Odchod Hamáčka a spol. z vlády? Menší zlo pro ČSSD

Pokud má krize kolem střetu zájmů Andreje Babiše už dnes nějakou oběť, tak to není premiér, ale Jan Hamáček a jeho čím dál zuboženější sociální demokracie. Naše nejstarší politická strana si ale není schopná připustit, že odchod z vlády Andreje Babiše by byl pro ni menším zlem.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček a Andrej Babiš | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Sociální demokracie už nakráčela do menšinové koalice s hnutím ANO v notně rozhárané podobě. Tábor zastánců vstupu uvnitř partaje jen mírně převyšoval odpůrce. Uběhl rok a očekávání, které Hamáček a jeho lidé vkládali do působení ve vládě, se rozplynula jak pára nad hrncem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Odchod Hamáčka a spol. z vlády? Menší zlo pro ČSSD

Smyslem vládního angažmá ČSSD měla být i obrana nezávislosti policie a justice. Ve vládě s trestně stíhaným premiérem je to úctyhodné odhodlání. K němu ale nesedí bezmocnost, s jakou ministr vnitra Hamáček přihlížel ovládnutí vlivné Generální inspekce bezpečnostních sborů premiérem.

A co se týče justice? Premiér ani nepovažoval za nutné informovat koaličního partnera o svém úmyslu jmenovat Marii Benešovou ministryní spravedlnosti.

Jízdenka do nicoty

A dnes jsme v situaci, kdy nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana před odvoláním Benešovou nechrání ČSSD, ale desetitisíce demonstrantů na náměstích. A to tak vehementně, že i prezident, kterému Pavel Zeman zvlášť leží v žaludku, si povzdechl, že nejvyšší žalobce jen tak odvolán nebude.

Nejsme Slovensko, na základě demonstrací se vláda měnit nebude, řekl Babiš v Bratislavě

Číst článek

Sociální demokraté varují, že po jejich odchodu by vládu v zemi převzalo souručenství ANO, KSČM a SPD. Ale tahle temná koalice tady už spolehlivě působí. Například když obsazuje mediální rady za bezmocného přihlížení sociálních demokratů.

Okamura převzal iniciativu v obraně Andreje Babiše, když s ANO a KSČM prosadil v Poslanecké sněmovně usnesení, vyzývající vládu, aby v premiérově kauze zneužitých dotací hájila české zájmy. Což je jen parlamentní vyfutrování Babišovy velelži, že předběžný audit Evropské komise, mapující jeho střet zájmů, je útokem na svrchovanost České republiky.

Sociální demokracie se čím dál víc zanořuje do bažiny, z níž už jen tak nevybředne. Už jenom tím, že svou přítomností ve vládě kryje posun do kouta zahnaného ministerského předsedy k Okamurovi a Filipovi.

V některých momentech se už Babiš ocitá na hranici příčetnosti. Jako když v Bratislavě zaslepen svým problémem prohlásí, že Česko není Slovensko a vláda se u nás nebude měnit na pozadí demonstrací. Což v zemi, kde v pozadí demonstrací byla vražda novináře a jeho snoubenky, nemohlo vyznít jinak než jako tuplované hulvátství.

Parametry nejpokleslejší demagogie pak naplňuje Babišovo spílání iniciativě Transparency International, kterou vytrvale označuje za zkorumpovanou.

A dokonce už před poslanci jmenoval mezi dárci i amerického finančníka George Sorose. Což je oblíbený grif populistů, xenofobů a nacionalistů všemožného ražení.

Sociální demokracie se obává, že po odchodu z vlády přestane být spatřována ve světle ramp a po příštích volbách se propadne do mimoparlamentní nicoty. Na tom určitě něco je.

Teď je ale spíš na místě úvaha, zda situace, kdy bude dál spatřována po boku čím dál toxičtějšího premiéra, není tou zaručenou jízdenkou do nicoty.

Nejblíž pravdě asi bude, že obojí je pro sociální demokraty zničující. Odchodem z vlády by si ale Hamáček a spol. zachovali aspoň zbytky důstojnosti.

Autor je publicista.

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme