Babiš hodil volební rukavici ČSSD i opozici

Blíží se volby a premiér Andrej Babiš z hnutí ANO proto oznámil, že chce v rámci zrušení superhrubé mzdy snížit daň z příjmu fyzických osob na patnáct procent. Hodil tím rukavici nejen koaliční ČSSD, ale i ODS a celé pravicové opozici.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD se zrušením superhrubé mzdy i snížením daně z příjmu počítá, ovšem jen na devatenáct procent | Foto: Dan Materna | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Babiš tuto daň snižuje o plných pět procent, takže i lidi s podprůměrným platem měsíčně ušetří přes tisíc korun. A ODS tím vlastně jen vrací její někdejší volební hit z roku 2006, který ovšem poté zazdila.

Koaliční smlouva mezi ANO a ČSSD se zrušením superhrubé mzdy i snížením daně z příjmu počítá, ovšem jen na devatenáct procent. Babiš tak nyní ČSSD zaskočil čtyřmi procenty navíc.

„Od ČSSD nemůže nikdo očekávat, že bude dělat daňovou politiku ODS,“ komentoval to v Právu šéf ČSSD Jan Hamáček. „Rovnou“ patnáctiprocentní daň z příjmu totiž kdysi lidem slibovala ODS. Jenže nakonec se z ní u hrubé mzdy vyklubala daň dvacetiprocentní, jak už to v politice často bývá.

Všichni v koutě

Snížení daně z příjmu na patnáct procent má státní rozpočet stát zhruba devadesát miliard korun. Babiš ale říká, že tyto peníze v době koronaviru radši nechá lidem, ať je utratí podle sebe a tím je do státního rozpočtu vrátí jinak. ČSSD ve vládě obvykle daně zvyšuje, teď ji ale Babiš zatlačil do kouta – patnáctiprocentní daň totiž citelně vylepší soukromý rozpočet i mnohých voličů ČSSD, které poslední dobou přebírá právě Babiš. A nic voliči neumějí počítat tak jako své vlastní peníze.

Ministerstvo počítá kvůli zrušení superhrubé mzdy se snížením daně z příjmu, řekla Schillerová

Číst článek

A podobně se v koutě ocitla i ODS. Politici sice ovládají stále kreativnější rétoriku a „alternativní fakta“, ODS by ale v případě patnáctiprocentní daně musela popřít vlastní volební tahák, který navíc oprašuje dodnes. A dobře to samozřejmě ví i Babiš. Proto na Facebooku napsal, kdyby v ODS náhodou zapomněli, že by „bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS, a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti“.

Boj o voliče

V ODS proto radši nezapomněli. A hned Babišovi k prosazení „jeho“ patnáctiprocentní daně z příjmu nepřekvapivě nabídli své poslanecké hlasy, takže má návrh ve sněmovně těsnou většinu i bez vládní ČSSD a polovládních komunistů. Jen už to nebude úplně návrh ODS, ale spíš Babiše. Daň z příjmu vždy patřila k hlavním volebním hitům, než ji populisté překryli migrací nebo vystoupením z EU. V případě Babiše jde ale také o návrat ke kořenům. Než se ANO posunulo doleva, přebralo hojně voliče ODS, protože mimo jiné prosazovalo i nízké daně.

Patnáctiprocentní daní z příjmu o ně Babiš bojuje znovu. A zvlášť ČSSD nyní ukazuje, jak zoufale slabá je. ANO totiž svému koaličnímu partnerovi navíc vzkázalo, že nepřipadá v úvahu jeho návrh na zavedení bankovní daně. Podle koaliční smlouvy má sice zákony o daních koalice předkládat společně dohodnuté, ani to ale ČSSD nedává žádnou lákavou cestu, jak se z patnáctiprocentní daně „vysekat“.

Když na ni nakonec přistoupí, tak tím jen potvrdí, že už skutečně je jen politický stín bojující o přežití. A když ji odmítne, pak Babiš řekne i jejím zbývajícím voličům, ať radši volí ANO, protože jim v peněžence nechá víc peněz.

Autor je komentátor serveru Info.cz

Petr Holec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme