Angela Merkelová v Číně aneb Evropané potřebují partnery, kteří s nimi budou na jedné lodi

Německá kancléřka Angela Merkelová pobývá v těchto dnech v Čínské lidové republice. Je to již její jedenáctá návštěva od chvíle, kdy stanula v roce 2005 poprvé v čele německé vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na návštěvě Číny

Angela Merkelová na návštěvě Číny | Foto: Wu Hong | Zdroj: ČTK/AP

Jinými slovy, do Číny jezdí spolková kancléřka častěji než do leckterého státu v Evropě. Tak jako řada jiných světových lídrů před i po ní bude i Merkelová chtít prohloubit ekonomickou spolupráci, lákat čínské investory a v obráceném směru zase otevírat dveře německým firmám do Číny.

Mohlo by se zkrátka zdát, že při její návštěvě půjde o normální bilaterální agendu, přičemž se po nějaké době dozvíme, jak velké kontrakty se podařilo dohodnout nebo aspoň předjednat.

Tentokrát ale jde při návštěvě Angely Merkelové v říši středu ještě o něco jiného. Uskutečnila se krátce poté, co Spojené státy vypověděly jadernou dohodu s Íránem, kterou ale chtějí evropské státy, stejně tak jako Čína a Rusko dál respektovat, a tím i zachránit.

A také se diskutovalo o Severní Koreji, přičemž čerstvé rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zrušit červnový summit s diktátorem Kim Čong-unem dodalo čínsko-německým jednáním nečekanou aktualitu. S trochou nadsázky by se dalo dokonce prohlásit, že ač fyzicky nepřítomný, byl právě Trump jakýmsi „neviditelným třetím“ u jednacího stolu v Pekingu.

Krásná slova o světovém obchodě bez bariér

A to tím spíš, když si připomeneme poslední téma, u něhož panoval mezi lídry Německa a Číny, kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Si Ťin-pchingem, konsenzus. Oba totiž shodně podpořili světový obchod bez bariér a cel. Jinými slovy úplný opak toho, co zvažuje, anebo dokonce již i vyhlásil americký prezident.

Prezident Zeman se na podzim opět chystá do Číny. Navštívit by měl veletrh pro importéry

Číst článek

Přes toto zjevné souznění s Číňany by si ale měli Němci a s nimi i Evropané položit několik důležitých otázek: Může a měl by být jejich partnerem v klíčových zahraničněpolitických otázkách současnosti stát, jehož vláda porušuje hodnoty a zásady, které by měly být Evropanům vlastní?

Je možné uvažovat o strategickém partnerství se zemí, jež zcela prokazatelně a navíc velmi agresivním způsobem usiluje o získání nejenom západních patentů s cílem vydláždit pomocí nich cestu k vlastní dominanci ve světovém hospodářství?

A je možné věřit krásným slovům o světovém obchodě bez bariér z úst představitelů mocnosti, kteří nadále brání příchodu zahraničních investorů a uzavírají před nimi, čili chrání svůj trh?

Domnívám se, že nikoli, což jenom potvrzuje současná geopolitická dilemata Evropanů. Ať už se totiž porozhlédnou jakýmkoli směrem, znovu zjistí, že jim nezbývá nic jiného než se držet mocnosti, s níž je toho – navzdory aktuálnímu prezidentovi – stále ještě pojí nejvíce.

Robert Schuster Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme