Světoznámý klub Fabric nekončí. Za návrat licence ručí podmínkami rozepsanými na 155 stran

Po několika měsících, kdy se zdálo, že jedna z nejznámějších britských ikon nočních klubů skončí, je všechno jinak. Londýnský Fabric je na cestě ke svému znovuotevření, odebranou licenci totiž získá po dohodě s radou městské části Islington na severu Londýna zpět. Má to ale svou cenu – otevřít může pouze za dodržení přísných podmínek. Do klubu budou moci nově třeba pouze lidé starší 19 let a u vchodu bude na návštěvníky čekat scanner občanských průkazů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gaika a Lotic v Neone - tanec - party - tančící

Gaika a Lotic v Neone - tanec - party - tančící | Foto: Jiří Šeda

„Jsme vděční, že můžeme potvrdit zprávy o získání naší licence zpátky. Dlužíme našim podporovatelům. Nebyli bychom tady bez vaší nebývalé podpory a štědrosti,“ píše se v děkovném příspěvku zveřejněném na webu klubu 21. listopadu.

„Tolik lidí se za nás postavilo a promluvilo, umělci ze všech koutů hudební komunity a promotéři pro nás pořádali akce, clubbeři z celého světa stáli jednotně za námi… Děkujeme vám všem. Bez vaší síly by se to nestalo. Zachránili jste Fabric,“ stojí v prohlášení.

Fabric patří mezi nejznámější kluby nejen v Londýně, ale i na celém světě. Opakovaně vyhrál v anketě časopisu Dj Magazine. Během 17 let prošlo jeho branami více než šest milionů návštěvníků. Londýnský klub je považován za stěžejní místo klubové kultury. Kromě klubových akcí se věnuje také vydávání mixovaných CD kompilací od předních světových DJů, od roku 2013 provozuje i nezávislé hudební vydavatelství Houndstooth, které se rychle etablovalo jako platforma pro nové, talentované umělce.

K ráznému rozhodnutí odebrat klubu licenci vedly radu městské části Islington na severu Londýna obavy spojené s užíváním drog ve Fabricu, zmocněné smrtí dvou teenagerů. Rada vydala oficiální prohlášení, ve kterém se objevilo 11 bodů, kterými své rozhodnutí objasňovala.

Dva z nich se přímo vázaly na úmrtí 18letých mladíků spojovaného s užíváním drog. Dalších osm bodů bylo spojené s policejní operací, kdy se v červnu 2016 do klubu vydali strážníci v utajení. Během operace policisté nenašli žádné důkazy o užívání drog v klubu, namísto toho se spoléhali na pozorování.

I ta se promítla v oficiálním prohlášení rady o uzavření klubu. Podle policistů někteří návštěvníci projevovali příznaky užívání drog, což zahrnovalo pocení, červené oči a zírání do prázdna.

32 podmínek, 155 stran

Nedlouho poté vznikla petice na znovuotevření legendárního místa a záchranu Fabricu, pod kterou se podle informací serveru Independent podepsalo už v září více než 150 tisíc lidí. Podporu mu navíc vyjádřila třeba poslankyně Emily Thornberryová nebo londýnský starosta Sadiq Khan.

Mimo scanner občanských průkazů a striktní věkovou hranici pro vstup do klubu musí Fabric nainstalovat také lepší kamerový systém. Kdokoliv bude navíc v klubu shánět drogy, dostane doživotní zákaz vstupu. Provozovatelé musí také udělat vše pro to, aby užívání drog ve Fabricu zabránili.

K dodržování 32 nových podmínek sepsaných ve 155stránkovém dokumentu se majitelé klubu zavázali v pondělí. Manažer Gary Kilby uvedl, že klub bude ze všech sil pracovat na tom, aby daným podmínkám dostál.

Nový vývoj v celé věci ocenil také londýnský starosta Sadiq Khan, který už dříve apeloval na radu i policii, aby našly řešení.

„Jsem potěšen, že se našla shoda a Fabric znovu otevře. Problémy, kterým Fabric čelil, ukazují na větší problém, a to jak ochránit noční život v Londýně a jeho ekonomiku, zatímco zajišťujeme, že je to bezpečné a příjemné pro všechny,“ uvedl Khan pro The Guardian.

„Fabric je důležitou součástí islingtonské komunity a ikonickým místem londýnské kulturní scény. Jsem potěšena, že zvítězil zdravý rozum a našel se kompromis. Tato shoda ukazuje důležitost toho, aby si mladí lidé mohli užívat a zůstat v bezpečí,“ napsala v reakci na Facebooku poslankyně Emily Thornberryová.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme