Rockerka, bezvadná baba s ojedinělým hlasem, vzpomínají hudebníci na Špinarovou

Na zpěvačku Věru Špinarovou vzpomínají její kolegové jako na vynikající zpěvačku s jedinečným hlasem a přátelskou ženu. Špinarová zemřela v neděli v nemocnici v pražském Motole poté, co ve středu zkolobovala při koncertě v Čáslavi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Špinarová na fotografii z roku 2015 | Foto: Fotobanka Profimedia

„Věra Špinarová byla jednou z našich nejlepších. Rockerka tělem i duší. S takovým drivem zpívala. Je mi to strašně líto. Se Špinarovou umřel kus mého rockového života,“ řekl hudebník František Ringo Čech, který pro Špinarovou napsal text k písni Raketou na Mars.

Zpráva o zpěvaččině smrti zasáhla i písničkáře Jaromíra Nohavicu. „Věrku jsem měl moc rád. Jako skvělou zpěvačku i kamarádku. Je mi to moc líto. Zpívala do posledního dechu,“ řekl ostravský bard.

„Věru budu mít pořád jako normální, bezvadnou babu, která, když jsem se jí opatrně ptala, co bude mít oblečeného na naše turné, tak řekla: ‚Tak tohle já vůbec neřeším,‘“ zavzpomínala Petra Janů, se kterou Špinarová nazpívala hit To máme mládež.

Za vynikající zpěvačku s hlasem, který byl darem od boha, označila Špinarovou její kolegyně Helena Vondráčková. „Její razantní krásný hlas byl v tuzemské populární hudbě ojedinělý,“ uvedla Vondráčková.

Krajčo: Ostrava tě bude vždy milovat, Věrko

Richard Krajčo o sobě nemluví jako o zpěvákovi, ale jako o frontmanovi kapely | Foto: Šárka Ševčíková

Na zpěvačku vzpomínala také pořadatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. „Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná,“ řekla Holušová. Připomněla, že Špinarová před lety na ostravském festivalu vystoupila.

„Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky,“ napsal zpěvák skupiny Kryštof Richard Krajčo na Facebooku kapely cestou do USA, kde skupina dokončí práci na připravované desce.

Zpěvačka Elis, vlastním jménem Eliška Mrázová, Špinarovou označila za svůj velký vzor. „Těžce se mi hledají slova. Zemřela nejlepší česká zpěvačka a můj největší vzor,“ řekla.

Zpěvačku si pamatuje jako úžasnou dámu bez známky ega či jakéhokoliv povýšení. „Navíc byla ostravskou patriotkou, ostravským pokladem. Z věty ‚Mít hlas jako Špinarka‘ se stal citát a každý zpěvák se silným hlasem ho minimálně jednou za život uslyšel a jsem si jistá, že ještě uslyší,“ dodala mladá zpěvačka.

„Už když jí bylo 14 a něco, byla schopná zpívat za doprovodu velkého orchestru v Ostravě. To se nedalo do čtrnácti let naučit. Ona to měla opravdu od kolébky. Jak tu chuť a energii do toho zpívání, tak dokonce, a to je tedy velmi zvláštní, tu barvu. Ona nezpívala jako teenager, ale jako ženská, která ví o životě všecko, už tenkrát,“ zavzpomínal v Českém rozhlase na začátky Špinarové hudební publicista Jiří Černý.

Rock, blues i pop zpívala s bravurou

Majitelka nenapodobitelného sytého hlasu Věra Špinarová patřila ke stálicím tuzemské populární hudby. Proslavily ji písně jako Meteor lásky, Bílá jawa 250, Raketou na Mars, Měj mě rád nebo Jednoho dne se vrátíš. Dokázala bravurně zazpívat rock, blues i pop, na vrcholu kariéry se o ní říkalo, že má největší hlasový rozsah z tuzemských zpěvaček středního proudu.

Mezi špičku domácí populární scény katapultovala rodačku z Pohořelic u Brna nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek. Nyní jí dělá producenta a kapelníka syn Adam.

Věra Špinarová zdraví posluchače Českého rozhlasu Plzeň | Foto: ČRo Plzeň

Jejím prvním manželem se v roce 1972 stal kapelník jejího doprovodného orchestru Ivo Pavlík, se kterým má syna Adama. V roce 1984 se manželství rozpadlo a Věra Špinarová si po krátké známosti vzala bubeníka a zpěváka Vítězslava Vávru. Po rozpadu druhého manželství si prošla obdobím alkoholu a depresí. Zpět na pódia se Špinarová vrátila díky spolupráci s podnikatelem Václavem Fischerem. V posledních letech neustále koncertovala.

Zpěvačka zkolabovala minulý týden při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni a došlo k zástavě srdce. Poslední rozloučení se zpěvačkou bude v Ostravě, termín zatím rodina neoznámila.

ČTK, dab, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme