Rybářův odchod od biatlonistů: na místě jsou díky, ne výčitky

Do jisté míry končí jedna biatlonová éra. Ta vůbec nejúspěšnější v české historii. Tým kolem Moravce, Krčmáře nebo Vítkové už nebude trénovat jeden z hlavních strůjců medailí, glóbů i nádherných zážitků českých fanoušků Ondřej Rybář.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Když v roce 2009 převzal mužskou reprezentaci, čekala ho spousta práce. Vždyť v předchozí sezóně nestáli čeští muži ani jednou na stupních vítězů a jejich nejlepším individuálním výsledkem na mistrovství světa bylo 11. místo.

Vzhůru se čeští biatlonisté nevytáhli výtahem ani lanovkou, museli pěkně po svých, a tak jim to nějakou dobu trvalo.

Ani první sezóna pod Rybářovým vedením nebyla úchvatná, změny v letní přípravě i zimních trénincích se začaly projevovat později a postupně.

Nejdřív se Michal Šlesingr vrátil na medailové pozice ve Světovém poháru, pak začala růst výkonnost Ondřeje Moravce s Jaroslavem Soukupem a po pár letech Češi vozili cenné kovy i z vrcholných akcí.

Šéftrenér biatlonistů Rybář skončí. 'Je čas na rodinu, děti rostou sakra rychle,' vysvětlil

Číst článek

Když budeme počítat taky Gabrielu Koukalovou, kterou Ondřej Rybář vedl od olympijské sezóny 2013/2014, a zbytek ženského výběru, jenž pod něj začal jako šéftrenéra spadat od sezóny následující, bylo těch medailí sedm z olympijských her (osm, když přidáme tu ze ženské štafety v Soči, která po diskvalifikaci Rusek Češkám ještě nepřišla) a deset ze světových šampionátů včetně dvou zlatých. A nezapomínejme na velký křišťálový glóbus Koukalové za celkový triumf ve Světovém poháru.

Za to patří 39letému kouči velký dík.

Vyčítat byste mu naopak mohli, že odchází v době, kdy se veleúspěšná generace kolem Moravce a Koukalové pomalu loučí, po sezóně, která navzdory stříbru a bronzu z olympijského Pchjongčchangu nebyla tak výrazná jako ty předešlé.

Ale nebylo by to fér. Jednak toho pro český biatlon už udělal dost (a třeba ještě udělá v jiné roli), jednak odchod zvažoval a avizoval už před čtyřmi lety, a tak bylo hodně času vybrat jeho nástupce. A hlavně: těžko můžeme mít komukoliv za zlé, že chce být na blízku svým dětem a vidět je vyrůstat. Je něco hezčího v životě lidském?

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme