Premiér má k lidu blíže?

Po pár dnech, které od zveřejnění srovnávacího videa premiéra Petra Fialy (ODS) uběhly, je jasné, že „Fialovo nakupování“ vstoupí do dějin. Internet se může potrhat smíchy, politologové a politoložky nešetří kritikou a část voličů ODS i Spolu si nejspíš může hlavu ukroutit.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala

emiér se vydal nakoupit za hranice, aby nám zvěstoval šokující pravdu (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Video se navíc stalo hitem i v zahraničí, které zřejmě nemůže uvěřit tomu, že by toto premiér jakékoliv země mohl myslet vážně. Bohužel: myslí. Něco takového tady ve chvíli, kdy se vláda těší historické nedůvěře, opravdu chybělo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Premiér má k lidu blíže?

Premiér se vydal nakoupit za hranice, aby nám zvěstoval šokující pravdu: potraviny jsou v Německu kvalitnější a také mnohdy levnější. Ponechme stranou premiérův spotřební košík, jehož obsah byl sám o sobě na hony vzdálený tomu, co si běžně kupují české domácnosti. Co Fiala zjistil? Že v zahraničí jsou kvalitnější potraviny za menší ceny. 

A co dál? Že on sám vlastně nemůže nic moc dělat. Je přece jen premiér, obyčejný člověk bez sebemenších pravomocí. Člověku se z toho chce až brečet. 

To, že je v Česku draho, ví obyvatelé a obyvatelky sami moc dobře. Je sice možné, že na českého premiéra tato realita ještě nedolehla, ale jinak většina lidí v Česku tolik deklarovanou změnu, kterou koalice Spolu slibovala, pocítila. Akorát že je to změna k horšímu. 

Absolutní odtrženost 

Kupní síla nízkopříjmových domácností je důsledkem vládních reforem na úrovni roku 2011. „Dopadla na ně daleko víc inflace, protože jejich výdaje jdou primárně na potraviny a bydlení,“ vysvětluje sociolog Daniel Prokop. Reálné mzdy klesají, náklady na základní životní potřeby stále rostou. 

Nákup lidem nezlevní, pokud mají růst ceny energií, tvrdí potravináři. Připomínají i nižší DPH v zahraničí

Číst článek

Dvojí kvalita potravin je pak téma, které se tu vyskytuje snad nejméně dekádu. A ví o něm doslova každý, kdo měl někdy šanci porovnat české a zahraniční výrobky. Zdaleka nejen ty západoevropské. Co s tím? To by mohl vědět třeba někdo, kdo je aktuálně u moci, třeba nějaký premiér a jeho ministři. 

Fiala chtěl možná ukázat, že chápe, co trápí „obyčejné české lidi“. Povedl se mu ale úplný opak. Ztrapnil se a doložil, že k lidu opravdu nemá blíže. Právě naopak. Jeho video je smutným dokladem absolutní odtrženosti premiéra a jeho vlády od každodenních problémů Čechů a Češek. 

Bylo by to snesitelné, kdyby šlo jen o jedno hloupé video. Problém ale je, že tato skutečnost prostupuje celou vládní politiku. 

Autorka je publicistka a dokumentaristka

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme