Nevidomí i vidomí umělci spojí hlasy pro Světlušku. Na benefici zazpívá Koller, Irglová i Jelen

Pražská křižovatka bude večer patřit světluškám - na programu je tam už dvanáctý ročník benefičního koncertu Světlo pro světlušku. Na pódiu se objeví celá řada známých jmen - třeba Tomáš Klus, Jana Kirschner nebo kapela Jelen, a to ve společnosti dětského sboru a nevidomých zpěváků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světlo pro Světlušku rozsvítilo Pražskou křižovatku | Foto: Lenka Červenková

Projekt Světluška patří pod Nadační fond Českého rozhlasu a dlouhodobě se věnuje pomoci nevidomým.

Na koncertě zazpívá například David Koller spolu s nevidomým Ondřejem Krejčou píseň "Klobouk ve křoví". Hudebník písničku už v roce 1994 nazpíval se skupinou Lucie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražskou křižovatku rozzáří Koncert pro Světlušku. Přípravy jsou v plném proudu

Oscarovou píseň Falling slowly zazpívá světlušce Markéta Irglová společně s nevidomým Martinen Svátkem. I kvůli sobotnímu koncertu přicestovala do České republiky z Islandu.

„Světluška je jako nadace sympatická. Když mě osloví, tak to vždycky stojí za tu cestu,“ říká Irglová, která si projekty ke spolupráci v Česku pečlivě vybírá.

Hudební dramaturgii koncertu pro světlušku má na starosti Petr Král. „S nevidomými interprety už nějakou dobu dělám, tak mám některé z nich v uchu, jiné se snažím naposlouchat a pak si je promítám do písniček, které všichni znají, a najednou to sepne. Chce to znát, poslouchat, zkoušet a hledat,“ popisuje Král, jak ho napadá, kdo s kým by mohl vystupovat.

Pavel Kříž jako James Bond

Aranžmá pro všechny skladby na světluščí koncert připravil Petr Malásek. „V jediné věci se spolupráce trochu liší. Musí se natočit demo snímek, protože nevidomí zcela logicky nečtou noty, takže to musí slyšet,“ vysvětluje Malásek.

Premiéru budou mít večer reportáže Den POTMĚ, ve kterých si několik známých osobností po boku nevidomých zkouší různé sportovní nebo hudební aktivity. Novinkou je pak moderátorská dvojice v podání moderátorky Radiožurnálu Lucie Výborné a herce Pavla Kříže. Podle ředitele Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysla Filipa je pro letošní koncert novinkou motiv a la James Bond.

„Chceme všechny světlušky pozvat, aby nám pomohli rozsvítit co nejvíce světla. Právě k tomu bude zvát Lucka, jako taková velitelka celé akce a Pavel Kříž jako její pobočník, takový agent, který bude vykonávat spoustu zajímavých misí,“ říká Filip.

Marcelce přispěla Světluška na sluchadla | Foto: Nadační fond Českého rozhlasu

Lidé mohou přispět

Diváci můžou po dobu koncertu volat do dobročinného call centra, kde bude sedět třeba herečka Dana Morávková nebo nevidomý horolezec Jan Říha. Posílat také můžou dárcovskou SMSku a to nejen při koncertě, ale kdykoliv.

Peníze jsou určené nevidomým a těžce zrakově postiženým - Nadační fond Českého rozhlasu jim díky projektu Světluška může pomoct třeba s nákupem kompenzačních pomůcek, financováním osobních asistentů pro nevidomé děti do škol nebo se zajištěním různých technologických pomůcek. Koncert pro Světlušku začíná zítra ve dvaadvacet hodin a v přímém přenosu ho vysílá Radiožurnál a Česká televize.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme