Hit zachránili teenageři z pizzerie. Před 30 lety vydali Bon Jovi píseň Livin' on a Prayer

Čtvrt miliardy zhlédnutí na hudebním serveru YouTube dnes písně dosahují poměrně běžně, jenže jen velmi málo z nich pochází z 80. let. Jedna z nich, rocková hymna Livin' on a Prayer, dnes slaví 30 let od vydání. Původně se přitom neměla dostat ani na album.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bon Jovi

Bon Jovi | Foto: licence Creative Commons Uveďte autora 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Je léto 1986 a na předměstí New Jersey se kapela Bon Jovi hádá o jedné písničce. Čtyřem členům i producentovi se líbí, jen frontman ji chce vyškrtnout z alba. Nepřijde mu dost dobrá, aby pomohla skupinu zachránit od finančních problémů.

Nakonec vyjdou před studio a pustí demo skupině fanoušků, kteří se schází u zdejší pizzerie, ti se vysloví jednoznačně a Livin' on a Prayer na albu zůstává. Parta, která si posléze začne říkat „Pizza Parlour Jury“, zajistí mladé kapele desetiletí kariéry.

Právě Livin' on a Prayer se totiž po úpravách 31. října 1986 stane druhým singlem průlomového alba Slippery When Wet a zároveň jejich nejslavnější skladbou. Na serveru YouTube nasbírala přes čtvrt miliardy zhlédnutí a hudební stanice VH1 ji vyhlásila nejlepší písní 80. let.

Když byl autor ještě taxikářem

„Nejzajímavější na té písni je, že jsme poprvé použili postavy,“ vzpomíná na nahrávání (bývalý) kytarista skupiny Richie Sambora. „V našich životech jsme tehdy ještě nedospěli, bylo nám maximálně 26. Znali jsme jen koncerty, turné a holky. A tak jsme stvořili Tommyho a Ginu. Pár, který se těžko protlouká životem, trošku mi připomínali moje rodiče,“ dodává.

Jednoduchý příběh o mladé dvojici má skutečně reálný základ. Autor a producent písně Desmond Child psal o době, kdy se sám živil jako taxikář. Ještě před tím, než stvořil megahity I Was Made for Lovin You pro Kiss, Poison pro Alice Coopera či právě Livin' on a Prayer.

Multiplatinová ocenění dostaly jednotlivé písně i celé album. Bon Jovi se tím stali historicky první rockovou skupinou, která měla dva po sobě jdoucí vítězné hity v prestižní hitparádě v Billboard Hot 100. Dalším rekordem jsou tři singly z jednoho alba v top ten.

Chytlavý nápěv s lehce zapamatovatelnými slovy katapultoval pětici z New Jersey do pozice nejžádanější kapely druhé poloviny 80. let. Jen na turné k albu Slippery When Wet odehráli během roku 206 koncertů, s obrovským nasazením zpívající Jon Bon Jovi málem přišel o hlas. Před koncerty dostával injekce přímo do hlasivek, aby vydržel.

Zaslouženou pauzu si vyčerpaná (a rozhádaná) kapela dala až v roce 1989.

Ukrytý klenot

Hudební průmysl se za 30 let změnil. Zatímco jiné „dlouhovlasé“ americké skupiny konce 80. let se dávno rozpadly, Bon Jovi stále vydávají alba a vyprodávají velké haly i stadiony. „Prayer“ zazní jako poslední a nejvítanější přídavek na každém koncertu. „Ten song přestál zkoušku časem,“ říká po 30 letech producent Child.

A Jon Bon Jovi, dnes 54letá rocková superstar, zpívá svůj průlomový hit znovu a znovu. „Nikdy mě to neomrzí. Ne, když se podívám na letadlo s mým jménem,“ smál se před lety v rozhovoru pro The London Times.

Původní demo, to, které chtěl vyhodit z alba, ale rád nemá pořád. Když Bon Jovi před lety vydávali album rarit a nevydaných skladeb, nebylo i přes původní slib v seznamu písní. Frontman perličku z archivu schválně schoval za píseň, která je dnes pro fanoušky zajímavá pouze tím, že „schovává“ Livin' on a Prayer.

Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme