Co bude Joe Biden znamenat pro Izrael a Palestince?

Na Blízkém východě panují ze zvolení Joea Bidena prezidentem smíšené pocity. Pro Izrael představoval Donald Trump splněný sen. Odstoupil od jaderné dohody s Íránem a uvalil na něj tvrdé sankce, uznal Jeruzalém za izraelské hlavní město, přemístil tam americké velvyslanectví, uznal Golanské výšiny za izraelské území a připravil mírový návrh, který Izraeli umožňoval anektovat třetinu Západního břehu Jordánu i část východního Jeruzaléma.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V březnu 2016 navštívil tehdejší viceprezident USA Joe Biden Izrael. Na snímku s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Trump také nechal zlikvidovat nebezpečného velitele íránských Revolučních gard Kásema Solejmáního a zprostředkoval dohody o normalizaci vztahů mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Súdánem.

Trumpův význam pro Izrael byl obrovský. Není divu, že jeho znovuzvolení podporovaly dvě třetiny Izraelců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gita Zbavitelová: Co bude Joe Biden znamenat pro Izrael a Palestince?

Joe Biden tak velkorysý nebude, i když nemá v plánu zrušit všechny Trumpovy kroky – přinejmenším nehodlá přestěhovat ambasádu zpátky do Tel Avivu a zřejmě také neodvolá uznání Golan.

Pro Izrael i arabské země, které mají z íránské atomové zbraně stejné obavy, je nejhorší noční můrou Bidenův záměr obnovit americký podpis pod mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu.

Změny na Blízkém východě

Teherán po Trumpově odstoupení od smlouvy začal její ujednání porušovat a značně se přiblížil bodu, kdy dokáže vyrobit jadernou zbraň během několika měsíců. Podle Bidenových poradců však obnova podpisu nebude automatická a Biden bude mít podmínky. To ale nikterak nezmenšuje obavy Izraele a Bidenovo rozhodnutí tak zvýší pravděpodobnost izraelského úderu na íránské jaderné továrny.

Emiráty by mohly od USA dostat stíhačky F-35. Výrazně pozmění rovnováhu sil, upozorňují kritici

Číst článek

Podle různých zdrojů Trump před svým lednovým odchodem z Bílého domu plánuje kroky, které jeho dosavadní postup stvrdí a ztíží Bidenovi jeho změnu. Údajně plánuje vyhlašovat každý týden nové protiíránské sankce.

K Bidenovi vzhlížejí s nadějí pouze Palestinci, k nimž Trump zaujal nejtvrdší postoj ze všech amerických prezidentů. Od uznání Jeruzaléma za izraelskou metropoli palestinská samospráva Trumpovu vládu bojkotuje a odmítá jednat o vlastním státě i spolupracovat s Izraelem.

Trump jako první americký prezident samosprávu potrestal za podporu terorismu a zastavil jí veškerou finanční pomoc a zrušil její zastoupení ve Washingtonu. Přestal přispívat i Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky.

Joe Biden má v plánu všechny Trumpovy kroky vůči Palestincům zvrátit a obnovit spolupráci, finanční pomoc i palestinské zastoupení v Americe. Předseda samosprávy Mahmúd Abbás proto vyjádřil ochotu obnovit vztahy i spolupráci s Izraelem a znovu jednat o míru – ale pouze od bodu, kde jednání skončila za Baracka Obamy.

Biden navíc „musí“ vrátit americké vyslanectví do Tel Avivu a odvolat Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. To ale Biden neudělá, a tak je otázka, jestli bude Abbásovi stačit obnova vztahů a finanční pomoci, anebo bude trucovat dál.

Biden ale pravděpodobně odloží Trumpův mírový návrh, který Palestinci odmítli. Vzhledem k obtížné situaci na americké půdě však izraelsko-palestinský konflikt jistě nebude Bidenovou prioritou.

S nástupem Joea Bidena se změní celý Blízký východ, ale řada kroků Donalda Trumpa zůstane natrvalo. Na rozdíl od jiných oblastí měla jeho politika vůči Izraeli a Palestincům velmi pozitivní dopad.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme