Japonská holčička v růžové bundě

V televizi jsem ji viděl mnohokrát, naživo jsem jí poprvé potkal před třemi lety v Oberstdorfu. Bylo to před tiskovým střediskem Turné čtyř můstků. Srazili jsme se ve dveřích. Že je to Japonka, jsem usoudil z toho, že jiné zastoupení ve skoku na lyžích Asie nemá. O chvíli později ji při slavnostním zahájení pozvali na pódium. Až v tu chvíli jsem zjistil, že jsem sice trefil národnost, ale ne pohlaví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonského skokana na lyžích Noriaki Kasaie na velkém můstku v Soči předčil jen Polák Kamil Stoch

Japonský skokan na lyžích Noriaki Kasai | Zdroj: Reuters

Pak se ozvalo: „Dámy a pánové, legenda skoku na lyžích – Noriaki Kasai.“ Začal jsem se smát sám sobě a už tehdy jsem si říkal, jak je možné, že tenhle chlapík ještě skáče. To byl rok 2014. Střih, tři roky dál a Noriaki Kasai se v pětačtyřiceti pouští z můstku dál. Proti chlapcům, jejichž rodiče se ještě neznali, když on skákal Světový pohár.

Pravda, tolik mu to nejde. Ani v jednom z prvních dvou závodů nepostoupil z kvalifikace, ale hned po jakémkoli domácím závodníkovi je tady na jihu Německa hvězdou číslo jedna. Jakmile nahlásí, že bude skákat, fanoušci zpozorní a vzhůru míří všechny vlajky. Německá, polská, rakouská, finská, ruská…

Ve druhém závodě Turné čtyř můstků se objeví tři Češi, kvalifikaci vyhrál Nor Johann Forfang

Číst článek

Dva lidi a vlajka

Že toho moc nenamluví, zvlášť anglicky, jsem pochopil už tehdy. U japonských novinářů se ale vedle zastavil a povídal celkem dlouho. Poctivě jsem si ho nahrál a samozřejmě nerozuměl jedinému slovu. Kolegy jsem pak poprosil o překlad, ale nedostal jsem z nich nic víc než sportovní fráze – bylo to špatné, ale musím zabojovat. Zítra to bude lepší, zlepším se.

Sice nezlepšil, ale velkou podporu má třeba i v tréninkovém kole.

Kromě podpory všech možných národností tu má Noriaki Kasai i fanklub. Čítá přesně dva lidi a jednu vlajku. Tenhle pár jsem potkal uprostřed stadionu v Garmisch – Partenkirchenu. Ochotně mi s transparentem Legend Noriaki Kasai zapózovali. Tak ochotně, že obličeje skryli za kus látky.

Tentokrát jsem si jist i pohlavím, a tak vím, že se ptám ženské části páru na to, kolik fanoušků z Japonska tu je. Nikoho prý neviděli. Mužská část páru odpovídá rukou, ve které zrovna nedrží vlajku. Počet japonských fanoušků vyjadřuje na prstech a vypadá to jako byste chtěli palcem a ukazováčkem předvést, jak je tlusté párátko.

Jako Jágr

Ani tak si ale Noriaki Kasai nemusí připadat na Turné sám, fandí mu opravdu všichni. Muži, který se narodil v roce 1972, tedy stejně jako Jaromír Jágr. A možná ještě jedno mají společné, už se jim tak často nedaří postoupit/nastoupit do závodu/zápasu. U Jágra si zase alespoň nesplete pohlaví. I když, pamatujete, jak vypadal, když hrál za Pittsburgh…?

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme