Z misky za 50 dolarů je nejslavnější hokejová trofej světa. Stanley Cup slaví 125 let

Anglický Sheffield si sportovní fanoušek spojí nejspíš s fotbalem. Uprostřed Anglie ale před 125 lety vznikla slavná trofej pro jiný sport a bojuje se o ni v Americe a Kanadě. Půlkulaté jubileum oslavilo nejslanější hokejové ocenění na světě – Stanley Cup.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanley Cup v roce 2016 | Foto: NHL.com

„Je to nejlepší pocit, když jste po zápase na ledě a můžete si se Stanley Cupem dát kolečko. Měl jsem štěstí, že jsem tam mohl mít rodinu i bráchu,“ říkal Michael Frolík - tehdy hokejista Chicaga, když dovezl Stanley Cup do Kamenných Žehrovic.

Patnáctikilovou trofej zná až v její současné podobě. Když ji ale Lord Stanley z Prestonu navrhoval a nechal vyrobit za necelých 50 dolarů, vypadala jinak. Byla to vlastně malá mistička s průměrem 30 centimetrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanley Cup

Teď už je těžší jí střežit. „Někdo z Colorada si tehdy přivázal Stanley Cup za sebe na motorku a jezdil s ním. Sidney Crosby zase vozil pohár na vodním skůtru. Ti, co mají rodiny a hodně malé děti, je často posadí nahoru do té malé mísy a fotí si je,“ vypráví jeden z bodyguardů Stanley Cupu Mike Bolt.

„Někdo z Colorada si tehdy přivázal Stanley Cup za sebe na motorku a jezdil s ním. Sidney Crosby zase vozil pohár na vodním skůtru. Ti, co mají rodiny a hodně malé děti, je často posadí nahoru do té malé mísy a fotí si je."

Lord Stanley jistě netušil, že dal sportovnímu světu tak slavný pohár. Během první světové války o něj bojovaly dokonce dvě ligy a až mezi válkami, v roce 1926, se stal Stanley Cup trofejí pro vítěze NHL.

Na výšku má pohár skoro metr. Nepřehlédnutelnou trofej ale můžete prý i někde zapomenout. „Je toho tolik, že bych to nezvládl vyjmenovat. Ztratili jsme ho a nemohli najít, krmili jsme ze Stanley Cupu koně. Taky nám pohár samozřejmě spadl do bazénu…“ směje se Mike Richter, bývalý golman a vítěz poháru v dresu Rangers v roce 1994.

Richter měl to štěstí, že pohár vyhrál, jsou tací, kteří o něm sní celou kariéru, ale nedočkají se. Jedním z nejemotivnějších momentů z finále NHL je ten roku 2001, kdy čtyřicetiletý Ray Bourgue převzal pohár v poslední sezoně kariéry.

I když slaví Stanley Cupu 125. výročí, ne vždy ho hokejisté zvedali nad hlavu. Třeba v roce 2005 se tak nestalo z důvodu výluky. V roce 1919 zase proto, že řádila španělská chřipka.

František Kuna, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme