Bob Dylan si o víkendu ve Stockholmu převezme Nobelovu cenu. Projev laureáta ale nepronese

Americký hudebník Bob Dylan o víkendu převezme ve švédské metropoli Stockholmu Nobelovu medaili a diplom, které mu jako držiteli Nobelovy ceny za literaturu z roku 2016 patří. Podle agentury AFP to uvedla stálá tajemnice Švédské akademie Sara Daniusová. Dylan se v prosinci nezúčastnil slavnostního předávání cen a ani nevyslal nikoho, kdo by za něj ocenění převzal. Písničkář pouze sepsal děkovnou řeč, která byla na ceremoniálu přečtena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bob Dylan (ilustrační foto)

Bob Dylan (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Švédská akademie a Bob Dylan se dohodli na setkání o tomto víkendu ve Stockholmu, kde americký zpěvák bude koncertovat,“ napsala Daniusová na svém blogu. „Bude to soukromá schůzka, bez přítomnosti médií," dodala.

Pětasedmdesátiletý Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman, je prvním písničkářem, který prestižní Nobelovu cenu dostal. Švédská akademie ho vyznamenala za vytváření poetických novotvarů ve velké tradici amerického písničkářství.

Akademie se setkala s rozporuplnými reakcemi na toto své rozhodnutí. Zatímco někteří nevšední výběr hudebníka uvítali, jiným připadal absurdní. Dylan cenu sice přijal, ale následně s omluvou oznámil, že se slavnostního předávání 10. prosince nezúčastní, protože mu to nedovolují jiné závazky.

Co je důležitější než Nobelova cena? Bob Dylan ocenění osobně nepřevezme, má jiné povinnosti

Číst článek

Dylan musí do 10. června ještě pronést tradiční projev laureáta, aby dostal osm milionů švédských korun (22,6 milionu korun), které jsou odměnou pro každého z oceněných. Projev může mít libovolnou formu. Může se jednat o krátkou přednášku, autorské čtení nebo i píseň, uvedl server The Local.

V posledních dnech švédský tisk spekuloval, že by Dylan mohl projev přednést u příležitosti svých dvou koncertů plánovaných ve Stockholmu na sobotu a neděli (1. a 2. dubna). Pak má písničkář koncertovat ještě 9. dubna v jihošvédském Lundu.

Tajemnice Švédské akademie Daniusová ale podle agentury AP uvedla, že Dylan v příštích dnech ve Švédsku Nobelovu řeč nepřednese. Později však pošle nahrávku s projevem, dodala Daniusová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme