Vrací se 'podvodnice' Šarapovová, v té nejvhodnější chvíli

Známému jsem kdysi vozil z grandslamových turnajů časopisy a programy s plakáty Marie Šarapovové. Chtěl je pro svého syna, který byl v té době začínajícím tenistou a zároveň ohromným obdivovatelem ruské hvězdy. Nedávno jsme se po delší době potkali. Zajímalo mě, jestli láska trvá i dál. Jestli si náhodou klučina kvůli dopingovému škraloupu a rok a čtvrt dlouhému trestu nenašel novou favoritku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruska Maria Šarapovová se raduje z postupu do finále Australian Open

Ruska Maria Šarapovová se raduje z postupu do finále Australian Open | Zdroj: Reuters

Nečekal jsem, že by si malý Jiřík z darovaných portrétů vytvořil terč, do kterého by se trefoval šipkami. Ale přece jen sejde z očí, sejde z mysli. A pak také, i z vlastní zkušenosti vím, že děti jsou často fanoušky momentálního úspěchu, takže bych alespoň nějakou ztrátu přízně očekával.

Odpověď mě překvapila. Sympatie jsou prý ještě větší a mladý školák neúnavně přemlouvá své rodiče, aby všichni společně vyrazili do Stuttgartu, Madridu či Říma podpořit sibiřskou rodačku při návratu na profesionální okruh.

Je to sice jen jedna malá kapka v oceánu reakcí na kauzu celosvětové celebrity, ale možná i tento příběh ukazuje, jak málo nakonec aféra čerstvé třicátnici vzala. A naopak, je stále zřejmější, jak moc ji toho důsledky dva roky starého přešlapu paradoxně mohou dát.

Ano, Šarapovová přišla o olympijské hry, o několik velkých turnajů, navzdory polehčujícím okolnostem a verdiktu sportovního arbitrážního soudu u leckoho dál nosí nálepku podvodnice, ale je toho stále dost, co může díky nedobrovolné přestávce za užívání dříve dovoleného, ale od předloňského ledna zakázaného meldonia získat. Dovolím si to připomenout.

Šarapovová se chystá na návrat. I přes propad v žebříčku chce hrát velké turnaje

Číst článek

Štědré sponzory MŠ neztratila, fanoušky zřejmě také ne, to ostatně poprvé objektivněji poznáme už za dva dny v německém Stuttgartu, a že se na ni budou některé soupeřky dívat skrz prsty, to ji jen sotva může zneklidňovat. Na ženském profesionálním okruhu WTA byla vždy samostatnou jednotkou, co se (o ní) povídá v šatně, nikdy nepovažovala za důležité, respekt si chtěla budovat hlavně tím, co dokáže na dvorci. Takže tady se pro ni jistě také nic moc nezmění.

V nedávném rozhovoru pro magazín Vogue přiznala, že díky pauze dostala šanci dělat věci, na které před tím neměla čas. Mohla poznávat nová místa, vzdělávat se, takže může být i připravenější na život po sportovní kariéře. Ta ovšem zdaleka nekončí a i díky nedobrovolné přestávce pro ni ještě může být závěrečná část sportovního života hodně zajímavá a možná i mnohem delší a úspěšnější, než by třeba byla bez pauzy.

Na tour se Maria Šarapovová vrací maximálně připravená, psychicky a fyzicky svěží s velkou motivací, navíc v době, kdy trůn pro tenisovou královnu kvůli těhotenství a předpokládaným mateřským povinnostem na neurčito uvolňuje suverénka posledních patnácti let Serena Williamsová, jediná soupeřka, na kterou si MŠ nevěřila a se kterou má zdrcující bilanci 2:19.

Přichází zpátky v časech, kdy o křeslo pro ženskou No.1 ještě nemohou bojovat grandslamové vítězky minulých Viktoria Azarenková a také Petra Kvitová. Ano, nechtěla to tak, ale Maria Šarapovová svůj návrat zřejmě nemohla ‚naplánovat' lépe.

Maria Šarapovová | Foto: Reuters

Jako několikanásobná grandslamová šampionka a vítězka turnaje mistryň má třicetiletá Ruska nárok na neomezený počet volných karet, které může využívat, než si nasbírá dostatečný počet bodů, a než si tedy účast na velkých turnajích zajistí svými výkony. A protože se už v minulosti párkrát dokázala po pauzách zaviněných zdravotními problémy vrátit do absolutní špičky, není zřejmě odvážné tvrdit, že se jí povede dostat mezi nejlepší znovu, tím spíš, když mohla tentokrát bez omezení po celou dobu trestu pořádně trénovat.

Nebude muset objíždět ty nejmenší a nejhůře bodované turnaje, jako je to v podobných případech obvyklé, zamíří rovnou mezi elitu, kde se dá pozice na žebříčku díky lepšímu ohodnocení výher vylepšovat mnohem rychleji. Pro pořadatele a sponzory prestižních podniků je nanejvýš výhodné nejlépe placenou sportovkyni minulých let na turnajích mít, stále čerstvou dopingovou kaňku v curriculu vitae Marie Šarapovové stejně jako chlapec zmíněný v úvodu neřeší.

A právě to teď nejvíc dráždí některé konkurentky. Cítí, že nesoutěží v rovných podmínkách, některé zřejmě vnímají i ohrožení svých vlastních sportovních cílů. Jenže, jak by řekl Jára Cimrman, mohou s tím nesouhlasit, mohou proti tomu protestovat, ale to je tak jediné, co s tím mohou dělat.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme