Jitrnice, jakou svět neviděl - to je český basketbal

To takhle hrajete zápas ve čtvrtek a příští středu ho dohrajete. Mezitím ještě stihnete další dva zápasy... Co to je za nesmysly? Pardon, to je český basketbal! Je mi to líto, ale nijak přehnaně emotivní souboj čtvrtfinále play-off mezi Opavou a Olomouckem tak dopadl. A to kvůli rozhodčím zápasu a počínání svazových bafuňářů. Nikdo jiný v tom nejede. A svět si z toho tropí legraci.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Incident mezi Čohadarevičem a rozhodčím Kučerou

Incident mezi Čohadarevičem a rozhodčím Kučerou | Zdroj: Repro ČT

Běží 18. minuta druhého zápasu čtvrtfinálové série basketbalového play-off mezi Opavou a Olomouckem. Nutno podotknout nijak přehnaně vypjaté série, jelikož oba týmy jsou si vědomy svých pozic.

Opava vede 1:0 na zápasy, je jasným favoritem a je o šest bodů napřed i v druhém utkání.

Úder hlavou se nepodařilo prokázat. Basketbalový zápas Opavy s Olomouckem se bude dohrávat

Číst článek

Srbský pivot Olomoucka Darko Čohadarević fauluje na doskoku pod košem, nijak přehnaně, možná i proto slovní doprovod nesportovní chyby. V tom k němu přibíhá další rozhodčí Kučera a přímo do očí mu trochu arogantně ukazuje stejný verdikt. To nemusíte být Řepka a máte trochu blikanec.

Kontakt hlavami tam byl, ale opravdu „kontakt“ takový, jako když fotbalista simuluje penaltu. To, co předvedl rozhodčí Kučera, viděl snad každý, a nejen v tuzemsku. I basketbalový svět se Kučerovi za nasimulovaný pád posmívá. Ostatně i slavný kolos z NBA Shaquille O'Neal si všiml...

Že si Čohadarević zaslouží trest, jako kdyby rozhodčího napálil pěstí, o tom není pochyb. I naznačení nebo slovní útok je hrubé nesportovní chování a nemusí dojít až na nejhorší, tak jak se snažil ukázat sudí Kučera. Ale že rozhodčí a následně svaz prokážou kocourkovský přístup, to je špatně.

Ponechání výsledku 40:34 z 18. minuty nemělo oporu v disciplinárním ani soutěžním řádu. I Opavany mrzelo, že zápas nebyl dohrán. Chybu rozhodčích však měl Český basketbalový svaz řešit promptně – tedy hned ve čtvrtek večer – alespoň od profesionálně řízené soutěže by se to čekalo.

Basketbalista Čohadarević si za konflikt se sudím deset zápasů nezahraje, trest dostal i rozhodčí

Číst článek

Hned v pátek mělo být řečeno: zápas byl kontumován ve prospěch Opavy, nebo zápas se bude celý opakovat. Jiné řešení neexistuje.

Dohrávat zápas od doby přerušení lze jen v případě, že by halu vzala povodeň nebo zmizely koše. Jinak ne. A to také Olomoucko napadlo. Pak už těžko mohli svazoví dinosauři vymýšlet nějakou kontumaci, zvlášť pár hodin před třetím utkáním.

Celkové počínání vedení soutěže působí, jako kdyby bylo krátce po sametové revoluci, kdy ještě nebyla nastavena spravedlivá pravidla. Nejrozšířenější sport na světě (jako fotbalista – bych řekl spolu s fotbalem) u nás působí jako velký zapáchající nechutný guláš. Nebo spíš jako jitrnice, jakou svět neviděl... A radost z toho nemají ani v Opavě, ani v týmu Olomoucka. A to si nedovedu představit, že by šlo o vyhrocenou a vyrovnanou sérii.

Tak ve středu za stavu 3:0 pro Opavu u druhého čtvrtfinále v Opavě na viděnou.

David Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme