády neskončila.
  • Další vyhození puku Švédy až před lotyšskou branku a ti tak pošetřili cenné vteřiny ze svého oslabení.
  • Balcers střílel zápěstím, ale jeho střela skončila na švédské obraně. Nicméně Lotyši stále svírají svého soupeře před Nilssonem.
  • Abols se dostal ke střele před Nilssonem, ten jeho ránu chytá sklapnutím svých betonů. A drží svůj tým.
  • Švédský tým je už ve čtyřech hráčích. To nejhorší tak přečkal.
  • A nyní jsou už kompletní.
  • Na řadě je další komerční přestávka.
  • Zibanejad poslal po zemi puk na Janmarka, druhý jmenovaný ale pouze na pravé straně promáchl.
  • Na druhé straně před švédskou brankou nic nevymysleli Lotyši a hru tak hráči Tre Kronor otáčejí zase před jejich branku.
  • Forsbergovi utekl puk do středního pásma, Švédi tak v další kombinaci před brankou Lotyšska neuspěli.
  • Meia se nedostal k vyraženému puku a ten si tak sebrala švédská obrana, která míří bleskově na druhou stranu.
  • Trest
    Vyloučení v týmu Švédsko (Patric Hörnqvist – 2 min., podražení).
  • Hörnqvist dostává dvě minuty za podražení a Lotyši mají další šanci strhnout vedení na svou stranu v přesilové hře.
  • Džerinš vyhrál buly v útočném pásmu a Lotyši tak mohou začít svou přesilovku před brankou Švédů.
  • Indrašis dorážel před Nilssonem střelu Džerinše, ale švédský brankář byl na místě. Chvíli na to se strhla menší potyčka před jeho brankou, vše se ale obešlo bez vyloučení.
  • Po vyhraném buly v obranném pásmu se Švédové osvobozují a puk letí až před lotyšskou branku.
  • Džerinš střílel, Nilsson rozehrál puk hned mezi své spoluhráče a švédský celek se znovu osvobozuje.
  • Lotyši znovu zakombinovali před Nilssonem, Keninš pak tečoval v jeho blízkosti střelu svého spoluhráče a švédský brankář pak ukryl puk pod svojí lapačku.
  • Abolts dostal zpětnou přihrávku a poté ještě hledal lépe postaveného spoluhráče. Nakonec ale celá akce skončila a Švédi se osvobozují.
  • Hraje se poslední minuta druhé třetiny.
  • Ještě to zkusili Lotyši před švédskou klecí, jejich střela ale zamířila mimo tři tyče.
  • Druhá třetina skončila.
  • I druhá třetina je za námi, v ní jsme už branky viděli, a sice dvě. Na každé straně jednu. V sedmadvacáté minutě poslal Švédy do vedení Filip Forsberg. O pět minut později ale houževnatí Lotyši srovnali, když se po úniku po pravé straně prosadil Teodors Blugers a smazal tak manko svého celku. Stále tak je zápas vyrovaný a oba celky tak mají k postupu dále stejně blízko jako také daleko. Čeká nás jistě ještě zajímavá třetí třetina, která začne přibližně ve 21:55.
  • Střely na branku: 19 – 20
  • Pocity Davida Krejčího? Zklamání i hrdost. Více na speciálu iROZHLASu
  • Začala třetí třetina.
  • Lotyši vyhráli vhazování a hned se natlačili do útočného pásma, kde se pokusí ohrozit švédskou branku.
  • Keninš pak z prostoru mezi kruhy vyslal táhlou střelu, kterou ale zastavil Nilsson. Hra je tak přerušena a vhazovat se bude po jeho pravé ruce.
  • Na druhé straně se musela mít na pozoru lotyšská obrana, proti střele Rakella to ale zvládla.
  • Mattias Ekholm vyslal střelu, či spíše takové nahození před lotyšskou klec, ale ke kotouči se nikdo z jeho spoluhráčů nedostal.
  • Gól
    Švédi si berou své vedení zase z zpátky. Ekholm střílel od modré čáry a těsně před lotyšskou brankou ho holí sklepl VIKTOR ARVIDSSON a na to nestihl Elvis Merzlikins včas zareagovat. Puk tak končí podruhé v jeho brance – 2:1. Asistence: Mattias Ekholm.
  • Důležité
    Lotyši vstřelili branku, kotouč skončil těsně za čárou. Hlavní rozhodčí si poté vzal poradu u videa a zjistilo se, že byl puk za čáru posunut nohou jednoho z Lotyšů.
  • Trest
    Vyloučení v týmu Švédsko (Mattias Janmark – 2 min., držení).
  • Lotyši zatopili obraně Švédů, kteří se museli bránit dalšímu tlaku. Hra je přerušena a vhazuje se po pravici Nilssona.
  • Švédi se dokázali osvobodit a šetří tak cenné vteřiny ze svého oslabení.
  • Švédský celek je už v plném počtu.
  • Trest
    Vyloučení v týmu Lotyšsko (Rodrigo Abols – 2 min., hákování).
  • A nyní mají přesilovku k dispozici hráči Tre Kronor a to je šance na zvýšení svého náskoku.
  • Forsberg pálil z pravé strany a Elvis Merzlikins vytasil další přesný zákrok.
  • Další přesilovkový zámek Švédů skončil na obraně Lotyšů, kteří zastavili další střelu. Nicméně hráči ve žlutém drží útočné pásmo.
  • Gól
    Ve velké skrumáži před brankou Lotyšů se nevědělo, kde je puk. Nakonec ho na svoji hůl dostal OLIVER EKMAN-LARSSON a procedil ho za záda lotyšského brankáře – 3:1. Asistence: Adrian Kempe a Rickard Rakell.
  • Severský celek tak odskakuje svému soupeři na rozdíl dvou branek a Švédům se tak dýchá o moc lépe.
  • A další šance Švédů před lotyšskou brankou, ovšem střela Backlunda skončila mimo tři tyče.
  • Patric Hörnqvist srazil odražený puk před branku Lotyšů, nikdo z jeho spoluhráčů ho ale netečoval.
  • Švédi se dostali znovu do útočného pásma, kde hrozili před lotyšskou brankou.
  • A další skrumáž před Elvisem Merzlikinsem, kterou lotyšský brankář zastavil. Po další reklamní pauze se tak bude vhazovat před jeho brankou.
  • Gól
    Lotyši se nevzdávají a dostávají se Švédům na rozdíl jediné branky. RUDOLFS BALCERS od modré čáry vyslal střelu, která doplachtila až před Nilssona, kterému puk prošel nad jeho levou rukou – 3:2. Asistence: Ronalds Keninš.
  • Elvis Merzlikins si připsal další přesný zákrok proti střele Nyquista a zalehnutím puku pak přerušil hru.
  • Lotyše kontaktní branka nakopla a znovu se dostali do blízkosti Nilssona, tentokráte na něho ale nevyslali žádnou střelu.
  • Keninš se málem dostal k odraženému puku ve středním pásmu. Švédi ho ale získali zpět a už míří před lotyšskou klec.
  • Další snaha Švédů o navýšení hubeného náskoku, obrana Lotyšska ale byla proti.
  • Mika Zibanejad pálil z pravé strany, jeho ránu ale vytěsnila obrana Lotyšů do bezpečí. Stále ale čelí hráči z pobaltské země dalšímu útoku žlutých.
  • Lotyši vyhodili puk z obranné třetiny šikovně tak, aby z toho nebylo zakázané uvolnění. Mezitím Střídají Švédové.
  • Další komerční přestávka.
  • Puk zmizel z dohledu sudích a ti tak vykazují hru do středního pásma, kde se bude vhazovat.
  • Švédi poslali puk přes celé kluziště před lotyšskou klec a sudí zakázané uvolnění nepískají. Domnívali se, že Lotyši mohli kotouč v klidu dojet.
  • Keninš projel do mezikruží a hned střílel na Nilssona, ale ten nakonec zasahovat nemusel.
  • Lotyši se nadechují k závěrečnému tlaku, Keninš vyslal střelu z pravého kruhu, ovšem tu zastavil Oliver Ekman-Larsson.
  • Hrají se poslední dvě minuty třetí třetiny.
  • Rihards Bukarts neudržel kotouč ve středním pásmu a Lotyši se museli vracet zpět do obrany.
  • Důležité
    Lotyši hrají v šesti a zkoušejí to bez brankáře.
  • Důležité
    Lotyši byli v šanci, kotouč zůstal chvilku nekrytý před odkrytou švédskou klecí, jeden ze Švédů ho ale po zachycení hokejkou poslal mimo.
  • A další snaha Lotyšů, kteří se dostali do další akce v útočném pásmu, ale hráči Tre Kronor vyhazují puk do bezpečí.
  • Dvě vteřiny před koncem třetí třetiny se vhazuje ve středním pásmu blíže švédské brance.
  • Konec zápasu.
  • Je dobojováno. Švédi nakonec uhájili svůj těsný náskok před houževnatým Lotyšskem a po výsledku 3:2 postupují do semifinále mistrovství světa. Ovšem před lotyšským týmem je třeba smeknout, rozhodně byli Lotyši favoritovi zápasu rovnocenným partnerem. Zápas odehráli velmi dobře a moc jim nechybělo, aby srovnali stav. Nicméně se tak nestalo a z ledu odjíždějí jako poražený tým, ale se vztyčenou hlavou.
  • Nejlepším hráčem utkání na lotyšské straně je Elvis Merzlikins. U Švédů pak Oliver Ekman-Larsson.
  • Střely na branku: 34 – 24