Teď teprve vidíme, co znamená Palermo

Některé slogany, které Andrej Babiš používal na začátku své politické dráhy, se v průběhu let staly natolik banálními, že se k nim už člověk ani nechce vracet. Ale některé vám do paměti najednou zase naskočí a najednou dostávají úplně nový význam. Třeba ta slova o Palermu, v němž jsme měli žít.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ano, nebyla to tehdy v čase nástupu Babišova hnutí ANO příliš pěkná doba, ovšem Palermu coby metafoře pro jistý druh společenského uspořádání a chování veřejných osob jsme mnohem blíže dnes.

Syn ministerského předsedy členské země NATO tráví prázdniny na Krymu a v Krivém Rogu po boku dívky, kterou mu „doporučil“ muž, jenž se o Andreje Babiše mladšího měl starat. Ten ho následně opustil a syn v údajně špatné psychické kondici zůstal se svou novou přítelkyní v cizí zemi úplně sám.

Mimochodem, stejný muž, jemuž premiér důvěřuje tak, že mu svěří péči o nemocného syna, prohlašuje anektovaný Krym za nezpochybnitelně ruské území. Člověk musí jen doufat, že české tajné služby dělaly v tu dobu svou práci, protože ministerský předseda a jeho rodina musí patřit k nejchráněnějším osobám v zemi - a to i po stránce zpravodajských informací.

Výhrůžky majiteli Seznamu

Když celá věc praskla, nasadil předseda vlády tradiční taktiku štvané zvěře - nic jiného mu ani nezbývá. Volání po demisi vytrvale odmítá, což dává smysl vzhledem k tomu, že mu nepřišlo nic divného na tom, stát se předsedou vlády v pozici trestně stíhané osoby.

Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu pokuta a zákaz vstupu na Ukrajinu

Číst článek

To všechno by se ještě skoro dalo považovat za komplikovaný rodinný příběh kombinovaný s běžnou vládní krizí, kdy opozice dělá svou práci a premiér koneckonců taky.

Stmívat se nad Českem ale začíná v okamžiku, kdy do hry vstupuje prezident Zeman a cynicky oznamuje, že i při případném pádu vlády nechá Babišův kabinet v demisi vládnout neomezeně dlouhý čas - a pak jmenuje novým premiérem znovu Babiše. To už nemá daleko k obstrukci, i když se tak prezident asi chovat může - nebo to zkusit.

Jen se tu zjevně začíná naklánět celý ústavní systém, který bude zjevně ještě v našem novém Palermu vystaven největší zátěžové zkoušce za posledních 25 let.

A do téhle atmosféry vstupuje v pátek ráno nejčtenější seriozní deník Mf Dnes ze svěřenského fondu Andreje Babiše, aby nám oznámil, že se majitel Seznamu Ivo Lukačovič, pro nějž pro pořádek pracuje i autor této poznámky, může těšit na zájem o jeho vlastní soukromí. Tohle není pozdně noční facebookový status, to je čistá výhrůžka.

Se svým synem jsem v kontaktu, psali jsme si, řekl Babiš. Zvažuje jeho návštěvu

Číst článek

Majitel Seznamu je jistě veřejná osoba, jakkoliv už léta o publicitu příliš nestojí. Ovšem na rozdíl od Andreje Babiše nekoupil svá média ve chvíli, kdy vstoupil do politiky, protože do ní nevstoupil, takže teď v pozici ministerského předsedy nečelí trestnímu stíhání.

Je to poměrně prosté vysvětlení, ovšem v redakci Mf Dnes patrně panuje přesvědčení, že obsah médií musí vznikat za plného vědomí nebo spíš na přímý příkaz jejich majitele. Zvláštní uvažování, já si to třeba doteď o Mf Dnes ani nemyslel.

A to je v kostce dnešní Česko. Není to ještě Slovensko za Mečiara, ale taky tu začíná být poněkud dusno. Policie prověřuje „zavlečení“ syna předsedy vlády do zahraničí, prezident škrtá v ústavě a účty se tu vyřizují temnými hrozbami majiteli nezávislého média.

Možná to jen tehdy neřekl Andrej Babiš celé. Možná to myslel tak, že mu ani tak nevadí samo Palermo a jeho systém. Chtěl jen, aby mu ten systém celý podléhal.

Jindřich Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme