Zemřel průkopník rokenrolu Chuck Berry. Smutek neskrývají Jagger, Starr i Springsteen

Zemřel americký zpěvák a kytarista Chuck Berry, bylo mu 90 let. Průkopníka rokenrolu proslavily hity jako Johnny B. Goode, Roll Over Beethoven a Sweet Little Sixteen. Zpráva o smrti rokenrolové legendy vyvolala záplavu reakcí a vzpomínek na sociálních sítích. Smutek neskrývá ani řada hudebních hvězd a dalších osobností. Pro Bruce Springsteena byl prý Berry největší autor rokenrolu všech dob.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký zpěvák a kytarista Chuck Berry

Americký zpěvák a kytarista Chuck Berry | Zdroj: Reuters

Chuck Berry, který má v rodném St. Louis sochu, ovlivnil zásadním způsobem tvorbu Beatles, Rolling Stones, Bruce Springsteena nebo Boba Dylana.

Dokázal totiž ve druhé polovině 50. let přijít s úplně novým zvukem a začal také zpívat o běžném životě mladých lidí.

„Psal dobré, inteligentní texty už v 50. letech, kdy ostatní zpívali jen: Bejby, miluju tě. Ovlivnil naši generaci, abychom se snažili dávat písním smysl,“ řekl kdysi John Lennon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemřel průkopník rokenrolu Chuck Berry. Smutek neskrývají Jagger, Starr i Springsteen. Jeho život a tvorbu připomněl Viktor Daněk

Kromě písně Johnny B. Goode složil Berry řadu mnoho dalších hitů jako Maybellene, Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen, School Days, My Ding a Ling, Thirty Days, No money down, Rock and Roll Music a Carol.

Jeho písně se objevily i v kultovních filmech, na skladbu You Never Can Tell si John Travolta a Uma Thurman zatančili v Pulp Fiction. Chuck Berry byl navíc šoumen. Proslul hlavně svým tanečkem s kytarou, kterému se anglicky říká duckwalk, tedy známé přikrčené poskakování kupředu na jedné noze.

Minulost Chucka Berryho ale nebyla poměrně komplikovaná. V roce 1962 byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že si z Texasu přivezl čtrnáctiletou dívku, aby ji zaměstnal ve svém nočním klubu Berry's Club Bandstand v St. Louis. Kromě toho byl v roce 1979 usvědčen z krácení daní a už jako mladík se dopustil ozbrojené loupeže.

S Chuckem Barrym také prý nebylo zrovna jednoduché hrát. Bruce Springsteen v časopise Rolling Stone vzpomínal, jak spolu měli jednou účinkovat v Marylandu. Barry se prý ve dveřích objevil teprve pět minut před začátkem, bez kapely, jen s kytarou v ruce. Na Springsteenovu otázku, co budeme hrát, odpověděl: „Prostě moje písničky.“

Na jiném koncertě zase prý Berry bez varování uprostřed skladby změnil tóninu. Kapela tak začala hrát falešně, a on poté svým tanečkem odskákal z pódia a ostatní v tom nechal.

Americký zpěvák a kytarista Chuck Berry s Brucem Springsteenem v roce 1995 | Foto: Reuters

Když ale americký Národní úřad pro letectví a vesmír vyslal v roce 1977 do vesmíru sondy Voyager I a II, bylo na jejich palubě album, které mělo vysvětlit případným mimozemšťanům pozemskou hudbu. Obsahovalo jednu rockovou skladbu, a to Berryho Johnny B. Goode, poznamenala agentura AP.

V roce 2000 mu americká vláda udělila Cenu Kennedyho centra. V roce 1985 obdržel cenu Grammy za celoživotní přínos a byl uveden do rokenrolové síně slávy. Berry vystupoval také v několika filmech a má také svou hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

Legendární muzikant, který v Česku vystoupil v roce 1996 v Brně na jednom předvolebním mítinku a v lednu 2005 měl koncert v pražské Lucerně, v minulosti nesklízel pouze úspěchy, ale také několikrát pobyl ve vězení.

Bůh mu žehnej, řekl Ringo Starr

„Jsem hrozně smutný ze zprávy, že Chuck Berry odešel. Chtěl bych mu poděkovat za všechnu tu hudbu, která nás inspirovala," uvedl na Twitteru Mick Jagger. Podobně se vyjádřili i další členové skupiny Rolling Stones, která do svého repertoáru převzala některé Berryho nesmrtelné skladby.

„Bůh mu žehnej," řekl kromě jiného bubeník Ringo Starr ze slavné kapely Beatles, která také hrála Berryho písničky.

Památku rokenrolové ikony uctili dále například Joan Jettová, Greg Allman, Slash, Lennie Kravitz, Keith Urban či Huey Lewis. Bob Dylan nazval Berryho Shakespearem rokenrolu.

Smutek a dojetí neskrývaly ale další osobnosti jako spisovatel Stephen King, astronaut Scott Kelly, herec Arnold Schwarzenegger a členové baseballového týmu z Berryho rodného města St. Louis ve státě Missouri.

Americký zpěvák a kytarista Chuck Berry v říjnu 1986 | Foto: ČTK/AP

ČTK, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme