Autorka

Jana Šmídová

Do Českého rozhlasu přišla v roce 1995 z ročního angažmá v měsíčníku Federace židovských obcí Roš Chodeš. Nejprve působila v českém vysílání Rádia Svobodná Evropa, poté už v samostatné stanici ČRo 6, kde s Kateřinou Krejčí připravovaly pořad zabývající se gender problematikou Hovory na bělidle. S Petrem Holubem moderovala Studia STOP a příležitostné politické debaty. Předtím působila jako redaktorka Lidových novin, kde postupně pracovala jako vedoucí domácí rubriky, editorka vnitropolitické sekce a až do roku 1995 vedoucí nedělní přílohy.

RSS autorky

Články autorky

|Jana Šmídová |Zprávy ze světa

Petrohrad: město, kde si lidé pomáhají, i když to znamená podělit se o bolest

Nebývalou občanskou aktivitu prokázali v minulých dnech obyvatelé Petrohradu. Po výbuchu bomby v petrohradské podzemní dráze nastal chaos a úřady uzavřely celé metro, hlavní, a nenahraditelnou, tepnu veřejné dopravy. Tisíce obyvatel se ocitly daleko od domova. Byla zima, pršelo a foukal silný vítr – přesto město protknul duch solidarity, líčí situaci portál Moscow Times.

|Jana Šmídová |Zprávy ze světa

Onemocní Evropa zápalem plic, když Francie kýchne? Osudový boj o Elysejský palác

Jen zřídkakdy stáli Francouzi před tak osudovým rozhodováním o budoucnosti Evropy jako v letošních prezidentských volbách. Bez nadsázky lze říct, že vítězství Marine Le Penové by mohlo zasadit eurozóně osudovou ránu, píše v analýze předvolebního dění ve Francii server Politico. Evropská unie, která může přežít brexit, bude smrtelně zraněna frexitem. Právě proto je nadcházející boj o Elysejský palác tak důležitý, zdůrazňuje Politico.

|Jana Šmídová |Ekonomika

Dovolená za časů Trumpa a Erdogana: nejistý byznys a vízová noční můra

Cestování je pro mnohé výsostnou svobodou. Ale události jako brexit či imigrační výnosy Donalda Trumpa tuto svobodu ohrožují, stejně jako diskusi o bezvízovém styku mezi Evropskou unií, Spojenými státy a Kanadou. V Berlíně se právě koná Mezinárodní veletrh cestovního ruchu, na největší světovou akci svého druhu však doléhá současná nejistota. Němci jsou přitom v cestování bez víz světovými rekordmany.

|Jana Šmídová |Zprávy ze světa

Vliv Ruska roste, píší v zahraničí. Po amerických volbách bude chtít ovlivnit ty v Německu

ANALÝZA. Zvolený americký prezident Donald Trump odmítá tvrzení, že ruští hackeři ovlivnili volby. Ve Spojených státech ale sílí přesvědčení, že vliv prezidenta Vladimira Putina na americkou politiku se ještě zvýší, všímá si německý veřejnoprávní rozhlas Deutsche Welle. Rusko ale bude chtít ovlivnit i dění v Německu, kde se příští rok konají parlamentní volby, upozorňuje novinářka Anne Applebaumová. Kreml všechna podobná obvinění odmítá.