Andrej Babiš na Farmě zvířat

Vzpomínáte na slavnou bajku George Orwella Farma zvířat? Zvířata vyhnala z farmy nenáviděného majitele pana Jonese, aby mohla hospodařit sama a bylo jim tak líp. Za účelem lepší a spravedlivější vlády si sestavila kodex, podle kterého hodlala žít.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Bylo v něm mimo jiné psáno: „Všechna zvířata jsou si rovna.“ Jenže ouha. Organizátoři revoluce – u Orwella to byla prasata – si relativně rychle uvědomili, že to je pro ně nepohodlné. A tak se kodex postupně potajmu proměňoval, až v něm nakonec stálo „Všechna zvířata, jsou si rovna, ale některá si jsou rovnější“.

Orwellova bajka se stává poměrně aktuální, když sledujeme vývoj v hnutí ANO. Formace, která slibovala bezmála revoluci proti nenáviděnému „Matrixu“, měla nejdříve v etickém kodexu napsáno, že každý člen hnutí, který bude trestně stíhán, odstoupí z funkce - padni komu padni. 

Pak se ale kodex v tichosti změnil, takže už nestačí trestní stíhání, je nutná obžaloba a to ještě za trestné činy v souvislosti s výkonem funkce. Netřeba asi dodávat, že se kodex pozměnil v době, kdy se objevily informace, že by mohl mít problémy se zákonem sám předseda hnutí Andrej Babiš.

A aby proměn nebylo dost: Sám Andrej Babiš ještě nedávno na facebooku psal, že poslanecká imunita by se měla vztahovat jen na výroky pronesené ve sněmovně, protože „poslanci nejsou žádní nadlidi“. 

Kopýtka pro kšeftíky

A ejhle: Nyní, když se žádost o vydání k trestnímu stíhání týká jeho osobně, je mu imunita dobrá a vedení ANO hlásí, že „k vydání není důvod“. A to přesto, že kauza Čapí hnízdo nemá s Babišovým působením ve sněmovně společného vůbec nic.

Jak to tedy celé Andrej Babiš a jeho lidé myslí? Zřejmě tak, že zásada „padni komu padni,“ platí jen potud, pokud nepadne zrovna jim. Když policie začne stíhat jejich politické oponenty, je to v pořádku, ale na ně samotné sahat nemá.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: kvůli čemu chce policie stíhat Babiše a Faltýnka

Číst článek

Je to úvaha, jako vystřižená z Orwellovy bajky. Jak že to tam stojí? „Všichna zvířata jsou si rovna, ale některá si jsou rovnější.“ Pro Česko 2017 tedy analogicky: „Všichni politici jsou si rovni, ale Babiš s Faltýnkem jsou si rovnější.“

Když už jsme u Orwellovy bajky, tak je samozřejmě dobré dočíst ji až do konce. Tedy: Postupné proměny kodexu chování byly na farmě doprovázeny proměnami atmosféry a vůbec celkových poměrů. Zvířecí revoluce ve Farmě zvířat nakonec skončila v podstatě diktaturou původních revolučních vůdců - v čele s pašíkem Napoleonem.

Tím samozřejmě nemá být řečeno, že pokud dění v hnutí ANO připomíná jednu pasáž z Orwellovy bajky, musí nutně okopírovat vše. Ovšem pointu, ve které Orwellova prasata mají volná kopýtka pro své kšeftíky a důvěřivým zvířatům, která je vynesla k moci, zbývají jen oči pro pláč, se přeci jen připomínat vyplatí.

Petr Honzejk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme