A co takhle totální opoziční smlouva s Andrejem Babišem?

Povolební situace je totálně zablokovaná. Vítězný Andrej Babiš by chtěl vládnout s demokratickými stranami, které ale o vládě s ním nechtějí ani slyšet. Hlasitě si naopak o podíl na vládě říká Tomio Okamura, což se zase - naštěstí - nezdá Andreji Babišovi.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Případné ústupky Andreje Babiše z hnutí ANO jednotlivým stranám nebudou zadarmo | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Kdyby se situace nepohnula, měli bychom za pár měsíců předčasné volby. To by nebylo dobré, protože politiky platíme mimo jiné proto, aby se byli schopni dohodnout na správě země. 

Zkusme tedy čistě teoreticky hledat řešení, která by ctila jak výsledek voleb, tak princip, že pokud skutečně má být dosaženo dohody, musí dojít k ústupkům na obou stranách. Budou znít naivně, ale je dobré je zmínit, aby bylo jasné, že povolební štronzo nevykazuje neřešitelnost starořecké aporie. A pokud by byla skutečná vůle, cesty k dohodě jsou. 

První možnost: Strany jako ODS, Piráti, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by si mohly přiznat, že Andrej Babiš má obrovskou demokratickou legitimitu. Nejenže drtivě vyhrál volby, ale už před nimi z průzkumu agentury Median pro Českou televizi vyplynulo, že ho za relevantního kandidáta na premiéra považuje přes 50 procent Čechů. Proto by měl Babiš dostat šanci ukázat, co umí a že jen neblábolil.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lze samozřejmě pochopit, že se demokratické strany nechtějí špinit přímou spoluprací s člověkem, který je trestně stíhán, je registrovaným spolupracovníkem StB a tak dále. Je také jasné, že nechtějí, aby je Babiš ve vládě – slovy Piráta Ivana Bartoše „vyžvejknul“, podobně jako to udělal v minulém období s ČSSD. 

'Absolutní pitomost'. Zeman odmítl možnost předčasných voleb

Číst článek

Ale co takhle s Babišem uzavřít cosi jako totální opoziční smlouvu? Tedy tolerovat jeho menšinovou vládu s tím, že by například na ministerstva vnitra a spravedlnosti usedli lidé nespojení s Babišem a bylo tak garantováno jednak, že budou došetřeny Babišovy kauzy a také že se oligarcha nepokusí bezpečnostní aparát použivat proti oponentům? Současně by se Babiš zavázal, že se nebude pokoušet o ústavní změny. 

Když chybí velkorysost 

Ano, je tady samozřejmě riziko, že by Babiš v takové konstelaci mohl leccos prosadit s okamuristy a komunisty. Ano, bylo by pro demokratické strany prakticky nemožné vyslovit mu důvěru v případě, že by smlouvu porušil. 

Ale na druhou stranu, kdyby byl Babiš nesmiřitelným postojem demokratických stran dotlačen k přímé spolupráci s extremisty, byl by v podstatě jejich vazalem a to by mohlo mít například pro budoucnost Česka v EU a potažmo české demokracie ještě mnohem horší důsledky. 

Hlasitě si o podíl na vládě říká Tomio Okamura. | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Okamura nepřiznal miliony z prodeje nemovitostí. Je to v příjmech z podnikání, tvrdí

Číst článek

K dohodě jsou samozřejmě nutné ústupky na obou stranách. Takže je tu i další, řekněme čestná možnost řešení. Pokud Andrej Babiš stojí o plus minus stabilní většinovou vládu, která se nebude opírat o extremisty, mohl by nabídnout, že sám nebude premiérem. A vybrat někoho jiného ze svého hnutí. 

Nakonec hned několik stran před volbami vylučovalo spolupráci s ANO jen v případě, že trestně stíhaný Babiš bude chtít vést vládu osobně. Kdyby Babiš urputně netrval na tom, že jen on je tady šéf, možná by se situace mohla přeci jen odblokovat. 

'Zestátnění veřejnoprávních médií by vedlo ke konci demokracie.' Politici odmítají Okamurovy výroky

Číst článek

Obě varianty nemají zatím jinou hodnotu než hodnotu myšlenkového cvičení. A jsou vlastně trochu naivní, protože vyžadují to, co v nesmiřitelné české politice chybí – jistou míru velkorysosti. 

Jenže uvažme, že reálně otevřená vláda Babiše s Okamurou a Filipem či nějaká varianta „odbornické“ vlády prezidenta Miloše Zemana by v rámci Zemanovy proslulé ústavní kreativity vládla bez důvěry. A z případných předčasných voleb by mohl profitovat zejména Tomio Okamura. 

Možná by nakonec bylo dobré k velkorysosti dospět z těch nejpřízemnějších motivů – z důvodů pudu sebezáchovy. 

Demokratické strany nechtějí, aby je Babiš ve vládě – slovy Piráta Ivana Bartoše „vyžvejknul“ | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme