Japonská holčička v růžové bundě

V televizi jsem ji viděl mnohokrát, naživo jsem jí poprvé potkal před třemi lety v Oberstdorfu. Bylo to před tiskovým střediskem Turné čtyř můstků. Srazili jsme se ve dveřích. Že je to Japonka, jsem usoudil z toho, že jiné zastoupení ve skoku na lyžích Asie nemá. O chvíli později ji při slavnostním zahájení pozvali na pódium. Až v tu chvíli jsem zjistil, že jsem sice trefil národnost, ale ne pohlaví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonský skokan na lyžích Noriaki Kasai | Foto: Reuters

Pak se ozvalo: „Dámy a pánové, legenda skoku na lyžích – Noriaki Kasai.“ Začal jsem se smát sám sobě a už tehdy jsem si říkal, jak je možné, že tenhle chlapík ještě skáče. To byl rok 2014. Střih, tři roky dál a Noriaki Kasai se v pětačtyřiceti pouští z můstku dál. Proti chlapcům, jejichž rodiče se ještě neznali, když on skákal Světový pohár.

Pravda, tolik mu to nejde. Ani v jednom z prvních dvou závodů nepostoupil z kvalifikace, ale hned po jakémkoli domácím závodníkovi je tady na jihu Německa hvězdou číslo jedna. Jakmile nahlásí, že bude skákat, fanoušci zpozorní a vzhůru míří všechny vlajky. Německá, polská, rakouská, finská, ruská…

Ve druhém závodě Turné čtyř můstků se objeví tři Češi, kvalifikaci vyhrál Nor Johann Forfang

Číst článek

Dva lidi a vlajka

Že toho moc nenamluví, zvlášť anglicky, jsem pochopil už tehdy. U japonských novinářů se ale vedle zastavil a povídal celkem dlouho. Poctivě jsem si ho nahrál a samozřejmě nerozuměl jedinému slovu. Kolegy jsem pak poprosil o překlad, ale nedostal jsem z nich nic víc než sportovní fráze – bylo to špatné, ale musím zabojovat. Zítra to bude lepší, zlepším se.

Sice nezlepšil, ale velkou podporu má třeba i v tréninkovém kole.

Kromě podpory všech možných národností tu má Noriaki Kasai i fanklub. Čítá přesně dva lidi a jednu vlajku. Tenhle pár jsem potkal uprostřed stadionu v Garmisch – Partenkirchenu. Ochotně mi s transparentem Legend Noriaki Kasai zapózovali. Tak ochotně, že obličeje skryli za kus látky.

Tentokrát jsem si jist i pohlavím, a tak vím, že se ptám ženské části páru na to, kolik fanoušků z Japonska tu je. Nikoho prý neviděli. Mužská část páru odpovídá rukou, ve které zrovna nedrží vlajku. Počet japonských fanoušků vyjadřuje na prstech a vypadá to jako byste chtěli palcem a ukazováčkem předvést, jak je tlusté párátko.

Jako Jágr

Ani tak si ale Noriaki Kasai nemusí připadat na Turné sám, fandí mu opravdu všichni. Muži, který se narodil v roce 1972, tedy stejně jako Jaromír Jágr. A možná ještě jedno mají společné, už se jim tak často nedaří postoupit/nastoupit do závodu/zápasu. U Jágra si zase alespoň nesplete pohlaví. I když, pamatujete, jak vypadal, když hrál za Pittsburgh…?

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme