Zemní plyn jako médium přechodu mezi energetikami

V reakci na ostudné odsouzení Alexeje Navalného nejeden pozorovatel očekával, když už nic jiného, že německá vláda na protest zastaví výstavbu plynovodu Nord Stream II.

Komentář Berlín/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko-německý plynovod Nord Stream 2

Rusko-německý plynovod Nord Stream 2 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Spolková vláda se přesto nevyjadřovala. Proč asi? Jistou nápovědou tu mohou být postoje obou ekonomických ministrů, ministra financí a sociálního demokrata Olafa Scholze a ministra hospodářství a křesťanského demokrata Petera Altmaiera. Dokončení plynovodu rozhodně nerozporovali. Ještě před aférou kolem Navalného přesto upozorňovali, že z hlediska energetické bezpečnosti Německo opravdu nemůže být závislé výlučně na ruském plynu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Zemní plyn jako médium přechodu mezi energetikami

Přišli s nápadem, kterým chtěli nastolit určitou rovnováhu. Jeden i druhý jej předložili Američanům. Na Labi u města Stade, ležícího pod Hamburkem, vybudují terminál, ke kterému budou připlouvat nejen americké, ale katarské, saúdskoarabské, kanadské, norské, dokonce i ruské lodě a přivážet zkapalněný zemní plyn. Technologie terminálu zkapalněný plyn převede do skupenství plynného a plynovod jej následně rozvede po celém Německu.

Nabídkou Němci chtěli Američany uklidnit.

Projekt má kromě politického hlavně věcný podtext.

Přechodný stav

Německo postupně opouští uhelnou a atomovou energetiku a nahrazuje ji obnovitelnými energetickými zdroji. Fotovoltaikou a energetickými větrníky. Přechod z jedné energetiky do druhé nejde učinit naráz, překlopením. Plyn tu má sehrát roli přechodného média. Země tak získá čas k tomu, aby si vybudovala dostatečnou síť obnovitelných energetických zdrojů.

Ukazuje se, že odhady, kdy by mělo být dosaženo plnohodnotné alternativní energetické sítě, byly optimistické. Výstavba energetických větrníků vázne. Ne proto, že by nebyla ochota tuto technologii vyrábět a instalovat, ale proto, že mezi německými obyvateli narůstá nechuť strpět park větrníků za humny své obce.

Thomas Herker, starosta bavorské obce Pfaffenhofen, která se chlubí tím, že jako první v Německu celou svoji energetickou potřebu pokrývá z alternativních zdrojů, ví, jak bylo bezmála nemyslitelné zpočátku pro odpor občanů postavit v okolí větrníky. Teprve když se podařilo je přesvědčit, že na proměně výtečně vydělají, byli Pffafenhofenští ochotní se s větrníky na okolních kopcích smířit.

Peníze vynaložené na výstavbu terminálu nebudou zmarněny ani v okamžiku, kdy Německo odejde i od zemního plynu. Terminál ve Stade poslouží jako vstupní brána pro zkapalněný bioplyn, vyráběný z obnovitelných zdrojů, a pro zkapalněný vodík, považovaný za energetické médium budoucnosti.

Zbývá ještě doufat, že německá vláda najde jiný účinný způsob, jak Kremlu dát najevo krajní rozladění nad skandálním zacházením s Alexejem Navalným.

Autor je publicista.

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme