Jak premiér Babiš káral novináře a odkazoval na nevydané články Marka Přibila

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na středeční tiskové konferenci vyzval novináře, aby lépe pracovali s archivy. Nechtěně ale vrátil do hry novináře Marka Přibila, jehož nahrávky mu zkomplikovaly život loni na jaře.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář Marek Přibil dorazil k výslechu sněmovní vyšetřovací komise k možným únikům z policejních spisů

Marek Přibil. | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Andrej Babiš na tiskovce dal průchod svým pocitům; má za to, že média selhala, když si neopatřila informace o kauzách spjatých s Generální inspekcí bezpečnostních sborů a jejím současným šéfem Michalem Murínem (jehož chce odvolat). Jal se proto citovat články, s nimiž by se žurnalisté měli seznámit.

„Budu rád, když si nastudujete historii GIBS,“ řekl a vzápětí pokračoval: „Například taková Mladá fronta dnes kdysi napsala: 'Vlivný sociální demokrat Pavel Petrů sdělil Mf Dnes, že byl účastníkem schůzky, kde šéf vnitra Milan Chovanec prohlásil, že si premiér výslovně přeje, aby se stal šéfem inspekce Michal Murín. Háček je v tom, že to měl Chovanec uvést rok a půl před Murínovým oficiálním jmenováním.'“

Babiš svolá kvůli šéfovi GIBS Bezpečnostní radu. 'Pochybuji o Murínově morální integritě,' prohlásil

Číst článek

Server iROZHLAS.cz vzal premiérovu výzvu vážně a skutečně se ponořil do archivů, aby doporučenou četbu nastudoval. Jenže: Mf Dnes nikdy citovaný článek nevydala.

Sepsán však byl. A jeho autor? Marek Přibil. Ano, je to ten novinář, jenž byl slyšet na nahrávkách s Andrejem Babišem. Spolu se na nich bavili o tom, jaké kompromateriály lze připravit na politické rivaly hnutí ANO.

Když audiozáznamy unikly na veřejnost, Mf Dnes Přibila okamžitě vyhodila. Sám Babiš tenkrát musel vysvětlovat, zda si v deníku, který patří do jeho sveřenského fondu, pomlouvačné články objednával, či nikoliv. Vedoucí redaktoři deníku v mnohých internetových diskusích argumentovali, že sporné texty Marka Přibila se na stránky novin nikdy nedostaly.

Věděl Babiš, koho cituje?

Server iROZHLAS.cz požádal o vysvětlení, jak Babiše, tak jeho mluvčí. Premiér na telefony ani sms zprávy nereagoval. Jeho mluvčí Lucie Kubovičová ve středu v podvečer přiznala, že do rešerše pro premiéra omylem zařadili i zmiňovaný monitoring Parlamentních listů. "Odkazů bylo hodně, předala jsem je panu Babišovi. On si to pročetl a myslím, že si ani nevšiml, že to byl Přibil. Byla to naše pracovní chyba," uvedla.

Jedním z nich byl zjevně i ten, který ve středu citoval Andrej Babiš.

Jak to víme? Loni v létě jej Přibil zveřejnil na svém facebookovém profilu a mimo jiné k němu dopsal: „Šlo o práci pro noviny, byť ten článek nakonec nevyšel. Toto je jeho koncept, který jsem posílal editorovi Mf Dnes Suchomelovi. A i když článek nevyšel, vypovídal jsem kvůli němu na GIBS, kde jsem odevzdal telefon.“

Facebookový status zmonitorovaly Parlamentní listy, které Přibilův koncept současně přetiskly. A odtud se – v lepším případě – dostal do rešerše, s níž se Babiš na tiskové konferenci oháněl.

Je tedy očividné, že aparát Andreje Babiše by měl lépe pracovat s archivy. Odkazovat na nepublikovaný článek novináře, který se v uplynulých měsících stal esencí nedůvěryhodnosti, je jako střelit se do vlastní nohy.

Brífink, na němž Babiš odkazoval na Přibilův článek

„Zkuste dělat trošku objektivní novinařinu. Když už nic, tak jste si mohli vybrat tohle z iROZHLASu,“ nabádal Andrej Babiš mimo jiné tiskové konferenci. Podívejte se celý záznam.

Radek Kedroň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme