Protiputinovci k budoucnosti Ruska – od násilného převratu k otočení zády

Ruský nevládní publicista a básník Ivan Davydov, který z principu zůstal ve své zemi, shrnul možnosti dalšího vývoje. Debaty, jaké bude Rusko po válce s Ukrajinou, jsou hlavním tématem úvah protiputinovců. Samotné ukončení války přitom nechávají na Ukrajincích a Západu, kteří mají porazit Putina a zajistit jim možnost vybudování jiného Ruska.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci na moskevském Rudém náměstí

Vojáci na moskevském Rudém náměstí | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle Davydova jsou možné tři verze budoucnosti. Za prvé je to definitivní rozchod Ruska s Evropou a ruský pohyb směrem Severní Korea. Za druhé, že se Rusko přece jen vzpamatuje a pokusí se vrátit do lidské společnosti. A za třetí, že svět přestane existovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alexandr Mitrofanov: Protiputinovci k budoucnosti Ruska – od násilného převratu k otočení zády

Směr Severní Korea současné Rusko už nabralo, proto se v této rovině pouze snášejí stále nové důkazy, že tomu tak doopravdy je. Aby se Rusko vzpamatovalo, muselo by to chtít dostatečné množství jeho obyvatel.

Publicista Dmitrij Gubin, který je v emigraci v Německu, si však myslí, že fakt, že se „Rusové v Rusku považují za ruský národ, zdaleka není důkazem, že v Rusku národ skutečně existuje“.

Dodává, že „ruský svět se nesjednocuje s jinými světy podle zásady lidské pospolitosti (profesionální, sociální, kulturní), ale určuje na středověký způsob ‚svoje‘ (podle rasy, jazyka a dějin) a ‚cizí‘ (jiná rasa, jiný jazyk, jiné dějiny). Ruský národ je jednoduše rozrůzněné, bezprávné, mizerně vzdělané a špatně se vnímající obyvatelstvo, které okupoval stát a se kterým lze občas cítit, ale v žádném případě mu nelze nadbíhat“.

Přípravy volby prezidenta na ruský způsob

Číst článek

Proto je úkolem ruských emigrantů podle Gubina splynutí s místní společností, tedy poněmčení, pofrancouzštění a podobně.

Tato země nesmí existovat

Michail Chodorkovskij, nejproslulejší Putinův vězeň, který je rovněž v emigraci, má opačný názor. Právě vydal knihu Jak zabít draka, v níž rozvádí své představy o budoucnosti Ruska.

Nevylučuje, ač přímo neschvaluje, násilné převzetí moci. Brojí pro silný parlament a silné regiony v rámci federalizace země.

Přechodná vláda podle něj musí za dva roky zvládnout základy reforem a kvůli tomu musí nasadit levicový kurs, kdy převede přímo na obyvatelstvo zisky z prodeje ropy a plynu a rozkulačí Putinovy oligarchy, jejichž peníze dostane rovněž lid. Chodorkovskij přitom dává za příklad českou kupónovou privatizaci.

Rusko a středoasijský prostor

Číst článek

V pátek 4. listopadu v Polsku začne sjezd někdejších ruských poslanců a zastupitelů, kteří dlí v zahraničí. Očekává se výzva k ozbrojenému svržení Putinovy vlády. Tak alespoň zní linie hlavního organizátora, exposlance Státní dumy Ilji Ponomarjova.

Značná část protiputinovců však Ponomarjova odmítá jako nedůvěryhodnou osobu a možného provokatéra.

Během psaní tohoto textu jsem dostal zprávu od spolužáka z Ruska, s nímž jsme byli na stejné fakultě před 45 lety. Popisuje hrůzu každodenního života v nacismu a končí slovy: „Tato země nesmí existovat!“

A teď, babo, raď.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Alexandr Mitrofanov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme