Startuje stý ročník NHL. Ambasador Gretzky chodil na hokej s babičkou, pamatuje si i na první buly

V získaných bodech už ho nikdo nikdy nepřekoná, je symbolem hokeje. Wayne Gretzky se ale stane ještě jinou ikonou NHL. Muž, který proslavil číslo 99 jako nikdo jiný, byl totiž jmenován oficiálním ambasadorem začínající sté sezony NHL. A dodnes si pamatuje na své první krůčky v zámořské soutěži i na první navštívený zápas s babičkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wayne Gretzky | Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

NHL i letos chystá lákadla pro fanoušky v podobě venkovních duelů.

Spousta významných utkání – vedle zápasů pod širým nebem také střetnutí hvězd – se v nové sezoně bude hrát tam, kde působil i Wayne Gretzky.

„Je to nejlepší sport na světě. Všechno, co jsem v životě dokázal, bylo díky NHL a hokeji samotnému. Takže když se mě ptali, jestli bych přijal roli symbolu oslav sté sezony NHL, řekl jsem, že samozřejmě,“ přikývl Gretzky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Všechno, co jsem v životě dokázal, bylo díky NHL a hokeji samotnému, přiznává hokejová legenda Wayne Gretzky

Volba ambasadora byla logická. Hokej totiž nemá větší postavu své historie a je to právě „The Great One“, kdo může vybírat nejsilnější vzpomínky na svoji kariéru.

„Můj první zápas, moje první vhazování, to bylo v Chicagu. Proti mě stál Stan Mikita, nejoblíbenější hráč mého otce. Ale nesmím zapomenout na první utkání v roli diváka. Bylo v roce 1967 v Torontu s mojí babičkou. Můj život byl prostě hokej. Každý den byl jako sen,“ rozplýval se Gretzky.

Že při svém premiérovém vhazování neuspěl, si dobře pamatuje dodnes. „Byl jsem příliš nervózní. Puk už byl na ledě a já si toho ani nevšiml,“ usmíval se bývalý útočník Edmontonu, Los Angeles, zmíněného St. Louis či New York Rangers.

Všímat si teď bude moci Gretzky z tribuny třeba toho, jak moc mu jde ve stopách hvězda jménem Sidney Crosby a třeba také toho, jestli se hned za něj v historické tabulce produktivity dostane Jaromír Jágr.

Český útočník je zatím třetí, ale vypadá to, že se během sezony bodově vklíní mezi bývalé legendy a spoluhráče z Edmontonu – Gretzkého a Marka Messiera. Stá sezona v pořadí o tom začne napovídat už v noci na čtvrtek, kdy startuje nový ročník NHL.

František Kuna, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme