Historický rekord: rukopis Mahlerovy symfonie vydražili za 144 milionů korun

Za rekordních čtyři a půl milionu liber (144,4 milionu korun) vydražila londýnská aukční síň Sotheby's rukopis druhé symfonie Gustava Mahlera. Vyvolávací cena byla přitom o milion liber nižší. Autentický Mahlerův záznam symfonie zvané též Vzkříšení se tak stal nejdráže prodanou hudební partiturou v historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gustav Mahler | Foto: CC0 Public domain

Rukopis dlouhá léta vlastnil americký milionář Gilbert Kaplan, který byl častým hostem mahlerovských festivalů i v Česku. Podle muzikologa Jiřího Štilce je nabídnutá částka vysoká i proto, že druhá symfonie patří k nejhranějším dílům Gustava Mahlera.

„Je to vlastně svědectví, jak něco tak duchovního, jako je hudba, může mít i nějakou ekonomickou hodnotu,“ doplnil Štilec.

Do londýnské aukce se zapojili čtyři zájemci po telefonu. Vítěz si přál zůstat v anonymitě, uvedla televize BBC. Dosavadní rekord drželo devět symfonií Wolfganga Amadea Mozarta, které se v roce 1987 prodaly za 2,93 milionu eur (79,2 milionu korun).

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme