Bez Židů Evropa přestane být Evropou

Poláci mohou být nadvakrát rozhořčeni, že se do nich navezl nejen izraelský premiér, ale i jeho ministr zahraničí. Oba přitom velkoryse pominuli vlnu antisemitismu, šířící se bezmála po celé západní Evropě.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Množství nepřátelských útoků proti židům ve Francii neklesá | Foto: Michel Spingler | Zdroj: ČTK/AP

Současné Polsko s antisemitismem takové problémy nemá. Potvrzují to i polské židovské obce. Zdůrazňují, že nikdy v dějinách se v Polsku Židé necítili tak bezpečně, jako v tom současném.

‚Co Židé pociťovali subjektivně, potvrdila statistika.‘ Antisemitismus je v části Evropy opět na vzestupu

Číst článek

Problémy má spíš Francie. Množství nepřátelských útoků proti Židům neklesá, naopak dramaticky roste. V roce 2018 země zaznamenala nárůst antisemitských útoků o 74 procenta proti roku předchozímu.

Štvavé pokřikování žlutých vest na židovského intelektuála Alaina Finkielkrauta bylo jen špičkou toho obludného ledovce.

Je antisemitismus žlutých vest důsledkem průsaku radikálních pravičáků do hnutí, anebo jen jinou formou taktiky, usilující o nastolování napětí ve společnosti? V každém případě antisemitismus jako nástroj se vestám hodí jako máloco.

Filosof Raphaël Glucksmann vyvření antisemitismu uvnitř hnutí žlutých vest přičítá odborům a politickým stranám, které se nedostatečně vymezují vůči určitým pravidlům, hodnotám a tabu, a možná zcela úmyslně tak vytvářejí prostor pro „kanalizaci lidového hněvu“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Štern: Evropa bez židů

Není náhoda, že to francouzští Židé balí a stěhují se do Izraele vzdor tomu, že se izraelský stát nachází v permanentní nevyhlášené válce s Hamásem a Hizballáhem. Přesto se v zemi cítí mnohem bezpečněji.

Špatná zpráva z Británie

Jestli údajně Poláci sáli antisemitismus s mateřským mlékem, a polský antisemitismus byl dlouhá desetiletí, snad staletí nedílnou součástí polského vlastenectví a národní emancipace, pak stejné mléko museli sát i Francouzi.

Stačí jen připomenout nespornou spoluúčast francouzských úřadů a francouzské policie na holocaustu během druhé světové války.

Špatná zpráva přišla i z Británie, ze země, jíž antisemitismus byl vždy cizí a věcí nepochopitelnou. Vůdce labouristické opozice Corbyn je buď sám antisemita anebo přinejmenším projevům antisemitismu ve straně nebrání.

Dobrá zpráva je, že sedm labouristických poslanců vystoupilo z toho důvodu ze strany. Prohlásili, že tak chtějí zabránit, aby se do premiérského křesla usadil někdo, komu antisemitismus nevadí, případně sám je antisemitou.

Obavy z vývoje sdílejí i britské židovské obce. Kdyby se měl Corbyn stát premiérem, podle nich by následovala další fáze židovského exodu z Evropy.

Věty z konzervativního deníku Die Welt se proto dají tesat: Židovství je páteřním prvkem evropské identity a bez Židů Evropa přestane být Evropou.

Ivan Štern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme