3, 2, 1, start: proč jsme spustili server iROZHLAS.cz a co na něm najdete?

Český rozhlas vypustil do světa nový projekt - zpravodajský server iROZHLAS.cz. Slibuje vlastní kauzy, původní zpravodajství, pravidelné sloupky i inovativní datařské formáty.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Redakce Zpravodajského serveru iROZHLAS.cz. | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Vážení budoucí čtenáři,

ano, uvědomuji si, že to oslovení je poněkud troufalé. Ale věříme si.

Od středy běží naostro nový zpravodajský server Českého rozhlasu. Připravili jsme uživatelsky přívětivý, logicky strukturovaný a současně moderní web.
Ne, není to jen přemalovaná fasáda, za kterou stojí grafik Štěpán Korčiš, vzali jsme to od základů: máme novou, snáze zapamatovatelnou doménu – iROZHLAS.cz. A postavili jsme i nový redakční systém, což sice čtenáři na první pohled neuvidí, ale poznají to na rychlosti předkládaných informací, zvláště v mobilní verzi.

„Jednotícím grafickým prvkem nového serveru je červeno-černá odrážka, která v různých obměnách prochází celým webem.“

Až dosud měl starý zpravodajský web podobu netříděného proudu aktuálních zpráv. Hlavní stránka s logem iROZHLAS.cz nabízí strukturovaný přehled, kdy už při rychlém zhlédnutí zjistíte, co se aktuálně děje v Česku, zahraničí, ve světě sportu, byznysu a kultury. Po komentářové sekci následuje životní styl s texty o zdraví, gastronomii či cestování.

Nový server vyvíjel tým vedený projektovým manažerem Jiřím Špačkem: na grafice spolupracoval Štěpán Korčiš, redakční systém postavený na platformě Drupal připravili programátoři Jan Pospíšil a Marek Vantuch, kodérské práce obstarala firma Superkodéři. „Vše ladíme do posledního kilobajtu tak, aby čtenářům web při brouzdání po cestě do práce spálil co nejméně dat,” připomíná Špaček fakt, že veřejnoprávní server nemá na svých stránkách žádnou reklamu. Především na mobilu by měl být iROZHLAS velmi komfortním čtením. „Obsah se načítá postupně a navíc si může každý vypnout obrázky, tím se v podstatě minimalizují požadavky na data. V druhé fázi vývoje si bude telefon pamatovat načtené články, takže i když ztratí čtenář signál, může se v klidu dočíst všechny texty.”

Pod jednotlivými názvy sekcí najdete nejzajímavější audia či videa z rubriky, případně odkazy na témata, která právě trendují.

V komentářích se budou objevovat ty nejprůraznější názory, které odvysílají sesterské stanice Český rozhlas – Radiožurnál a Český rozhlas – Plus. Ale nejen ty. Na iROZHLAS.cz nově najdete pravidelné sloupky a zápisníky analytiků, zahraničních a sportovních zpravodajů Českého rozhlasu. Namátkou: Marie Bastlové, Jiřího Hoška, Milana Slezáka či Petra Šabaty.

Tím se dostáváme k tomu, na čem stavíme. Totiž: jsme přesvědčeni, že na mediálním trhu plném vlastnických tlaků máme výjimečné zboží. Nezávislé, nestranné a spolehlivé zpravodajství se značkou Český rozhlas.

Můžeme se opřít o bezkonkurenčně nejširší síť zahraničních i domácích zpravodajů, jejichž sílu představíme především při mimořádných událostech. Webovou podobu získají u nás i reportáže investigativního oddělení Janka Kroupy. Ještě více prostoru dostanou projekty datových novinářů.

Na rozjezd jsme připravili několik exkluzivních článků a například i seriál, v němž s pomocí 360stupňové kamery necháváme nahlédnout do pracoven ministrů. Tuhle neobvyklou virtuální prohlídku nabídneme i z nechvalně proslulé komunistické věznice v Uherském Hradišti, která za pár měsíců projde rekonstrukcí a velká část ponurých a oprýskaných cel zmizí.

Vážení čtenáři, oceníme, když nám dáte zpětnou vazbu: zpravodajský server není nikdy hotov, vždy je co vylepšovat. 

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme