Ruský Chabarovsk vře, ale nic se nemění
Tři týdny trvají masové protesty v Chabarovsku. Každý den se na hlavním náměstí schází několik set lidí, o víkendech desítky tisíc. Obcházejí centrum města, vracejí se na náměstí a stojí do pozdního večera před budovou krajského úřadu, přičemž odhodlaně dávají najevo plakáty a skandováním, že nesouhlasí. S čím?
Především s tím, že Moskva zavřela do vazby v hlavním městě gubernátora Sergeje Furgala. Do funkce se dostal možná nechtěně v roce 2018, kdy byl formálně opoziční, jinak prokremelskou LDPR vyslán proti kandidátovi vládního Jednotného Ruska. Odpor místních k metropoli byl ale tak velký, že Furgal byl zvolen.
Pochopil, že se může ve funkci udržet, pouze když získá přízeň zdejších lidí. Proslul otevřenou komunikací a řadou kroků, podle nichž obyvatelé kraje usoudili, že je „jejich“. Nakonec byl populárnější než Vladimir Putin.
Poté, co nedávno poslal do Moskvy reálné výsledky takzvaného všelidového hlasování o Putinových změnách ústavy, nezůstal v Chabarovsku dlouho.
Dnes je lidovým hrdinou. Demonstrovat se chodí proto, aby ho metropole vrátila nebo alespoň přivezla zpět na veřejný proces. Kreml totiž oznámil, že Furgala stíhají kvůli účasti na 15 let starých vraždách obchodních partnerů. Všude jsou jeho portréty, zpívají se písně o Furgalovi, z nichž vychází skoro jako Ilja Muromec.
Vzdálenost od Moskvy
Náhradník vyslaný Putinem, poslanec LDPR Michail Děgťarjov se netěší přízni místních. Nekomunikuje s nimi, prohlásil, že demonstrace jsou dílem cizinců a profesionálních provokatérů. To lidi v ulicích doslova vytáčí.
K dispozici je mnoho dlouhých streamů a záznamů na YouTube. Oficiální média ale o Chabarovsku mlčí. Jen hlavní Putinův propagandista Vladimir Solovjov natočil rozhovor s Děgťarjovem, z něhož vyplývá, že prezidentův vyslanec plní náročné úkoly a binec dělá hrstka samozvanců a ztroskotanců.
V řadách demonstrantů se často ukazuje výrazná důchodkyně Marina, která ochotně mluví do všech kamer. Včera se chytla s poměrně mladým Eduardem, který navrhoval místo skandování „Pryč s carem!“ nebo „Putin demise!“ apel na jiné regiony, aby si tam lidé zvolili stejně dobré gubernátory jako Furgal.
„To je provokatér, umlčte ho!“ křičela Marina a jiná důchodkyně s barevným šátkem na hlavě a v červeném tričku bez rukávů s nápisem „I am not perfect“ se zezadu pokusila stáhnout Eduardovi kalhoty. Ale nepochodila.
Hrdinou se také stal starší Valentin v klobouku, kterého uprostřed davu fyzicky napadl příslušník tajné služby, za což dostal Valentin peněžitý trest ve výši 10 tisíc rublů. Hrdinou je i Rostislav, který předělal svou dodávku na agitační „furgalomobil“ a šel sedět na osm dnů.
Nyní chystají Chabarovští další velký protest. Nic se ale od začátku demonstrací nezměnilo. Vzdálenost města od Moskvy je totiž téměř 4,5krát větší než z Moskvy do Prahy. A jiné regiony se nepřidávají.
Autor je komentátor Práva
Druhý rok Petra Pavla. Jaký byl?
Kateřina Perknerová
Moskevský ‚klub sesazených prezidentů‘ má nového člena
Libor Dvořák
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková