Na mistrovství světa se utká Severní a Jižní Korea, účast musela povolit vláda

Hokejistky Severní Koreje nastupují k utkání v Jižní Koreji proti domácímu týmu. Turnaj v dějišti příštích zimních olympijských her je po třech letech první akcí v Jižní Koreji, kam dostali severokorejští sportovci povolení vycestovat. Naznačuje to fakt, že minimálně v oblasti sportu se obě země sbližují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejistky obou zemí se utkaly už v roce 2003

Hokejistky obou zemí se utkaly už v roce 2003 | Foto: Fotobanka Profimedia

Na začátku týdne vláda Severní Koreje oznámila povolení sportovcům na jih vycestovat, i když nebylo jasné, jestli se z politického důvodu zúčastní příští rok olympijských her.

Může to být vyznamný krok, ale závisí na tom, jak se k tomu Severní a Jižní Korea postaví. Například olympijské hry v Soulu 1988 Severokorejci bojkotovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzájemném zápasu zemí, které jsou stále formálně ve válce, informoval posluchače Radiožurnálu reportér ČRo Martin Charvát

Na šampionát nejnižší divize mistrovství světa přiletělo ze Severní Koreje 20 hokejistek a 10 trenérů. Výsledkově se jejich týmu sice nedaří, prohrál s Austrálií, Nizozemskem i Velku Británií, ale na tribunách má stovky fanoušků, aktivistů bojujících za sjednocení obou států.

Dnešní duel obou zemí bude důležitý hlavně ze společenského pohledu, především Jižní Korea ho netrpělivě očekává, aby se ukázala jako vřelý hostitel.

Není to jediný sportovní zápas mezi oběma zeměmi, už v pátek proti sobě nastoupí jihokorejské fotbalistky v severokorejském Pchjongjangu proti tamní reprezentaci v kvalifikaci na asijský konfederační pohár.

Diplomatické vztahy se do těchto sportovních klání zatím nijak nepromítají. Například na loňských Hrách letní olympiády v Riu zaujala dojemná fotografie, na které se severokorejská a jihokorejská gymnastka objímají. Ted Severokorejcům chybí už jediný cíl – tedy aby se tam nějaký sportovec vůbec kvalifikoval, protože reprezentanti nejsou v zimních sportech zrovna úspěšní.

Martin Charvát, Štěpán Andr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme