Články autora

|Jan Moláček |Ekonomika

Čínské investice? Zatím nula nula nic, nákup Slavie a pivovarů je jen PR, říká ekonomka

ROZHOVOR. Před rokem odletěl z pražského letiště čínský prezident Si Ťin-pching. Skončila tak jeho třídenní státní návštěva České republiky, kterou provázely bouřlivé protesty i debaty. Hlavní argument ze strany hostitele, českého prezidenta Miloše Zemana, se týkal investic. Druhá největší světová ekonomika u nás podle Hradu měla investovat desítky miliard korun. Skeptici upozorňovali na to, že řada očekávání se nemusí naplnit a že mnohé z investic jsou ve skutečnosti jen koupěmi podílů v už existujících firmách.

|Jan Moláček |Zprávy z domova

Spoluvězni mě mučili. Připravovali i waterboarding, popisuje pobyt v súdánském vězení Petr Jašek

ROZHOVOR. Dvacet let měl strávit v súdánském vězení za údajnou špionáž. Křesťanský humanitární pracovník Petr Jašek si nakonec odseděl 14 měsíců. Nyní je zpět v Česku. Nejemotivnějším momentem po návratu bylo podle něj setkání s rodinou. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ale vzpomínal také na nepříjemné zkušenosti z vězení. Spoluvězni ho postupem času začali slovně napadat a mučit. Dokonce prý chtěli použít waterboarding, tedy techniku simulující topení.

|Jan Moláček |Zprávy z domova

KDU-ČSL chce s pomocí Starostů hrát první ligu. Musíme pořádně zabrat, říká Bartošek

ROZHOVOR. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Tak odrážejí lidovci ústy svého předsedy Pavla Bělobrádka dotazy, zda nemají obavy o svá křesla v příští Poslanecké sněmovně. K tomu, aby v ní usedli, totiž nebudou potřebovat pět ale nejméně deset procent hlasů. Dohodli se totiž na volební koalici se Starosty a nezávislými. Laťku v takovém případě budou mít dvakrát výš než strany, které kandidují samostatně. „Jsme strana, která je hodnotově ukotvená. To, co nás čeká konkrétně se Starosty, je, že musíme sladit naše programové priority,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek s tím, že se desetiprocentní hranice neobává.

|Martin Hromádka, Denisa Novotná, Jan Moláček |Zprávy ze světa

Demonstrace neonacistů zastínila vzpomínky na zničení Drážďan

Drážďany si dnes připomněly 60. výročí zničujícího bombardování na konci druhé světové války. Vzpomínková shromáždění však zastínila demonstrace zhruba pěti tisíc neonacistů, kteří uspořádali "smuteční pochod" na památku obětí náletů. Policistům se podařilo zabránit potyčkám neonacistů s levicovými extremisty.

|Marika Táborská, Jan Moláček |Ekonomika

Tisíce Němců protestovaly proti propouštění v Opelu

Na 20 000 lidí se v německé Bochumi zúčastnilo rozsáhlého protestu proti plánům na propouštění v místní automobilce Opel. Podnik, který patří General Motors, plánuje snižování počtu zaměstnanců a částečnou odstávku výroby. Americký koncern tím chce dostat své evropské podniky z dlouhodobé ekonomické ztráty.