Prahu 1 si ‚staré pořádky‘ vzaly zpátky. Nejlukrativnější čtvrť v republice se vrací v čase před rok 2018

Mimořádné zastupitelstvo, svolané na úterý 14. ledna 2020, bylo dlouho očekávanou událostí. A to nejenom na Praze 1.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlevo je odvolaný starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě), vpravo nový starosta Petr Hejma (STAN)

Vlevo je odvolaný starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě), vpravo nový starosta Petr Hejma (STAN) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Pozornost mu věnovala média i ti, kteří tu ani nebydlí, ani nepracují. Jak by také ne: rada pod vedením advokáta Pavla Čižinského z Prahy 1 sobě, vítěze voleb, se ocitla pod tvrdou palbou a byla nakonec odvolána. Koalici pak s ODS, TOP 09 a ANO utvořily i „protestní strany“, které se ve své kampani vymezovaly proti dosavadnímu způsobu řízení Prahy 1.

Kulisy pro turisty, a nic víc

Centrum města patří samozřejmě k nejlukrativnějším místům v republice. To, jak v poslední době vypadá, ale žádná výhra není. Za poslední roky se z něj – nuceně nebo dobrovolně – stěhovaly celé skupiny lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Apoleny Rychlíkové

Namísto obchodů pro místní se většina služeb začala přizpůsobovat turismu. Hospody, bary, drahé restaurace, obchody se suvenýry – nejčastěji se sklem, které nikdo v Česku nevyráběl. Tyto provozovny jsou na každém kroku a spolu s nimi nesmyslné ceny za „tradiční“ jídla, jako jsou trdelníky. Ty jsou tak staročeské, že se s nimi setkáte úplně kdekoliv v Evropě. Připočtěme podvodné směnárny, historická auta, která mají technické průkazy na traktory, pivní turistiku, všude se válející koloběžky a z centra je najednou místo k nežití.

A nejde jen o otázku estetiky. Vlastně o ni nejde vůbec. Všechny tyto naddimenzované nesmysly totiž vytlačily z města normální život, setkání, ke kterým dochází, máte-li se se sousedy kde střetnout. Řeznictví, papírnictví, domácí potřeby, klasické potraviny, ovoce-zelenina, drobná knihkupectví, kvalitní veřejný prostor, zkrátka místa, která z města dělají víc než kulisy pro turisty, mizí. Spolu s tím se prohlubuje i otázka nedostupnosti: bydlet na Praze 1 se dnes skoro nedá, nájmy raketově rostou, obecních bytů nedostatek a místní se před zničujícím vlivem byznysu s názvem „krátkodobé pronájmy“ chránit nedaří.

Dvojí metr

Tyto problémy byly důvodem, proč ve volbách vyhrály strany jako Praha 1 sobě. Byly i důvodem, proč vznikla nová koalice, jejím cílem bylo vrátit Prahu 1 taky trochu těm, kteří zde jen úplně obyčejně žijí. Dařilo se to pomalu. S pádem koalice si o nějakém progresivním obratu ale místní můžou nechat jen zdát.

„Volila jsem vás, a už vás volit nebudu, tohle je zrada,“ zaznívalo nejčastěji na úterním zasedání vůči těm, kteří koalici zradili a jakoby bez mrknutí oka začali vládnout s těmi, proti kterým ještě před volbami vedli tvrdou kampaň. Zajímavé byly také postoje stran, jako jsou STAN a KDU-ČSL, zrovna jejich členové Čižinského potápěli.

Zastupitelé Prahy 1 nepůjdou k soudu za hlasování při privatizaci bytů. Státní zástupce stíhání zrušil

Číst článek

Zatímco lidovci krok svého člena Petra Burgra neuvítali, pražský STAN vydal relativizující stanovisko, ve kterém dnes už starostu Prahy 1 Petra Hejmu podpořil. Že bude člen „antibabišovské strany“ v koalici s ANO a že zjevně účelově přivedl k moci ty, proti kterým se občané (zatím ještě ne tak naplno) vymezovali, zjevně nevadí.

Je to právě toto měření dvojím metrem, co dělá ze stran jako TOP 09, STAN, ale i ODS hrobníky vlastních deklarovaných postojů. Jestliže jejich řadoví členové a členky prahnou po moci tak silně, že využijí takřka všeho, aby ji uchvátili, a nehledí, s kým uzavírají koalice na obecních úrovních, není to důvěryhodné ani na úrovni státní. Kromě symbolické roviny je tu ale i třeba rovina praktická: novým starostou je člověk, který byl ve volbách až čtvrtý, a zcela zjevně zvítězily jiné zájmy než zájmy řadových obyvatel.

Nová koalice ruší sociální výbor a nemá radního, který by měl v gesci téma otevřené radnice a participace. Ruší Výbor pro kultivaci a oživení památkové rezervace. Nutno ale dodat, že na oplátku zakládá výbor, který se má zabývat tematikou vylidňování. Co všechno to pro Prahu 1 bude znamenat, uvidíme. Už teď se ale dá říct, že se s „novou“ radnicí vrací zpět v čase: před zlomový rok 2018.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme