Autorka

Jana Kosová

Mojí specializací je zdravotnictví, komunální politika v Plzni nebo okres Plzeň–sever.

Původní profesí jsem všeobecná zdravotní sestra se specializací na psychiatrii. Své působení v médiích jsem zahájila v roce 1996 jako moderátorka v jednom z komerčních rádií. Následoval přestup do dalšího komerčního rádia, ale už coby zprávařka. V roce 2000 jsem úspěšně prošla konkursem v Českém rozhlasu Plzeň, kde jsem následující dva roky pracovala ve zpravodajské směně. Od ledna 2003 zde působím jako redaktorka., připravuji tedy reportáže o aktuálním dění v regionu. 

Nejvíc je pro mě, stejně jako zřejmě pro většinu kolegů, pochvala za dobře odvedenou práci. Ale ta by se neobešla bez zajímavých respondentů a událostí. "Nej" je pro mě "být u toho". Baví mě být v obraze a vědět, co se v regionu, kde žiji, děje. 

Co mě baví? 

Mezi mé záliby patří hudba, knihy, působení v divadelním souboru My, volejbal, komediální seriály, vaření… 

RSS autorky

Články autorky

|Jana Kosová |Příroda

Lišky dávají v Plzni dobrou noc. Obyvatelé si je fotí, někteří ale mají obavy z nemocí

VIDEO: Po Plzni pobíhají desítky lišek. Na sídlištích hledají potravu, které je v přírodě v zimním období nedostatek. Obyvatelé si divoká zvířata natáčí a fotí, část z nich má ale obavy. Lidé by si měli dávat pozor především na své psy, varuje vedoucí záchranné stanice živočichů. Liška by ale podle něj na člověka nezaútočila. Dodává také, že může jít o uměle odchovaná zvířata následně vypuštěná zpět do přírody.

|Jana Kosová |Zprávy z domova

'Nevzpomínám si, že bychom s Rathem byli kamarádi,' říká Zeman. Za nominací Srpa si stojí, StB by podle něj nezavírala vlastního agenta

ROZHOVOR. Miloš Zeman si za jmenováním Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu stojí z několika důvodů. Jedním z nich je i to, že byl Srp dva roky zavřený v komunistickém vězení. Prezident to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas na konci své návštěvy Plzeňského kraje. Mimo to zareagoval i na odezvu, kterou vyvolal jeho výrok o podání kárné žaloby na soudce Pavla Zelenku v kauze Davida Ratha. „Lidé, kteří mě kritizují, vůbec netuší, že pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají,“ uvedl.

| ČTK, Jana Kosová |Zprávy z domova

Metrové závěje zavřely na několik hodin tah z Varů do Plzně. Na většině míst byl obnoven proud

Úsek silnice I/20 mezi Karlovými Vary a Plzní je už s velkou opatrností průjezdný. Silnice od Štipoklas po Bezvěrov byla v pátek na několik hodin uzavřena kvůli sněhu a extrémnímu větru. Místy byly až metrové závěje, silničáři proto na severním Plzeňsku vyhlásili kalamitní stav. Policie vyzývá řidiče, aby touto cestou raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona. Policie musela večer uzavřít silnici I/12 mezi Drmoulem a Trstěnicemi kvůli dvěma zapadlým nákladním automobilům.

| ČTK, Jana Kosová, Zuzana Švejdová |Ekonomika

Část nafty z německých skladů je zpět v Česku. Do Třemošné u Plzně dorazil první vlak

Do skladu státního distributora paliv Čepro v Třemošné u Plzně dorazil ve čtvrtek dopoledne první vlak s českou naftou, která byla uskladněná v německém skladu zkrachovalé společnosti Viktroriagruppe. Informaci Českému rozhlasu potvrdil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Stáčení nafty začne v pátek.

|Jana Kosová |Regiony

Trojice z transportu smrti přijíždí na Plzeňsko poděkovat. Obyvatelé židům zachránili život

Eva, Mark a Hana se narodili na konci války. Jejich matky cestovali jedním z transportů smrti, který směřoval do tábora Mauthausen. Kvůli bombardování Plzně ale musel zastavit v Horní Bříze. Třem přeživším je dnes 71 let a na Plzeňsku chtějí uctít památku přednosty nádraží Antonína Pavlíčka, který organizoval pomoc židům ve vlaku. Trojice nepřijede poděkovat jen statečnému přednostovi, ale i místním obyvatelům, kteří lidem ve vlaku zachránili život.

|Jana Kosová, mta, Tea Veseláková |Zprávy z domova

Žena zraněná při střelbě na autobus ve Francii se zítra vrátí do Česka

Český rozhlas získal exkluzivní rozhovor s cestující zraněnou při sobotní střelbě na český autobus v jižní Francii. Češi se vraceli z dovolené ve Španělsku a byla mezi nimi také třicítka školáků. Dvě kulky roztříštily okna a střepy poranily šest lidí. Zranění Hany Bousové, která je stále v péči lékařů v nemocnici v Saint-Étienne, byla nejvážnější.