Hokejový svaz brojí proti 'šmejdům' mezi agenty. Od oficiálně registrovaných je rozliší certifikáty

Mladých hokejistů oklamaných falešnými hráčskými agenty by mohlo v budoucnu ubývat. Hokejový svaz totiž zavádí certifikáty pro oficiálně zapsané agenty, aby měli rodiče talentovaných sportovců větší šanci, že na podvodníky nenarazí. Prověření zástupci budou snadno dohledatelní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodiče díky selekci agentů rozeznají ty oficiálně registrované pod hokejovým svazem | Zdroj: ČTK

„Možná bych je nazýval šmejdy. Rodiče jsou strašně rychle zmanipulovatelní, stejně jako starší lidé na akcích. Hokejový byznys je dnes otevřený a velice rozšířený po celém světě a tihle zprostředkovatelé míří do nepolapitelných úrovní,“ říká ředitel hokejové extraligy Josef Řezníček.

Ale není to tak, že agenta bude moci dělat jen ten, který si na hokejovém svazu onen certifikát udělá. Mohou to dělat i jiní, ale je to cesta, jak upozornit rodiče na nekalé praktiky agentů a ukázat ty kompetentní.

„Vznikne tam konstruktivní seznam velkých firem, právnických osob a fyzických osob,“ připomíná Řezníček. V Česku nefunguje to, co v jiných evropských zemích, kde agent musí mít licenci na svou práci. To by byla ideální situace, ke které je tady poměrně daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když nabídne hráče advokát bez jakékoli sportovní minulosti, uzavřít smlouvu s ním samozřejmě rodiče můžou, připomněl ředitel hokejové extraligy Josef Řezníček

„Je to běh na dlouhou trať. Nedospěli jsme k jednoznačnému souhlasu, jak by měla certifikace vypadat. Každá agenda něco stojí a dráž by přišla i agenty. Když nabídne hráče advokát bez jakékoli sportovní minulosti, uzavřít smlouvu s ním samozřejmě můžete,“ popisuje šéf extraligy.

Zavedení seznamu certifikovaných agentů je - řekněme - snaha ze shora. Hlídat jednotlivé podvodné agenty je složité, i proto spolupracuje hokejový svaz se serverem loveckorupcniku.cz. Jeho zakladatel Jan Hanák popisuje největší problémy.

„Často nastává konflikt v tom, že něco je řečeno a něco jiného je psáno. Hráč počítá s tím, že třeba získá kontrakt, ale ve smlouvě nic takového není,“ dodává Řezníček. Rodiče mladých hokejistů by se tak v budoucnu měli podívat na seznam certifikovaných agentů. Tam získají jistotu spolehlivosti a kvality.

Nemusely by se tak opakovat třeba události, na které upozornil Radiožurnál v červnu minulého roku, kdy agent Libor Švindl po slibu zařízení angažmá pro Martina Tolknera musel vrátit peníze, které dostal. A hokejový svaz brojí proti tomu, aby podobných švindlů bylo co nejméně.

František Kuna, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme