Americké hokejistky chtějí zvýšit odměny a stávkují, solidární bojkot MS zvažují i muži

Vyhrály poslední tři světové šampionáty, ale mzdu dostávají jen půl roku před olympijskými hrami. To už se americkým hokejistkám nelíbí a nově požadují třeba i mateřskou dovolenou. Hrozí, že kvůli tomu na nejbližším mistrovstvích světa nebudou startovat ani ony, ani některé hvězdy mužské NHL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ženská hokejová reprezentace | Foto: Facebookový profil americké ženské hokejové reprezentace

Ve sporu amerických hokejistek s tamním svazem jde o peníze. Dosud totiž Američanky dostávaly mzdu jen půl roku před olympijskými hrami, a to tisíc dolarů měsíčně. Jinak řada z nich chodí normálně do práce - tak jako většina hokejistek v jiných zemích. Na vylepšení podmínek se hráčky se svazem zatím nedohodly, a tak odmítly nastoupit do přípravy na mistrovství světa, které začne už v pátek.

V pondělí mají obě strany znovu jednat. Právnička amerických hokejistek řekla CNN, že požadují výrazný nárůst mzdy na 68 tisíc dolarů ročně a další výhody, jako je například mateřská dovolená. Pokud k dohodě nedojde, je možné, že bude mistrovství světa bez amerických obhájkyň zlata.

Svaz sice podle USA Today kontaktoval další hráčky, aby zaujaly pozice těch, které stávkují, ale neúspěšně.

Spor může ovlivnit i mužské mistrovství světa. O variantě bojkotu se podle renomovaného agenta Alana Walshe zatím jen mluví, hráči NHL však jsou evidentně na straně amerických hokejistek.

Zastali se jich ve vyjádření asociace hráčů NHL, ale v tuto chvíli není jasné, kolik z nich by bylo ochotných obětovat šampionát kvůli podpoře ženských kolegyň.

V Česku žádné odměny nejsou, jen náhrada mzdy

Jinde ve světě je situace s financováním ženských výběrů výrazně odlišná, české reprezentantky by pravděpodobně uvítaly i současné americké podmínky. Český svaz ledního hokeje totiž hradí jen veškeré náklady - tedy cestu na turnaje, ubytování nebo stravování, ale žádné mzdy ani odměny hráčky nedostávají.

„Nemají žádné odměny, ale jsou jim hrazeny takzvané refundace. Pokud jim unikne odměna v jejich zaměstnání, je jim refundována,“ vysvětluje generální sekretář svazu Martin Urban.

„Překvapilo mě, že to v USA vůbec vzniklo. Nelze předpokládat, že by byly reprezentantky zaměstnanci svazu. To tak není a zřejmě ani nikdy nebude. Není to tak ani na úrovni mužů, ti mají profesionální smlouvy ve svých klubech,“ vysvětluje hokejový funkcionář.

Za zlepšení podmínek prý české hokejistky podle Martina Urbana nebojují ani nebojovaly a o možné stávce už vůbec nemůže být řeč. Český svaz dohromady na ženský hokej včetně toho mládežnického dává přibližně 13 milionů korun ročně.

Jan Suchan, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme