Al-Káida vyzývá ke svaté válce v Sýrii

Šéf Al-Káidy Ajmán Zawahrí vyzval všechny své následovníky a militanty v Sýrii, aby se sjednotili a připravili se na dlouhou svatou válku, džihád. Ve videonahrávce se také obrací na džihádisty, kteří podle něho mají zůstat vytrvalí, mají změnit taktiku a připravit na dlouhou partyzánskou válku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý a současný vůdce al-Kajdy, Usáma bin Ládin a Ajmán Zavahrí, na snímku z roku 2001

Bývalý a současný vůdce al-Kajdy, Usáma bin Ládin a Ajmán Zavahrí, na snímku z roku 2001 | Foto: CC BY-SA 3.0, Hamid Mir

Nástupce Usámy bin Ládina chce bojovat jak proti režimu Bašára Asada a jeho spojencům, tak i proti mezinárodní koalici, kterou označuje za satanskou. Odpůrce označuje za křižáky, šíity, alavity pak za odpadlíky muslimské víry. Do boje však vyzývá nejen Syřany, ale muslimy z celého světa. Al-Káida tak dnes představuje větší hrozbu než tzv. Islámský stát.

Ještě před třemi lety to přitom vypadalo, že hvězda Al-Káidy slábne, a naopak roste popularita tzv. Islámského státu (IS). V uplynulých měsících ale o sobě Al-Káida dala několikrát hodně nahlas vědět, ať už v samotné Sýrii, kde působí pod názvem Fronta dobytí Sýrie (dříve Fronta an-Nusra), nebo spácháním atentátů v Mali či Pobřeží slonoviny. Obě islamistické skupiny navíc také spolu vedly a vedou nesmiřitelný boj o moc.

Zatímco však hrdlořezové z tzv. Islámského státu čelí v posledních týdnech a měsících ofenzivě jak syrských vládních sil a jejich spojenců, tak i Američany vedené koalice spolu se Syrskými demokratickými silami v čele s Kurdy, na Frontu dobytí Sýrie útočí až na výjimky jednotky Bašára Asada a jejich spojenci, ruské letouny, a také Kurdové.

Syrská Al-Káida není, stejně jako IS, zahrnuta do dohody o příměří v Sýrii, Američany vedená koalice se však - až na ojedinělé vzdušné údery proti velitelům Al-Káidy - soustředí výlučně na IS. Fronta an-Nusra přitom ovládá a kontroluje rozlehlá území, především v syrské provincii Idlíb. A i když teď díky ofenzivě vládních sil ztrácí pozice v provincii Hamá, má stále velký vliv i v řadě dalších míst v Sýrii.

Finanční prostředky pak získává i díky únosům. Na rozdíl od tzv. Islámského státu ale Fronta dobytí Sýrie své zajatce většinou nepopravuje a vyměňuje je za výkupné. Chová se k nim proto mnohem lépe, protože představují výhodnou a obchodovatelnou „komoditu". Výjimkou byli unesení libanonští nebo syrští vojáci, které džihádisté zavraždili. A podobně nakládá i se svými odpůrci z řad jiných ozbrojených skupin, s nimiž bojuje o moc.

V uplynulých letech a měsících Fronta unesla stovky, možná tisíce lidí. K mediálně nejsledovanějším patřil i únos křesťanských řádových sester, které Al-Káida po zaplacení výkupného propustila. V srpnu 2014 se stejným způsobem dostal na svobodu také americký novinář Peter Theo Curtis a o měsíc později pak Fronta zadržela 45 příslušníků jednotek OSN z Fidži, kteří se ze zajetí dostali o dva týdny později.

Hlavním cílem Fronty dobytí Sýrie je vytvoření podobného chalífátu, který v roce 2014 vyhlásil na dobytém území tzv. Islámský stát. A to teď otevřeně přiznává i šéf Al-Káidy Ajmán Zawahrí, podle kterého totiž „mezinárodní satanská aliance nikdy neakceptuje vládu islámu v Sýrii".

Svět by se tak měl kromě tzv. Islámského státu zaměřit i na syrskou Al-Káidu. Bez její porážky totiž budou boje v této zemi dále pokračovat. Bez ohledu na to, zda se podaří sesadit prezidenta Asada, nebo ne.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme