Babišův úprk z potápějící se lodi Hradu

Nejen pozornost veřejnosti, ale už i policejních vyšetřovatelů se upíná k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a jeho lidem. A to zcela pochopitelně poté, co až díky Senátu vyšlo najevo, že hradní kamarila zamlčovala, zkreslovala a k úskočným intrikám zneužila neschopnost Miloše Zemana nadále vykonávat prezidentskou funkci.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK
Přehrát

00:00 / 00:00

Babišův úprk z potápějící se lodi Hradu

Stejnou pozornost jako na Hrad bychom ale měli upřít i na chování dosavadního premiéra. Až když všechno prasklo, Andrej Babiš (ANO) halasně vyzval ředitele hradní kanceláře k demisi s tím, že Mynářova aktivita byla neadekvátní a nepřijatelná. Tím spíš by ale občané neměli pouštět se zřetele, že neadekvátní a nepřijatelný byl i Babišův přístup k prezidentově nemoci.

Babišův střet zájmů míří na Středočeský kraj, kauza Pandora Papers na ministerstvo spravedlnosti

Číst článek

Je prakticky nemožné, že by ministerský předseda nebyl průběžně informován o tom, že prezident není schopen vykonávat svůj úřad. Přinejmenším od své návštěvy v Lánech den po volbách Andrej Babiš musel vědět, jak špatně na tom je prezident. Hned poté, co byl Miloš Zeman převezen do nemocnice, měl premiér vystoupit s tím, že situace je vážná, a vyzvat kancelář Hradu, aby po konzultacích s lékaři pravidelně sdělovala veřejnosti základní informace o Zemanově zdravotním stavu.

Místo toho se ale Babiš vytratil z lánského zámku zadním vchodem. A v dalších dnech zásoboval veřejnost rozporuplnými sděleními o tom, co vlastně mu prezident slíbil ohledně pověření k jednání o nové vládě.

Trestně stíhaný Babiš a trestně stíhaný Mynář

Nelze si představit, že by ředitel Ústřední vojenské nemocnice, která je stěžejním zdravotnickým zařízením ministerstva obrany, odmítl informovat premiéra o prognóze Zemanova zdravotního stavu. Alespoň v míře, v jaké to učinil na žádost Senátu.

Premiér připustil, že když byl ve čtvrtek v Ústřední vojenské nemocnici očkován třetí dávkou proti covidu, domlouval se s ředitelem Miroslavem Zavoralem na dalším vyšetření. To vše se událo jen den poté, co Zavoral informoval Vratislava Mynáře o vážnosti zdravotního stavu prezidenta a pesimistickém názoru nemocnice na dalších průběh nemoci. Nelze si představit, že by se o tomhle všem Zavoral s Babišem nebavili.

Premiér musel mít dost informací k tomu, aby zasáhl, když viděl, že Hrad nejen zamlčuje, zkresluje vážnost situace, ale že Vratislav Mynář i hrubě překračuje své kompetence. Nic z toho Babiš neudělal a situaci nechal zajít na samotnou hranu.

Což si nelze vysvětlit jinak, než že mu – stejně jako okolí prezidenta – vyhovovalo prodlužování nejistoty kolem formování nové vlády, oddalování momentu, kdy Babiš definitivně přijde o moc.

Žalobce v kauze Čapí hnízdo počká s dalšími kroky na novou Poslaneckou sněmovnu

Číst článek

Nelze zapomínat, že Andrej Babiš vytvořil s Milošem Zemanem silný mocenský tandem, hrozící podkopat základy demokracie a právního státu. A spolu s prezidentem Babiš akceptoval i bizarní osazenstvo Hradu, se skandály opředeným a nakonec i trestně stíhaným Mynářem v čele. Což pro premiéra asi nebyl problém vzhledem k jeho vlastním peripetiím s policejním vyšetřováním.

Důsledkem toho všeho jsme svědky absurdního výjevu, kdy trestně stíhaný Babiš vyzývá k rezignaci trestně stíhaného Mynáře.

Celé to připomíná nevábnou snahu premiéra nakvap se pakovat z potápějící se lodi. A v úsilí po záchraně vlastní politické budoucnosti přetrhnout pouto s chřadnoucím prezidentem. Jejich sepětí ale bylo tak těsné a plné špíny, že se z něj premiér těžko vynoří celý v bílém.

Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme