Toronto promarnilo čtyřgólový náskok, mladík Laine k tomu přispěl hattrickem. Mrázkův konkurent zářil

Osmnáctiletý útočník Patrik Laine završil ve středečním utkání NHL v čase 62:40 hattrick i obrat Winnipegu v duelu s Torontem z 0:4 na 5:4 v prodloužení. Finský hokejista ovládl zároveň minisouboj dvou nejvýše postavených hráčů posledního draftu, když jednička Auston Matthews zaznamenala v dresu poražených stejně jako Milan Michálek jen jednu asistenci.

Finský hokejista Patrik Laine (druhý zleva) se raduje z obratu proti Torontu

Finský hokejista Patrik Laine (druhý zleva) se raduje z obratu proti Torontu | Zdroj: Reuters

Po práci jindřichohradeckého rodáka, který úspěšně napadal v útočném pásmu, zvýšil v závěru první třetiny Nazem Kadri na 2:0.

Toronto poté zdvojnásobilo vedení v 27. minutě během pouhých osmi sekund. Ale druhá polovina zápasu vyzněla pro Winnipeg, který už v úvodním utkání nové sezony otočil stav z 1:4 na 5:4 v duelu s Carolinou.

Obrat řídil zejména Laine. V úvodu třetí části snížil na 2:4 po efektní otočce v levém kruhu. Při power play poslal pohotovou ranou zápas do prodloužení a v něm vyřešil přečíslení dva na jednoho další přesnou ranou. Vítězné trefě symbolicky předcházel Matthewsův neúspěšný sólový únik a ihned z protiútoku rozhodl mladý Fin.

„Bylo těžké dělat nějaké blafáky, protože led už v této fázi zápasu nebyl příliš kvalitní. A brankář můj pokus (střelu mezi betony) přečetl dobře. V prodloužení se hraje tři na tři, takže se hra vzápětí překlopila na druhou stranu,“ komentoval svůj neúspěšný nájezd Matthews, který od prvního duelu, v němž dal čtyři branky, neskóroval.

Laine přitom asi o druhé přestávce nečekal, že by si mohl připsat první hattrick v NHL. „První dvě třetiny jsme hráli špatně. Nevím, proč tomu tak bylo. Neměli bychom si nechat dát čtyři branky a pak začít hrát. Ale třetí třetina už byla úžasná,“ rozplýval se mladý Fin.

Ten od skupiny fanoušků slyšel i pokřik, že je lepší než Matthews. „Znělo to opravdu dobře. Ale je to jejich názor, nebudu to komentovat,“ pousmál se.

Mrázek sledoval výkon Howarda ze střídačky

Český gólman Petr Mrázek po třech odchytaných utkáních, ve kterých devětkrát inkasoval, poprvé přepustil místo Jimmymu Howardovi a americký brankář zazářil. Už po 69 sekundách hry ho sice překonal Mika Zibanejad, ale poté se Howard blýskl sérií skvělých zásahů a byl hlavním strůjcem výhry Detroitu 2:1 na ledě New Yorku Rangers.

Howard kryl 32 střel a podle slov trenéra Red Wings Jeffa Blashilla předvedl jeden z nejlepších výkonů, jaký kdy u brankářů viděl. O obrat v zápase se zasloužili autoři gólů Thomas Vanek a Drew Miller.

„Narazili jsme na gólmana ve skvělé formě. Měli jsme pět nebo šest nájezdů a žádný nedotáhli. Zaslouží si uznání,“ ocenil trenér Rangers Alain Vigneault Mrázkova náhradníka. Naopak na druhé straně gólman Henrik Lundqvist za vyrovnaného stavu daroval hostům vítěznou trefu.

Při snaze rozehrát ho o puk obral Luke Glendening a po jeho přihrávce střílel Miller do prázdné branky. „To se stává. Špatně jsem to vyhodnotil. Určitě ale kvůli té chybě nepřestanu jezdit za branku. Myslím si, že obráncům s rozehrávkou hodně pomáhám,“ konstatoval švédský gólman.

Výsledky NHL:

NY Rangers - Detroit 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky:
2. Zibanejad - 27. Vanek, 41. Miller. Střely na branku: 33:18. Diváci: 18 200. Hvězdy zápasu: 1. Howard, 2. Miller (oba Detroit), 3. Zibanejad (NY Rangers).

Winnipeg - Toronto 5:4 v prodl. (0:2, 1:2, 3:0 - 1:0)
Branky: 41., 60. a 63. Laine, 34. Myers, 47. Scheifele - 17. a 27. Kadri (na první M. Michálek), 7. Carrick, 27. Nylander. Střely na branku: 34:40. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Laine, 2. Scheifele (oba Winnipeg), 3. Kadri (Toronto).

ČTK, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít