Bolavé myšlení, dobrovolná ignorance
Ve středu zveřejnil americký International Republican Institute průzkum nálad v zemích Visegrádské čtyřky.
Na Slovensku se 60 procent respondentů domnívá, že přítomnost NATO zvyšuje napětí a snižuje bezpečnost. Neutralitu vůči NATO i Rusku by preferovalo na Slovenku 73 procent, v Česku 61 procent, v Maďarsku 58 a v Polsku 53 procent dotázaných. Na Slovensku se 75 procent respondentů domnívá, že Rusko může být bezpečnostním partnerem. Druhé je Česko s 59 procenty.
Česko vede jinde: 40 procent dotázaných věří, že EU je tlačí k opuštění tradičních hodnot. Následuje Slovensko s 36 procenty. Nejvíc Slováků - 41 procent - zároveň pokládá Rusko za strážce tradičních hodnot. Češi jsou druzí se 27 procenty.
V zemích V4 se také zkoumalo, jak velké množství lidí si myslí, že jsou blíž k Rusku než k EU. První bylo Maďarsko. Že jejich sociální postavení je spíš ruské než evropské si tam myslí 39 procent, a 37 procent se spíše cítí v Rusku než v EU, pokud jde o ekonomiku a životní úroveň. Na druhém místě je Slovensko (26 a 22 procent), Česko je poslední (15 a 16 procent).
Průzkum však nemůže změřit míru dobrovolné ignorance respondentů. O NATO a EU, natož o Rusku zpravidla mnoho nevědí, žijí mýty a vlastními představami. Zapojí především první signální soustavu a když navíc – od ruských spojenců v jejich zemích, často v nejvyšších politických funkcích – dostávají návod, kdo je nepřítel, ukážou na NATO a EU jako viníky bídného stavu vlastní duše.
Rozum nemusí vždy zvítězit nad šílenstvím
Příčiny tohoto chování popsal minulý týden šéf lidovců Pavel Bělobrádek: intelektuální pohodlnost, neochota zapojit mozkovou šedou kůru a často nedostatek vzdělání. Do popředí pak vystupuje nenávist, pokrytectví, předsudky, strach a závist. Recept je tedy zdánlivě prostý: postavit proti tomu kritické myšlení, řekl Bělobrádek.
Jenže kritického myšlení nejsou podobní lidé často vůbec schopni. Nemají k tomu předpoklady od přírody, tak jako se jiní narodí bez hudebního sluchu nebo manuálně nezruční. Chceme-li přiblížit realitu, musíme na tyto lidi působit opět přes první signální soustavu.
Třeba pomůžou oficiální údaje ruských státních orgánů. Podíl příjmů 20 procent nejbohatších obyvatel Ruské federace vzrostl v prvním čtvrtletí tohoto roku na 45,7 procenta. O rok dříve to bylo 45,6 procenta. Podíl příjmů 20 procent nejchudších obyvatel Ruské federace představoval pouze 25,7 procenta z celkového množství peněžních příjmů.
Podíl mezd, které jsou pro mnoho lidí jediným zdrojem obživy, stále klesá, v prvních třech měsících roku o 0,8 procenta v porovnání se stejným loňským obdobím. Zároveň se zvyšuje podíl sociálních dávek.
Rusko je na třetím místě ve světě. Ale jde o množství vražd na hlavu, jak uvádí Generální prokuratura Ruské federace. V roce 2015 bylo zabito více než 14 500 lidí, čili 10,2 člověka na 100 000 obyvatel. První místo obsadilo Mexiko, druhé Brazílie.
Bělobrádek řekl i to, že rozum nemusí vždy zvítězit nad šílenstvím, protože myšlení bolí. Zkusit to ale můžeme.
Zdražíme! - řekli potravináři ministrovi
Petr Holub
Hamás má v Moskvě přítele na telefonu
Jan Fingerland
Koalici došlo, že hodit střední vrstvu přes palubu není rozumné
Lukáš Jelínek
Práce z domu dostala řád, na práci na pláži ale zapomeňte
Julie Hrstková