Atletika hledá nového Bolta, ale úkol je to momentálně nesplnitelný

Král je sice mrtev, ale nového atletika nemá. Těžko si představit, že by se jím mohl stát Boltův přemožitel z londýnské stovky Justin Gatlin, a to nejen proto, že Američan už oslavil své 35. narozeniny, což je na špičkového závodníka věk takříkajíc požehnaný.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Justin Gatlin a Usain Bolt v cíli běhu na 100 metrů | Zdroj: Reuters

Navíc se při představování sprinterů během mistrovství stalo pravidlem, že fanoušci na stadionu jej pravidelně vítali bučením, čímž mu připomínali dopingovou minulost, a u stánku, kde by se zdarma rozdávaly plakáty s Gatlinovým podpisem, byste rozhodně ve frontě nestáli.

Nejrychlejší muž planety se loučí. Jako jeden z mála odchází s 'čistým štítem'

Číst článek

Nástupce fenomenálního jamajského sprintera, který by měl lákat diváky do hledišť, by měl splňovat dvě podmínky. V první řadě musí být vynikajícím atletem, nejlépe světovým rekordmanem a olympijským vítězem. Pár takových borců mezi účastníky londýnského šampionátu najdeme, například polskou kladivářku Wlodarzcykovou, jihoafrického čtvrtkaře van Niekerka nebo etiopskou vytrvalkyni Ayanaovou.

Všichni bezesporu skvělí atleti, jenže chybí jim jedna důležitá schopnost - vzbuzovat emoce, přesněji vzbuzovat emoce i mimo samotný závod. Kromě Bolta to perfektně dokázala třeba ruská tyčkařka Isinbajevová, a když se vrátíme ještě víc do minulosti, američtí sprinteři a dálkaři Jesse Owens s Carlem Lewisem nebo dvojice skvělých britských mílařů přelomu 70. a 80. let Sebastian Coe a Steve Ovett. Jeden s vizáží a chováním aristokrata, druhý připomínající pouličního pobudu. A jako Češi pochopitelně nemůžeme zapomenout na legendárního Emila Zátopka.

O většině výrobků se tvrdí, že je prodává obal nebo reklama, a atletika bezesporu k obchodním produktům rovněž patří. Na rozdíl od nějaké voňavky nebo hodinek ji však nemůže propagovat nějaký známý herec nebo zpěvák, ale někdo ze závodníků. Zdá se téměř jisté, že letošní šampionát vhodného kandidáta nenajde.  

Miroslav Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme