Autor

Jan Jůn

Věnuje se mezinárodním vztahům, hlavně anglosaskému světu a západní Evropě a též Afghánistánu a jihovýchodní Asii. Narodil se v roce 1945. Vystudoval Fakultu sociálních věd a žurnalistiky UK.

Působil jako redaktor a starší redaktor českého vysílání Svobodné Evropy v Mnichově a poté v Praze až do ukončení jejího společného vysílání v rámci ČRo 6, na konci roku 2002 i jako zástupce ředitele. Pak působil jako londýnský korespondent RFE/RL a ČRo 6, nyní je na volné noze. Publikoval a publikuje také na stránkách Nové Přítomnosti, revue Prostor, Vesmíru a dalších médií. Pravidelně překládá a rediguje specializované zprávy ze střední a východní Evropy pro agenturu Bloomberg. Občas přednáší jako host na FSV UK.

RSS autora

Články autora

|Jiří Hošek, Jan Jůn, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková, pir, Kristina Winklerová |Historie

Britská královská rodina se od smrti princezny Diany před 15 lety stará víc o svou image

Přesně před patnácti lety vyhasl v pařížské nemocnici život britské princezny Diany. V tunelu pod Eiffelovkou její limuzína, pronásledována paparazzi na motorkách, nabourala do sloupu. Jen několik hodin po nehodě se před Dianiným domem v Londýně objevily první květiny, kterých stále přibývalo, a obvykle zdrženliví Britové začali milované princezně veřejně skládat hold.

|Jan Jůn, Jan Richter, Ivana Kottasová, Eva Presová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Policie měla být tvrdší a zakročit dřív, připustil Cameron

Britská policie zvolila špatnou taktiku na počátku nepokojů, které otřásly Londýnem a některými dalšími anglickými městy. Uvedl to dnes britský premiér David Cameron během mimořádného jednání parlamentu. Šéf britské vlády také řekl, že i policejní velitelé připouštějí, že měli zasáhnout tvrdším způsobem a dřív. Zároveň ale stáli tváří v tvář něčemu, s čím se ještě nesetkali: rozsáhlému rabování a ničení na několika místech ve stejný čas.

|Vladimír Kroc, Milan Kocourek, Jan Jůn, Lubica Bergmanová, Veronika Sedláčková, Eva Presová |Zprávy ze světa

Británii vládne anarchie. Násilníci v Londýně napadli i poslance

V ulicích hned několika britských měst zavládla anarchie. V londýnských ulicích hořely domy, automobily a obchody. Tolik požárů nezažilo město od války. Londýnské nepokoje mají také první oběť. V nemocnici zemřel 26letý muž, který byl v noci ve čtvrti Croydon na jihu metropole nalezen postřelený v autě. Bristol, Birmingham a Liverpool jako by se vrátily do dob sociálních bouří v 80. letech.

|Jan Jůn, Ivan Kytka, Marína Dvořáková |Zprávy ze světa

Britský list News of the World končí kvůli skandálu s odposlechy

Britský bulvární nedělník News of the World, jehož vlastníkem je magnát Rupert Murdoch, vyjde tuto neděli naposledy. Nejprodávanější britský titul končí kvůli prohlubujícímu se skandálu kolem nezákonných odposlechů, které používal na celebrity, politiky, ale i pozůstalé obětí teroristických útoků nebo rodiny britských vojáků padlých v Iráku.