Autor

Irena Šarounová

Mou prací, ale i zábavou je natáčení Příběhů z Vysočiny. Jsou to příběhy o historii, ale i současnosti vesnic, vesniček a obcí v našem kraji a také o osudech lidí v nich. Neřekli byste, jak zajímavé životy lidé na Vysočině vedli a vedou a stále je co dalšího objevovat. Milým bonusem mé práce je to, že svůj kraj a rodiště stále více poznávám. 

Mé příspěvky se pravidelně objevují i v hodinovém pořadu Českého rozhlasu Česko, země neznámá. I tady cestuji po Vysočině a ukazuji Vám místa, která stojí za to vidět.  

A co dělám, když nedržím v ruce mikrofon? Na kole nebo s hůlkami v rukou vyrážím do přírody. Mým věrným souputníkem je knížka, v poslední době ta elektronická. 

RSS autora

Články autora

|Irena Šarounová, Tereza Jelínková |Film

'Velký herec malých rolí' Jiří Lír by oslavil 90. narozeniny

Pelhřimov je rodištěm mnoha zajímavých osobností. Na místním gymnáziu kdysi studoval herec a režisér Otomar Korbelář, bratři Oldřich a Lubomír Lipští, ale i nenápadný Jiří Lír. I když, ta nenápadnost se nedá brát až tak vážně - říkalo se mu totiž ‚velký herec malých rolí‘. A dnes by oslavil 90. narozeniny.

|Irena Šarounová |Zprávy ze světa

Rakousko dál prosazuje protijadernou politiku, zaznělo v debatě s českými odborníky

Energie z jádra byla hlavním tématem debaty v dolnorakouském městě Raabs. K jednomu stolu spolu usedli odborníci na rizika jaderné energie z Vídeňské univerzity, hejtman Kraje Vysočina, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany a šéfka Státního úřadu jadernou bezpečnost. Střetly se tak dva protichůdné názory - výrazně protijaderný rakouský a český, který jadernou energii podporuje.

|Igor Maňour, Ivana Bernáthová, Zdeněk Trnka, Michal Trnka, Martin Pařízek, Lenka Jansová, Irena Šarounová, Martin Pokorný, Alice Kottová |Zprávy z domova

Sníh zavál silnice i koleje, na Kolínsku uvízl v závěji vlak

Silný vítr, závěje a sněhové jazyky komplikují dopravu v celé republice. Silnice jsou sjízdné jen s nejvyšší opatrností. V Heralticích na Třebíčsku odpoledne zapadl autobus s cestujícími do příkopu a hrozilo mu převrácení. Hasiči ho po hodině ze závěje vyprostili. Nikdo nebyl zraněn.

|Marika Táborská, Irena Šarounová |Zprávy z domova

Kraje budou lidem dál proplácet všechny zdravotnické poplatky

Kraje budou dál proplácet všechny regulační poplatky ve svých zdravotnických zařízeních, tedy poplatky za ošetření u lékaře, položku na receptu, den pobytu v nemocnici i za návštěvu pohotovosti. Na zasedání v Telči se na tom dohodli hejtmani. Jednali také s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou a ministrem vnitra Ivanem Langerem (oba ODS). Ujistili se ale jen o tom, že postoje k problematice poplatků jsou i nadále na obou stranách odlišné. Posun by prý mohl nastat nejdříve na konci května.

|Irena Šarounová |Zprávy z domova

Hydrometeorologové vydali varování pro osm krajů

Hladiny českých řek budou podle předpovědí dál stoupat. V Královéhradeckém platí povodňová bdělost, s vysokým rizikem vzniku povodní musí počítat ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém a Olomouckém kraji. Na Vysočině a v Jihomoravském kraji pak meteorologové vyhlásili extrémní stupeň nebezpečí.

|Irena Šarounová |Zprávy z domova

Vojáci se v Bílku na Havlíčkobrodsku nadýchali látky na likvidaci plevelu

Látka na likvidaci plevelu - to bylo v podezřelých lahvích, které našli vojáci ve vojenském areálu v Bílku na Havlíčkobrodsku. Byla to konkrétně směs chemické látky tetralinu a herbicidu Velpar. Osm vojáků skončilo v havlíčkobrodské nemocnici. Po sérii vyšetření u nich nebyly zjištěny žádné příznaky otravy, během dneška by mohli být propuštěni.